V Slovane nevidel priestor, a tak z neho odišiel. Tínedžer zo Slovenska ohuruje v slávnom holandskom klube

V Slovane nevidel priestor, a tak z neho odišiel. Tínedžer zo Slovenska ohuruje v slávnom holandskom klube
Leo Sauer Zdroj: Profimedia.sk

Vyhliadol si ho jeden z najprestížnejších klubov pre mladých v Európe, v šatni následne musel spievať. Jeden z našich najväčších futbalových talentov začínal ako stovky chlapcov na ihrisku pri paneláku v Bratislave. Čoskoro sa však dostal do Slovanu a i cez nespokojnosť Žiliny zamieril do zahraničia.

Nestáva sa každý deň, aby Slovák prestúpil do jednej z najlepších európskych líg, tobôž nie, aby to stihol ešte pred dovŕšením dospelosti. Leovi Sauerovi sa to však podarilo a pre TVNOVINY.sk sa rozpovedal o jeho priamočiarej ceste do Feyenoordu Rotterdam, o komplikovanom rozchode so Žilinou alebo o uvítacom ceremoniáli v slávnom holandskom celku. No tiež prezradil, kto sú jeho vzory či vysnený klub.

Ako to všetko začalo

Futbalové korene Lea Sauera siahajú ešte ďalej ako jeho pamäť.

Začiatky si už ani príliš nepamätám, veľkú rolu hral najmä otec. Tiež má veľmi rád futbal a tak sme si chodili doma v Rači aj s bratom zakopať na ihrisko pri našom paneláku," povedal na úvod 17-ročný stredopoliar.

​Po čase sa aj s bratom zapísali k miestnemu klubu FK Rača, kde bol ich otec aj trénerom. Tam Leo hrával až do kategórie U10, kedy si ho vyhliadol Slovan Bratislava.

Najskôr som veľmi nechcel odísť, keďže FK Rača bol v podstate taký náš rodinný tím. Postupom času ale bolo jasné, že ak sa chcem posúvať, musím ísť. V Slovane som bol štyri roky, no potom sme aj s bratom odišli do Žiliny do ich akadémie, keďže tam dostávajú mladí väčšie šance," priblížil Leo dôvod odchodu z Bratislavy.

Prečítajte si tiež:

Viacero ponúk, jasná voľba

V Žiline sa aj s bratom chytili dobre. Na akadémii sa im darilo a Leo sa čo nevidieť dostal aj do reprezentácie v mládežníckych kategóriách. A bolo to práve pri niektorom z reprezentačných turnajov, kedy si ho všimli skauti slávneho Feyenoordu Rotterdam.

Keď nás kontaktovali, dlho sme nad tým rozmýšľali a nakoniec sme sa rozhodli, že to bude dobrý krok. Ozvali sa aj iné kluby, ale môj otec, ktorý mi zároveň robí aj agenta, bol na obhliadke priamo v Rotterdame a veľmi sa mu páčil tamojší systém a práca s mládežou. Voľba teda bola jasná," opísal výber svojho ďalšieho pôsobiska.

​V hlavnom tíme aktuálneho lídra Eredivisie nájdeme dvoch hráčov z Leovho ročníka a vekový priemer v klube je hlboko pod 25 rokov. Priestor, ktorý si mladí užívajú v tomto tíme, je preto veľkým lákadlom.

Feyenoord dáva šance odchovancom, kapitán i väčšina hviezd tímu je z akadémie. Je to vlastne hlavný dôvod, prečo som išiel do Feyenoordu," potvrdil mladší z bratov Sauerovcov.

Výborné etablovanie sa

Prvú polovicu aktuálnej sezóny strávil Leo na hosťovaní v Holandsku, no vo svojej hlave mal už jasný plán, v ktorom nebol návrat pod Dubeň.

Do Rotterdamu som odchádzal už s tým že ak sa chytím, chcem tam zostať," priznal.

Počas jesene mal Leo skvelú formu a na tréningoch sa presadil. V zime sa mu dokonca dostalo šance zahrať si za hlavný tím Feyenoordu v troch priateľských zápasoch. Mladý Slovák navyše rovno aj skóroval pri svojej premiére. Nebolo teda prekvapením, že si holandský celok pred týždňom uplatnil opciu v zmluve na prestup.

Popravde som to celkom očakával. Darí sa mi tu a aj tréneri mi to už dlhšie naznačovali. Aj tak je to však veľký úspech, všetci mi gratulujú a prajú mi," povedal Leo o reakcii najbližšieho okolia.

V Žiline však z prestupu nadšení neboli.

Koncepcia v Žiline je iná, neboli radi že odchádzam už takto skoro do zahraničia. Ja to však beriem ako dobrý krok, no a hoci s tým neboli spokojní, napokon súhlasili a rozišli sme sa v dobrom," potvrdil šťastný koniec menšej prestupovej drámy nový záložník Feyenoordu U21.

Prečítajte si tiež:

Funguje to aj mimo ihriska

Nikdy nie je jednoduché odísť z domu do zahraničia ešte pred dokončením strednej školy. V Leovom podaní to však znie až prekvapivo jednoducho.

Som z Bratislavy, takže veľký rozdiel to nie je, Rotterdam je veľmi podobný. Mám tu už vytvorenú komunitu svojich kamarátov, takže už sa tu cítim skoro ako doma na Slovensku. Ani jazyk nie je problém, všetci tu vedia výborne po anglicky, od trénerov až po upratovačky."

​Nepochybne pomáha aj prítomnosť slovenského reprezentanta Dávida Hancka v áčku.

Áno, veľmi mi pomáha, že je tu. Či už keď trénujem s prvým tímom, alebo aj normálne pri živote tu v Rotterdame. Je super, že tu mám kamaráta zo Slovenska, s ktorým sa viem porozprávať aj o témach mimo futbalu."

A čo uvítací ceremoniál pre nováčika, ako sa patrí na taký veľký klub?

Myslel som si, že niečo také by tu mohlo byť, ale napokon nič také nebolo. Tréner ma iba predstavil a privítal pred všetkými. Neskôr na sústredení však nováčikovia museli zaspievať nejakú pesničku ostatným, tak možno to je taký tunajší ceremoniál," prezradil zvyklosti rotterdamského celku.

Prečítajte si tiež:

Vzory a smelé sny

Za každým úspešným príbehom mladého futbalistu je zvyčajne aj nejaký vzor či inšpirácia a Leo v tomto nie je výnimkou. Štafetu najväčšieho futbalového vzoru u neho postupne preberali Didier Drogba, Cristiano Ronaldo a momentálne túto pozíciu zastáva kanonier Manchestru United Marcus Rashford.

​A čo najväčšie futbalové sny?

Keďže som veľkým fanúšikom United, tak určite je mojou vysnenou destináciou hrávať na Old Trafford. Celkovo je však v mojich očiach najatraktívnejšia Premier League. Mojím cieľom je raz v nej hrávať. A ďalším cieľom je raz sa stretnúť v nejakom veľkom klube s mojím bratom a hrávať spolu na najvyššej úrovni," uzavrel rodák z Rače.

Pozrite si Gól mesiaca Fortuna ligy za marec.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.