Prekonal ďalší Gáboríkov rekord, veštia mu kariéru v NHL. Slovensko opäť bude mať superhviezdu draftu

Prekonal ďalší Gáboríkov rekord, veštia mu kariéru v NHL. Slovensko opäť bude mať superhviezdu draftu
Dalibor Dvorský na tréningu reprezentácie do 20 rokov pred odletom do Kanady. Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Vrchovatou mierou sa postaral o senzačný prienik slovenskej reprezentácie do 18 rokov až medzi štyri najlepšie tímy svetového šampionátu. Dalibor Dvorský počas turnaja prekonal viac ako dve desaťročia trvajúci rekord Mariána Gáboríka. Ba čo viac, určite si polepšil aj v prognózach pred blížiacim sa draftom.

Patrí k zástupu slovenských supertalentov, prekonáva jeden rekord za druhým. Všeobecne je považovaný za horúceho adepta na najvyššie priečky tohtoročného NHL draftu.

Dalibor Dvorský si celkom určite spravil „očko“ na ostatnom šampionáte do 18 rokov, kde bol jedným z najväčších pilierov senzačného úspechu nášho národného tímu.

„Stále som smutný z toho, že nám medaila ušla pomedzi prsty, ale rozhodne sa nemáme za čo hanbiť,“ začína debatu pre TVNOVINY.sk Dvorský.

Prečítajte si tiež:

Gro tohto úspechu je podľa neho jasné. „Bojovali sme jeden za druhého, v tomto prípade tomu tak skutočne bolo. Taktiež určite pomohlo to, že sme hrali tímový hokej. Toto nám pomáhalo postupovať.“

Dalibor dopĺňa, že všetci si plne uvedomovali svoju kvalitu.

„Verili sme si, že toto je tím, ktorý sa môže pobiť o dobrý výsledok. Nepozerali sme sa však dopredu. Detailne sme sa pripravovali a mysleli na daný konkrétny duel. Že sme to dotiahli až medzi štyri najlepšie mužstvá bolo len plus,“ ozrejmil náš útočný líder, ktorý počas svojej krátkej kariéry už stihol vylepšiť nejeden rekord.

Prečítajte si tiež:

Chvála od Gáboríka

Je najmladším zahraničným strelcom druhej švédskej ligy, čím prekonal napríklad aj Davida Pastrňáka, a takisto aj historicky najmladším hráčom, ktorý skóroval v slovenskej súťaži, keď vo februári 2021 pokoril rekord Mariána Gáboríka.

Legendárneho ostrostrelca prekonal aj teraz na MS 18, keď s trinástimi bodmi stanovil nový rekord hráča spod Tatier na takomto podujatí.

„Ani som nevedel, že sa mi niečo také podarilo, ale určite je to obrovská česť,“ hovorí s dôvetkom, že samotný Gáborík sledoval jeho počínanie na šampionáte.

„Písal mi počas turnaja. Pochválil ma, keď som mal dobrý zápas. Cením si to od takej legendy,“ hovorí s pýchou v hlase.

Prečítajte si tiež:

S Gáboríkom však možno majú spoločnú aj ďalšiu vec, a síce kanonierske schopnosti. Až osem jeho bodov, ktoré vo Švajčiarsku dosiahol, je v kolónke góly. Skromný tínedžer si však takúto paralelu nepripúšťa.

„Snažím sa čo najviac sledovať hru. Ak sa naskytne príležitosť zakončiť, urobím to. Pokiaľ je však lepšie prihrať, preferujem tímovosť. Nie som preto vyslovene zameraný na jedno či druhé,“ podčiarkol šikovný center.

Na majstrovstvách tiež zaujal aj úspešnosťou na buly. S 58 percentami sa totiž zaradil medzi najlepšiu desiatku celého turnaja.

„Považujem to za nesmierne dôležitú činnosť, obzvlášť mňa ako centra. Od toho záleží, či tím začína s pukom alebo bez neho,“ vysvetľuje ospevovaná hviezdička slovenského hokeja, ktorá si však na sebe cení aj krytie puku, strelu, či hru v útočnom pásme.

Prečítajte si tiež:

Široký záujem z NHL

Šancu ukázať svoje prednosti bude mať už nasledujúci mesiac. Na programe je totiž prestížna udalosť NHL Combine, určená pre sto najväčších nádejí blížiaceho sa NHL draftu.

„Dostal som pozvánku, neviem sa už dočkať. Chcem mať čo najlepšie výsledky vo fyzických testoch a tiež zaujať kluby na osobných pohovoroch,“ predostrel svoje plány.

Spresnil, že doteraz ho kontaktovalo približne 15 tímov profiligy. „Nie je však medzi nimi vyslovene nikto, u koho by bol záujem podstatne väčší alebo intenzívnejší,“ vysvetlil zvolenský rodák.

Toho odborníci z NHL Central Scouting vo svojom finálnom renkingu ohodnotili ako tretí najlepší prospekt draftu spomedzi európskych korčuliarov.

„Teší ma to, ale stále sú to iba renkingy. Chcem byť vybratý čo najvyššie, ale nie je to pre mňa najväčšia priorita. Najdôležitejšie bude, aby si ma zvolil tím, ktorý mi potom aj dá šancu,“ uviedol Dalibor, ktorý pôsobí vo Švédsku od svojich deviatich rokov.

Prečítajte si tiež:

Vzhľadom na jeho výnimočnosť a fakt, že polovicu doterajšieho života prežil v tejto škandinávskej krajine možno niektorým napadla myšlienka zmeny najcennejšieho dresu.

„Ak by takáto ponuka prišla, rázne by som ju vylúčil. Som Slovák a mojou jedinou túžbou vždy bolo a aj bude reprezentovať Slovensko,“ odvetil.

Ohľadom reprezentácie sa množia želania fanúšikov, ktorí by Dvorského radi videli na blížiacom sa seniorskom šampionáte.

„Zatiaľ ma nikto nekontaktoval. Toto rozhodnutie je len na tréneroch a ja to rešpektujem,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:

Drie aj mimo tréningov

Dvorského priam do detailov pozná asistent trénera v Štokholme Martin Dendis. Priznal, že mladík spravil postupom času výrazný progres.

„Vždy mal na vysokej úrovni korčuľovanie, ale teraz sa v ňom ešte o level zlepšil. Výraznejšie musel zapracovať na hre bez puku. Je však tiež silný na puku a má gólový inštinkt. S ľahkosťou vytvára príležitosti pre spoluhráčov a zároveň je stabilný v defenzíve,“ vymenoval prednosti svojho zverenca Dendis.

Jedným dychom dodáva, že Dalibor je obrovský profesionál.

„Je veľmi pokorný a stojí pevne nohami na zemi. Zároveň si však dobre uvedomuje, že neustále musí drieť. Ide si tvrdo za svojim cieľom,“ hovorí Dendis a vzápätí svoju myšlienku rozmení na drobné.

„Trávi na ľade neskutočné množstvo hodín. Sám, ale aj s trénermi piluje zručnosti, či už strelu, prihrávky, krytie puku atď. V prvom tíme chodil na ľad prvý a schádzal z neho posledný.“

Prečítajte si tiež:

Dvorského veľkým benefitom je tiež podľa trénera jeho ctižiadostivosť. „Keď mu niekto dal navonok náročnú úlohu, ktorú nevedel splniť, skúšal ju až dovtedy, kým ju nespravil. Nikdy sa nevzdával,“ podotkol Dendis, ktorý na juniora prezradil aj jeho rituály.

„Počas rozcvičky počúva rovnakú hudbu a jeden špeciálny rituál má pred každou tretinou. Postaví sa na striedačke, odpije si z fľašky a vodu trikrát vyšplechne na ľad. Až potom si sadne.“

Dendis na záver vyslovil presvedčenie, že Dvorského meno zaznie na júlovom drafte medzi prvými.

„Nepochybujem o tom, že svojim účinkovaním na MS do 18 rokov si poistil pozíciu v top 10, veď tam neraz pôsobil ako senior medzi juniormi. Odhadujem to preto na štvrté až desiate miesto,“ zakončil.

Zaspomínajte si s nami na nezabudnuteľný NHL draft 2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.