Rovesníkov prevyšoval odjakživa. Aby McDavid mohol hrať so staršími, rodičia o jeho veku klamali

Rovesníkov prevyšoval odjakživa. Aby McDavid mohol hrať so staršími, rodičia o jeho veku klamali
Connor McDavid. Zdroj: TASR (AP Photo/Jeffrey T. Barnes)

Od svojho vstupu do NHL v roku 2015, keď si ho na drafte z prvého miesta vybral Edmonton Oilers sa Connor McDavid postupne stal najväčšou hviezdou profiligy.

Napriek svojej popularite sa príliš neprezentuje na sociálnych sieťach a pred médiami. Svoje súkromie si stráži a nezdieľa s fanúšikmi svoj osobný život. To je jeden z dôvodov, prečo mnoho hokejových priaznivcov nemá príliš veľa informácií o hviezde Edmontonu.

Otec trénerom

K hokeju ho priviedol jeho otec Brian, ktorý bol takisto hokejistom a neskôr trénerom. Zaujímavosťou je, že svojho syna mal vo svojom tíme ako tréner v mládežníckych kategóriách. Je pomerne zriedkavé, aby niekoho, kto dosahuje kvalitatívnu úroveň McDavida trénoval otec počas najdôležitejších rokov dospievania a vývoja hokejistu.

Na korčule sa prvýkrát postavil ako trojročný a po dovŕšení štyroch začal hrať hokej.  Aby sa dieťa mohlo venovať hokeju, muselo mať päť rokov a viac, ale jeho rodičia klamali o jeho skutočnom veku, aby mohol hrať už medzi staršími deťmi.

Málokto vie, že aj Connorov starší brat Cameron hrával hokej, avšak ani zďaleka sa nepriblížil schopnostiam svojho súrodenca. Naposledy hral v sezóne 2010/2011 v COJCHL za tím Georgia Ice a jeho bilancia vo vyraďovacej časti bola 7 zápasov a šesť bodov.

Mama chcela, aby bol lyžiarom

McDavidova mama Kelly spočiatku neverila tomu, že sa z neho stane taký skvelý hokejista, akým dnes je. Chcela, aby sa Connor venoval lyžovaniu, avšak jeho otec mu pomáhal v rozvíjaní hokejových zručností.

Neskôr aj Kelly pochopila, že ich mladší syn chce každú chvíľu tráviť s hokejkou v ruke, a tak ustúpila a začala ho podporovať v hokejovej kariére.

Prečítajte si tiež:

NHL na to čaká už 27 rokov

Hoci v NHL nájdeme veľké množstvo hviezd a skvelých hokejistov, v súčasnosti nikto z nich nedosahuje takú kvalitatívnu úroveň ako práve kapitán Edmontonu Oilers.

Toto tvrdenie dokazuje aj fakt, že Kanaďan sa v tejto sezóne pravdepodobne stane prvým hráčom v NHL po 27 rokoch, ktorý v základnej časti pokorí hranicu 150 bodov. Momentálne ich má na konte 144 a do konca dlhodobej časti sezóny Edmonton odohrá ešte šesť stretnutí.

Stačí mu tak v každom zo zvyšných duelov získať aspoň bod, aby ich mal 150, čo by pri jeho produktivite nemal byť žiadny problém. Magickú hranicu 100 bodov pokoril už v piatich sezónach v profilige.

Prečítajte si tiež:

Najmladší kapitán dostal výnimku už v OHL

Kapitánske „céčko“ v tíme „olejárov“ dostal už vo svojej druhej sezóne v NHL vo veku 19 rokov a 266 dní, čo z neho urobilo historicky najmladšieho kapitána v profilige. Každému bolo jasné, že je tým pravým lídrom a aj napriek mladému veku mal rešpekt u všetkých starších spoluhráčov.

Jeho výnimočnosť sa prejavovala už omnoho skôr a mnohí verili, že sa z neho stane superhviezda. Jedna z najprestížnejších kanadských juniorských líg sa mu rozhodla udeliť výnimku, aby mohol v súťaži nastupovať už vo veku 15 rokov. Stal sa len tretím hráčom, ktorý dostal toto privilégium.

Pred ním sa to podarilo len Johnovi Tavaresovi a Aaronovi Ekbladovi. McDavida potom ešte napodobnil ďalší kanadský generačný talent Connor Bedard, ktorého čaká vstupný draft do NHL tento rok.

Ak by však McDavid tzv. omladenie v OHL nedostal, pravdepodobne by pôsobil na Bostonskej univerzite, kde by sa stretol s Jackom Eichelom. Toto sa napokon nestalo, ale bola by to výnimočná situácia, keďže Eichela si vybralo Buffalo na drafte v rovnakom roku hneď po tom, ako predstavitelia Oilers siahli po McDavidovi.

Sen sa mohol stať skutočnosťou

Hoci teraz oblieka dres Edmontonu Oilers, Connor vyrastal ako veľký fanúšik Toronta Maple Leafs. Keď sa ho pred rokmi novinár denníka Toronto Sun spýtal, čo by pre neho znamenalo hrať za Leafs, McDavid odpovedal: „Hrať za Toronto by bol splnený sen, nemôžem si pomôcť, fandím im už od detstva,“ píše NHLtradetalk.com.

V detskej izbe mal veľa vecí, ktoré hovorili o tom, že je priaznivcom Toronta. Nikdy nemal dres Leafs s číslom niekoho iného, ale raz mu jeho otec dal vyrobiť dres Toronta s jeho menom a číslom.

K tomu, aby ho naozaj draftovalo Toronto, nebol vôbec ďaleko. Lotériu, ktorá predchádza každému výberu nováčikov, vyhral Edmonton a siahol práve po McDavidovi. Toronto vyberalo ako štvrté v poradí a siahlo po ďalšej hviezde ligy Mitchovi Marnerovi.

Prečítajte si tiež:

Nechce hrať so svojim idolom

Od začiatku  NHL kariéry sa McDavid nevyhol porovnávaniu so svojim obľúbeným hráčom, ktorým je Sidney Crosby. Sám hovoril, že by s Crosbym nechcel hrať v jednej formácii. Kapitán Oilers si uvedomuje, že ich herné štýly sú podobné, a preto by bolo náročné hrať v jednom útoku.

To však neznamená, že by títo dvaja hokejoví géniovia nenašli spôsob, ako na ľade spolu fungovať. Pravdou však je, že je vhodnejšie, keď sú spolu na ľade rôzne typy hráčov, ktorí majú rozdielne vlastnosti a navzájom sa dopĺňajú.

Ťažké zranenie a rýchly návrat

V poslednom zápase základnej časti v sezóne 2018/2019 medzi Edmontonom Oilers a Calgary Flames utrpel McDavid vážne zranenie kolena po tom, čo ho fauloval obranca plameňov Mark Giordano a kapitán Oilers v plnej rýchlosti vrazil do bránkovej konštrukcie.

Hviezdny útočník mal po tomto zranení dve možnosti. Tou prvou bolo absolvovať operáciu, ktorá by ho však vyradila zo zápasového diania na celú nasledujúcu sezónu. Alternatívou bola rehabilitácia, ktorá však mohla spôsobiť, že kanadský center by už nemusel byť takým rýchlym korčuliarom.

Nechcel vynechať celý ročník, a tak si zvolil druhú možnosť. Všetkých prekvapil rýchlosťou, akou sa dokázal zo zranenia vystrábiť. Pri pohľade na to, ako po spomínanom zákroku McDavid schádzal z ľadu nejednému hokejovému fanúšikovi určite tuhla krv v žilách.

Našťastie, hrozivo vyzerajúce zranenie nemalo dlhodobé následky a hokejoví nadšenci stále môžu s údivom sledovať nádherné kúsky, ktoré v jeho podaní vyzerajú tak jednoducho.

Samotný Wayne Gretzky uviedol, že by si veľmi rád zahral s McDavidom v jednom útoku, pretože Connor McDavid je "výnimočné dieťa."

Pozrite si niektoré krásne akcie Connora McDavida:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti