MS juniorov zbabral, kluby mu však nedali košom. Aj vďaka nemu to vyzerá na ďalší nezabudnuteľný draft

Alex Čiernik.
Alex Čiernik. Zdroj: Profimedia.sk

Do začiatku tohtoročného NHL draftu zostáva niečo vyše dvoch mesiacov a už teraz je jasné, že slovenský hokej, podobne ako v roku 2022, čaká vydarená udalosť. Viacerých Slovákov by sme totiž opäť mohli vidieť na vysokých pozíciách. Jedným z nich je útočník švédskeho Södertälje Alex Čiernik.

Viac ako dva mesiace pred tohtoročným draftom do NHL to vyzerá tak, že by na udalosti v Nashville mohli zaznieť mená viacerých slovenských nádejí. Ba čo viac, väčšine sa veští umiestnenie v prvých dvoch kolách.

Jedným z nich je Alex Čiernik. Osemnásťročný útočník pôsobí vo Švédsku päť rokov, pričom prvýkrát mal v štatistikách viac zápisov medzi mužmi, než medzi rovesníkmi.

Začal v materskom Södertälje, odkiaľ na desať duelov hosťoval vo Västervikse, ktoré hrajú druhú najvyššiu súťaž.

„Bol to pomerne zaujímavý ročník s mnohými dobrými, ale aj nie príliš potešujúcimi momentami,“ rozhovoril sa pre TVNOVINY.sk rodák z nemeckého Wolfsburgu Čiernik.

Ako tvrdí, predsezónny cieľ však splnil.

„Chcel som sa presadiť medzi mužmi, čo mi, myslím, vyšlo. Najmä v druhej polovici sezóny sa mi celkom darilo, keď som bol na hosťovaní, kde som dostával viac priestoru. Následne sa mi hralo lepšie aj po návrate do Södertälje.“

Prečítajte si tiež:

Skorý koniec

Priznáva, že krátka anabáza v novom prostredí padla na úžitok. Trochu zostal zaskočený, keď ho Södertälje stiahlo z hosťovania len deň pred uzávierkou.

„Nezostávalo mi preto nič iné, len sa zbaliť a ísť naspäť. Čas vo Västervikse mi však pomohol po hokejovej, ale najmä mentálnej stránke. Bolo to pre mňa motivujúce a cítil som sa tam skutočne dobre,“ podotkol.

Po návrate do svojho materského klubu ho čakali boje v play off, ktoré však nemali dlhé trvanie. Klub totiž stroskotal už na prvej prekážke.

„V kádri bolo viacero hráčov, ktorí pôsobili v popredných ligách, či už vo švédskej, v KHL alebo v zámorí na farme. V závere základnej časti sme sa pohybovali na druhej-tretej priečke. Potom sa však niektorí hráči zranili a veľmi skoro vypadli,“ ozrejmil šikovný krídelník.

Príležitosť nevyužil

Čiernik si na prelome rokov chcel napraviť chuť na juniorskom svetovom šampionáte, kde však zaostal za očakávaniami. On sám si to veľmi dobre uvedomuje.

„Moje výkony neboli vôbec dobré. Sám zo seba som bol dosť sklamaný. Oproti tomu, čo som predvádzal marci či v apríli, to bolo sto a jedno. Beriem to však ako cennú skúsenosť,“ hovorí s nadhľadom.

Pocit, že mohol a mal dať zo seba viac, sa znásobuje tým, že MS do 20 rokov sú ideálnym spôsobom zaujať pred draftom.

„Dobre si uvedomujem, že to bola ideálna príležitosť ukázať sa skautom. Neviem, či som si uškodil, ale rozhodne som si nepomohol,“ sype si popol na hlavu tínedžer.

Prečítajte si tiež:

Medzi najlepšími

Tak či onak, napriek nevydareným juniorským majstrovstvám sveta ho možno smelo považovať medzi najlepších hráčov draftu.

Čiernik je totiž medzi stovkou pozvaných, ktorí sa zúčastnia významného preddraftového NHL Draft Combine.

„Dostal som pozvánku, čo ma celkom potešilo. Pravdupovediac, po tejto sezóne som si vôbec nebol istý, či sa tam dostanem, vzhľadom na moje výkony.“

Pachuť z výkonov chce syn niekdajšieho slovenského reprezentanta Ivana Čiernika napraviť práve na spomenutej udalosti.

„Čakajú ma rôzne testy, šprinty a pod., na čo sa v najbližších týždňoch budem poctivo pripravovať. Uvedomujem si, že kľúčové budú mítingy s tímami. Najdôležitejšie bude, aby som bol sám sebou a aby kluby zistili, aký som človek,“ vysvetlil Alex.

Prečítajte si tiež:

Najväčší záujemcovia

Kluby ho intenzívne sondujú už dlhšie. „Po konci sezóny sa však ich záujem zintenzívnil. Veľa sa pýtajú, snažia sa o mne zistiť čo najviac. Komunikujú so mnou najmä kluby, ktoré majú hlavných skautov zo Švédska,“ naznačil.

Vypátrali sme, že ide o päticu klubov – Boston, Chicago, Detroit, Minnesota a Philadelphia. „Môžem potvrdiť, že ide aj o niektoré z nich,“ dodal.

Čiernik vo finálnom renkingu prestížnej NHL Central Scouting figuruje spomedzi korčuliarov pôsobiacich v Európe na 21. mieste, najrelevantnejšie špecializované portály mu veštia umiestnenie na konci druhého kola (do 64. miesta).

On sám však ohľadom možného umiestnenia na drafte nemá veľké oči.

„Ak by som sa mal vyjadriť pred práve skončenou sezónou, bolo by moje vyjadrenie určite optimistickejšie, ale vzhľadom na moje výkony to naozaj neviem ani len odhadnúť,“ povedal s dôvetkom, že sa preto nepozerá na konkrétne umiestnenie.

„Viac sa zameriavam na to, aký klub po mne siahne a či mi aj následne dá šancu.“

Prečítajte si tiež:

Ciele

Čiernik je momentálne bez zmluvy, a tak nevie, kde bude pokračovať. „Verím však, že moju situáciu ovplyvní draft a následne s klubom, ktorý si ma vyberie, budem koordinovať moju ďalšiu budúcnosť.“

Ako na záver priblížil, v cieľoch do ročníka 2023/2024 má jasno.

„Chcem zotrvať v mužskom hokeji, hrať medzi nimi čoraz viac zápasov a aj viac bodovať. Ideálne, ak by to bolo vo Švédsku, kde sa mi páči a chcem tam zostať. Najviac však túžim preniesť si do novej sezóny sebavedomie, ktoré som mal na konci uplynulého ročníka,“ uzavrel.

Pripomeňte si spolu s nami historický NHL draft 2022, kde najvyššie dve miesta ovládli Slováci:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.