Svet kulturistiky sa otriasa v základoch, tento týždeň je najsmutnejší v histórii športu

Legendárny Rich Piana.
Zdroj: INSTAGRAM/Rich Piana

Rich Piana bol gigant, vážil až okolo 131 kilogramov a jeho výška bola 1,80 metra a bol neprehliadnuteľný. Jeho vášeň sa mu stala osudnou.

Po tragickej smrti amerického kulturistu Dallasa McCarvera, ktorý zomrel v utorok (22.8.2017) vo veku 26 rokov sa fanúšikovia železného športu nestihli spamätať a je tu ďalšia rana.

Dnes ráno naposledy vydýchol Rich Piana (†46), kulturistická legenda, ktorá si získala srdcia státisícov fanúšikov po celom svete. Svetoznámy športovec bol pred dvomi týždňami uvedený do umelého spánku po tom, čo ho doma v bezvedomí našla jeho priateľka Chanel.

Zdroj: INSTAGRAM/Rich Piana

Mal sa predávkovať steroidnými látkami. Správu o jeho smrti zverejnila na svojom konte bývalá manželka Sara.

Rich Piana sa nikdy netajil tým, že posledných 30 rokov pravidelne užíval steroidy. Ľudí po celom svete oslovoval najmä svojou úprimnosťou a čestnosťou. Nikdy neklamal a o realite vo svete bodybuildingu a športu, hovoril otvorene a bez servítky.

Svojich fanúšikov upozorňoval: "Ak to nie je nevyhnutné, steroidy nepoužívajte a cvičte prirodzene. Nie je dôvod používať steroidy za každú cenu, len tým ubližujete telu a tiež sami sebe."

Ako sa pred nedávnom priznal známemu youtuberovi Lui Marcovi, trpel muskulárnou dysmorfiou, tiež známou ako bigorexia. Ide o duševnú chorobu a človek, ktorý ju má, sa snaží stále rásť - mať väčšie svaly, a to neraz za každú cenu.

Zdroj: Profimedia.

Rich Piana bol gigant, keďže vážil okolo 131 kilogramov a meral 1,80 m. Celé telo mal pokryté tetovaním a na každej výstave či súťaži, kde sa objavil, na neho čakali davy fanúšikov. V priemere boli ochotní čakať až 4 hodiny, len aby sa s ním mohli odfotiť. Bol kulturistickou celebritou v pravom slova zmysle, mal peniaze, slávu i krásne ženy. Dnes navždy odišiel.

Jeho smrť i smrť kolegu McCarvera vrhá zlé svetlo na železný šport, najmä kvôli tomu, že smrť oboch borcov si ľudia dávajú do súvislosti s používaním vitamínu S a jedením anabolického kurčaťa (tak sa v žargóne kulturistov označuje používanie steroidov).

Ku tragédiám pritom došlo iba tri týždne pred súťažou Mr. Olympia, ktorá je vrcholom toho, čo môže kulturista (i ľudská genetika) dosiahnuť.

Zdroj: Facebook/Mamdough "Big Ram" Elssbiay

Preto je jasné, že tento rok bude týmito udalosťami poznačený. Bodybuilding v poslednej dobe prechádza krízou, pretože trendom sa stal gigantizmus, kedy pretekári dosahujú váhu až 140 kilogramov, čo je na hrane toho, čo je telo schopné vydržať.

Zdroj: Facebook/Dallas Mc Carver

Preto dnes mnohí volajú po návrate do 70. rokov, kedy boli „in" elegantné postavy, bez vyliateho brucha (v žargóne „bubble gut") spôsobeného užívaním rôznych látok a elegancia, ktorá stála na antických ideáloch.

Zavádzajú sa kategórie classic physique či bodyfitness a volá sa po návrate k otcom zakladateľom, legendám ako Arnold Schwarzenegger, Frank Zane či Franco Columbu.

Zdroj: Facebook/Frank Zane

Aj keď sa môže zdať, že kulturistika je športom založeným na užívaní zakázaných látok, nie je to pravda. Stále je tu veľa faktorov, akými sú pravidelné cvičenie, kvalitná strava a odpočinok.

Kulturistika je mentálny šport, človek bojuje sám so sebou, so svojím mentálnym nastavením, lenivosťou a často aj bolesťou. Kulturista musí premáhať samého seba a človek je sám sebe najväčším súperom, čo je to najťažšie.

Borci, ktorí tento týždeň navždy odišli, reprezentovali tvrdý šport, ktorý milujú ľudia po celom svete. Obaja v ňom dosiahli vrchol a boli v prvom rade špičkoví športovci so sebadisciplínou a odhodlaním, ktoré si bežní ľudia nevedia ani predstaviť. Žiadne látky vás bez talentu, potu a driny na úroveň ich rozvoja nikdy nedostanú.

Patrili k tej mikroskupine HARDCORE borcov, akých je na svete hádam iba pár desiatok a bežný smrteľník podobný rozvoj nikdy nedosiahne. Heslom Richa Pianu bolo "Whatever it Takes!" (Čokoľvek čo treba).

Zdroj: TWITTER/JOHN COBBERT

Obaja spájali vynikajúcu genetiku, brutálny tréning, výživu a áno, používali ako mnohí iní vrcholoví športovci aj chemické látky. Napriek rýchlym záverom a pohoršeniu verejnosti a dohadom o presnej príčine smrti, na ich mená fanúšikovia nikdy nezabudnú a sú to milióny ľudí po celom svete.

Boli to osobnosti, ktoré obetovali život svojej vášni a žili svoj sen. Česť ich pamiatke.

Zdroj: INSTAGRAM/Phil Heat

BRATISLAVA/ROCK

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Bodybilding

Dôležité udalosti