Otec bol majstrom sveta, on je top nádejou draftu. O kapitána reprezentácie sa kluby NHL doslova trhajú

Otec bol majstrom sveta, on je top nádejou draftu. O kapitána reprezentácie sa kluby NHL doslova trhajú
Uprený pohľad Maxima Štrbáka v bronzovom zápase s Kanadou na MS do 18 rokov. Zdroj: IIHF

To, že sa slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov prebojovala prvýkrát od roku 2003 až do semifinále, je z veľkej miery aj jeho zásluha. Z pozície kapitána totiž ťahal celý tím aj na ľade. Syn slávneho otca však svojim talentom ohuruje už dlhšie. Záujem z NHL je toho jasným dôkazom.

Ako kapitán doviedol svoj výber k tomu, čo sa nepodarilo ich predchodcom rovné dve desaťročia.

Maxim Štrbák bol lídrom, dirigentom v presilovkách a predovšetkým veľkým pilierom reprezentácie do 18 rokov, ktorá na svetovom šampionáte prvýkrát od roku 2003 postúpila medzi štyri najlepšie celky sveta.

Len málo chýbalo k tomu, aby si zo Švajčiarska odniesla aj cenný kov. V dueli o bronz prehrala s Kanadou až po predĺžení, keď vyrovnávajúci gól náš tím dostal 70 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času.

„Určite sa však na tento turnaj môžeme pozerať so vztýčenými hlavami. Posledný zápas ešte trochu bolí, ale rozhodne sa nám podaril pekný výsledok. Nesmierne ma teší, že som mohol byť súčasťou tohto skvelého tímu,“ povedal na úvod Štrbák pre TVNOVINY.sk.

Priznáva, že ako správny kapitán musel občas zvýšiť hlas. „Nie vždy je všetko ideálne, takže boli aj nepríjemné momenty, keď sa veci museli povedať na rovinu. Myslím si však, že v každom kolektíve sa deje aj toto a bez toho to proste nejde.“

Chváli ho aj otec

Napriek „zemiakovej“ medaile vnímal hodnotu úspechu aj v rámci svojho okolia.

„Dostával som len pozitívne reakcie, od rodiny, známych, spoluhráčov. Chválili naše výkony. Mňa však stále škrie, že sme nezískali ten bronz,“ dodal syn majstra sveta z roku 2002 Martina Štrbáka.

Od niekdajšieho výborného obrancu sa snaží čerpať čo najviac.

„Keďže sleduje väčšinu mojich zápasov, tak mi aj následne vedel presne poradiť, usmerniť ma, a na oplátku som sa ho ja pýtal na rôzne situácie, ako by ich riešil on, čo som ja mohol spraviť lepšie,“ vysvetlil Maxim, ktorý herne rástol aj v Škandinávii.

„Ako dvanásťročný sme odišli do Fínska, kde otec trénoval vo Vierumäki v tamojšom olympijskom centre. Neskôr som bol tri roky v Jokerite Helsinki. Celkovo som v krajine pôsobil päť rokov,“ ozrejmil.

Ostatný ročník 2022/2023 však už odohral v zámorí, keďže sa presunul do americkej USHL, kde v drese Sioux Falls Stampede nazbieral 18 bodov v celkovo 46 vystúpeniach.

Prečítajte si tiež:

Myslí aj na vzdelanie

S odstupom času tak vie určiť rozdiely medzi Spojenými štátmi a svojim predošlým pôsobiskom.

„Vo Fínsku bolo podstatne viac tréningov, či už na ľade alebo v posilňovni, ale, samozrejme, neznamená to, že by to v USA flákali,“ hovorí s úsmevom mladík, ktorého čaká univerzita v Michigane.

„Asi pred dvoma rokmi som sa rozhodoval, či pôjdem hrať do nejakej kanadskej juniorky alebo pôjdem na univerzitu. Páči sa mi ten koncept, že môžem skĺbiť prestížne štúdium s kvalitnou ligou, takže zvíťazila druhá možnosť,“ odvetil s dôvetkom, že rodina by ho podporovala, nech by sa rozhodol akokoľvek.

Štrbáka juniora však ešte čakajú neodkladné povinnosti.

„O mesiac ma čaká maturita, takže musím ešte zvládnuť túto prekážku. Zatiaľ som sa ešte príliš do hĺbky nezamýšľal nad tým, akým smerom chcem uberať univerzitné štúdium, ale zrejme niečo, čo sa týka športu, napríklad manažment.“

Prečítajte si tiež:

Veľký okruh záujemcov

V najbližších týždňoch však musí pracovať aj po fyzickej stránke, keďže ako jeden z najlepších hráčov takisto dostal pozvánku na hlavný NHL Combine, udalosť pre top sto nádejí draftu.

„Veľmi sa už na to teším. Po šampionáte mám pár dní oddych, ale od budúceho týždňa idem drieť naplno. Celkom som zvedavý na pohovory s tímami, čo všetko ich bude zaujímať,“ hovorí ofenzívne ladený bek.

„Útočiť je pre mňa zábavou, ale najskôr sa snažím svedomito si plniť prácu vzadu a potom sa vydať na výlet dopredu,“ hovorí so šibalským úsmevom Štrbák mladší, ktorý pre podobný štýl detailne sleduje hru Nemca Moritza Seidera z Detroitu.

Prečítajte si tiež:

O Maxima je mimoriadny záujem z radov NHL klubov, veď svedčia o tom aj jeho nasledovné slová.

„Rozprával som sa už s väčšinou tímov, určite ich je minimálne 20, ale najväčší záujem má asi Arizona. Veľmi sa mi však tiež páčili početné mítingy s Bostonom a so Seattlom,“ prezradil ofenzívne ladený bek.

Nasledovník slávneho mena na záver predostrel aj predstavu o tom, s akou pozíciou na drafte by bol spokojný.

„Rozhodne budem rád za každé umiestnenie, ale samozrejme, ak by to bolo čo najvyššie, potešilo by ma to. Je to určite prestíž byť vybratý v prvom kole,“ uzavrel.

Pozrite si reportáž k návratu reprezentácie do 18 rokov po svetovom šampionáte:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.