Skvelá správa z Francúzska, Slovensko získalo na MS slalomárov zlato

Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš vo finále v kategórii hliadok 3x C1 na ME.
Zdroj: TASR

Vstup do šampionátu sa vďaka singlsitom podaril tým najlepším spôsobom.

Na majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode vo francúzskom Pau získala slovenská výprava hneď v úvodnej disciplíne zlatú medailu. Postarali sa o ňu singlisti v hliadkach v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, a to suverénnym spôsobom. Od druhých Britov ich delili rovné tri sekundy, od tretích Francúzov 3,28 s.

Základnou výzvou pre 16 hliadok singlistov bolo v optimálnom slnečnom počasí 19 bránok. Slováci na základe kolektívnej sily a predchádzajúcich úspechov štartovali ako poslední. Pre tých najlepších bolo prvoradé stlačiť čas hlboko pod 100 sekúnd a ako prvým sa tom podarilo Britom.

Slovenské trio však časom 95,44 zvalcovalo konkurenciu a v cieli sa po bezchybnej jazde oprávnene radovalo z 10. jubilejnej medaily v tejto disciplíne (9-0-1).

Vstup do šampionátu sa vďaka singlsitom podaril tým najlepším spôsobom. Ich štatistiku v histórii podkuli unikátne výsledky.

V Pau triumfovali už siedmykrát v nepretržitom rade od roku 2009, a to v rovnakom zložení s Martikánom, Slafkovským a Beňušom. Dovedna sa môžu pochváliť deviatimi titulmi majstrov sveta, jedným bronzom a pri všetkých medailách bol ako jediný Martikán.

S obdivuhodnou zbierkou sa stali jedinečným synonymom kolektívnej harmónie v perejách.

V historickej štatistike slovenský vodný slalom po hliadkach singlistov navŕšil na MS medailovú zbierku na 54 vzácnych kovov (23-15-16), Michal Martikán si kariérnu bilanciu zaokrúhlil na rovných 20 medailí (13-3-4), Slafkovský sa už môže pochváliť zbierkou 8-1-0 a Beňuš 7-0-1.

V kategórii deblistov štartovali len štyri tímy, pred dvoma rokmi v Londýne ich bolo 10. Rapídny pokles záujmu spôsobilo rozhodnutie, že deblovky v individuálnej podobe vyradili z OH.

Medaila bola na dosah a Hochschornerovci, Škantárovci a Kučera s Bátikom ju vďaka bronzu aj získali. V historickej štatistike slovenského slalomu tak nastal ďalší pohyb, keď stúpla na 55 vzácnych kovoch (23-15-17), s bilanciou hliadky deblistov 1-4-4. V osobnej štatistike si Hochschornerovci polepšili na 6-4-5, Škantárovci na 1-4-5 a Kučera s Bátikom na 1-3-2.

Pôvodne síce deblisti figurovali na 4. priečke, keď na bránke s číslom 6 mali dva ťuky, jeden im však videorozhodca dodatočne ubral, čo spôsobilo, že preskočili Čechov a vybojovali bronz.

Kajakári mali takmer dokonalý prehľad o tom, koľko energie musia na trati vynaložiť, aby prenikli na stupeň víťazov. Na základe striebra spred dvoch rokov na MS v Londýne štartovali ako predposlední, a to v rovnakom zložení Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar. Na trati nazbierali šesť sekúnd penalizácie, oproti najvážnejšej konkurencii viac a v konečnom súčte 27 tímov obsadili až 8. miesto. Ak by zajazdili čistú jazdu, boli by prví.  

Medzi 17 tímami zabojovali aj slovenské kajakárky, síce skončili až siedme, no o bronzovú medailu sa pripravili jedným dotykom na bránke číslo sedem.

Mladé slovenské singlistky, v zložení Škáchová, Glejteková, Maceková na 8. mieste priepastne za najlepšími nezaostali, od bronzu ich delilo 6,90 s, od zlata 12,02 a aj oni medzi 10 štartujúcimi tímami prispeli k vydarenéhu úvodnému dňu Slovákov na MS.

Vedúci tímu Lukáš Giertl verí, že v medailovom duchu bude slovenská výprava pokračovať aj v individuálnych pretekoch. "Ja som rád za každú jednu medailu. Potvrdili sme, že v kategórii singlistov sme jasná jednotka, predsa len, všetci traja patria do top desiatky, navyše sa skvele na trati dopĺňajú. Výsledkom bola jasná dominancia s veľkým náskokom v cieli. Deblistom s bronzom jazda taktiež vyšla. V podstate sme nezažili žiadne sklamanie, kajakárkam chýbal na medailu o jeden ťuk menej, kajakári zajazdili veľmi rýchlo, len škoda, že si konto zaťažili až šiestimi sekundami penalizácie. No a napokon nesklamali ani singlistky, sú mladé, zbierajú skúsenosti a už teraz sa môžeme tešiť na ich napredovanie. Máme za sebou vydarenú tímovú súťaž, individuálne preteky však už budú o niečom inom, očakávame aj, že úplne nové rozostavenie bránok bude o dosť náročnejšie." 

Výsledky:

hliadky 3xC1m:
1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 95,44 (0),
2. Veľká Británia (Ryan Westley, David Florence, Adam Burgess) 98,44 (0),
3. Francúzsko (Denis Gargaud Chanut, Martin Thomas, Edem Le Ruyet) 98,72 (2) 

3xC2:
1. Francúzsko 104,99 (4), 2. Nemecko 106,80 (2), 3. SLOVENSKO (Pavol a Peter HOCHSCHORNEROVCI, Ladislav a Peter ŠKANTÁROVCI, Tomáš KUČERA - Ján BÁTIK) 108,16 (2), 4. Česko 108,79 (4)

3xK1ž: 1. Nemecko (Jasmin Schornbergová, Ricarda Funková, Lisa Fritscheová) 103,60 (0), 2. Rakúsko (Corinna Kühnleová, Lisa Leitnerová, Viktoria Wolffhardtová) 103,80 (2), 3. Austrália (Jessica, Foxová, Rosalyn Lawrenceová, Kate Eckhardtová) 108,44 (2), ... 7. Slovensko (Jana Dukátová, Elena Kaliská, Eliška Mintálová) 110,11 (2)

3xK1m: 1. Česko (Jiří Prskavec, Ondřej Tunka, Vít Přindiš) 93,06, 2. Francúzsko (Boris Neveu, Mathieu Biazizzo, Sebastien Combot) 94,07 (2), 3. Slovinsko (Peter Kauzer, Martin Srabotnik, Žan Jakse) 94,41 (2), ... 8. Slovensko (Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar) 98,76 (6)

3xC1ž: 1. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Kimberley Woodsová, Eilidh Gibsonová) 117,63 (0), 2. Austrália (Jessica Foxová, Noemie Foxová, Rosalyn Lawrenceová) 119,28 (0), 3. Česko (Tereza Fišerová, Monika Jančová, Eva Říhová) 122,75 (6), ... 8. Slovensko (Monika Škáchová, Simona Glejteková, Simona Maceková) 129,65 (4)

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.