Slovákom nebude stačiť len prehra Škótov. Tieto štyri tímy nám môžu pokaziť radosť

Nezavinený pád Roberta Maka po ktorom nasledovala červená karta pre Slováka.
Zdroj: Profimedia.sk

Postupová matematika je neúprosná.

Šance na postup Slovenskej futbalovej reprezentácie do baráže o MS 2018 v Rusku sa po prehra v Škótsku výrazne znížili. Situáciu už nemáme vo vlastných rukách a všetko bude závisieť od zápasu Slovinsko - Škótsko a diania v ostatných skupinách.

Škótsko sa víťazstvom dostalo o dva body pred Slovensko a v záverečnom zápase na pôde Slovinka bude mať vo vlastných rukách rozuzlenie boja o druhú priečku, ktorá ponúka šancu na účasť v baráži. Slovensko privíta Maltu v nedeľu od 18.00 h v Trnave.

Postupový kľúč

Víťazi skupín si zabezpečia postup na záverečný turnaj Majstrovstiev sveta 2018 v Rusku. Osem tímov na druhých miestach s najvyšším počtom bodov (v prípade rovnosti bodov rozhoduje skóre) postúpi do baráže o zostávajúce štyri miestenky.

Do hodnotenia tímov na druhých miestach sa zaratúvajú iba body a skóre zo zápasov s prvým, tretím, štvrtým a piatym tímom tabuľky. Pre tím s najnižším počtom bodov na druhom mieste (v prípade rovnosti bodov dvoch alebo viacerých pre tím s najhorším skóre) sa kvalifikácia končí.

Zdroj: Profimedia.sk

Postup Slovákov ohrozuje päť tímov

Slovensko môže mať v tabuľke druhých tímov maximálne 12 bodov, bodový zisk zo zápasov s poslednou Maltou sa neráta. Aby sme skončili v našej skupine druhý, náš výber musí doma poraziť Maltu a Škótsko nemôže vyhrať nad Slovinskom. Potom už to bude závisieť od vývoja v ostatných skupinách.

Najbližšie má k postupu účastník A-skupiny Švédsko (11 bodov a 7. miesto v tabuľke o baráž), ktoré však musí získať v posledných dvoch zápasoch (doma proti Luxembursku a vonku s Holandskom) aspoň tri body.

Slovensko na diaľku súperí aj s druhým tímom H-skupiny Bosnou a Hercegovinou (8. bodov, 8. miesto v tabuľke o baráž). Balkánske mužstvo však musí vyhrať obidva zostávajúce zápasy (doma proti Belgicku a v Estónsku). Šancu na postup má aj Grécko, ktoré momentálne figuruje vo svojej tabuľke na 3. priečke za Bosnou a Hercegovinou. V prípade, že doma porazí Cyprus a Bosna nezíska aspoň 3 body, postupujú do baráže s 13 bodmi práve Gréci.

Ďalším súperom Slovákov v boji o postup do baráže je aj účastník D-skupiny Wales (8 bodov, 9. miesto v tabuľke o baráž). Musí však v posledných dvoch zápasoch (v Gruzínsku a doma s Írskom) získať plný počet bodov. Pri kalkuláciách sme vychádzali zo situácie, že Slovensko porazí Maltu a ostatné tímy nebudú mať lepší rozdiel v skóre.

Summa Summarum: Slováci musia vyhrať, Škóti nemôžu vyhrať, Bosna a Hercegovina a Wales nemôžu v posledných dvoch zápasoch bodovať naplno, Grécko musí stratiť body.

Tabuľka tímov na druhom mieste
pozícia, mužstvo
zápasy skóre
body
1 Portugalsko 6 +18 15
2 Dánsko 7 +7 13
3 Severné Írsko
7 +5 13
4 Talianska 6 +3 13
5 Island 7 +3 13
6 Škótsko 7 -1 11
7 Švédsko 6 +3 10
8 Bosna a Hercegovina 6 +2 8
9 Wales 6 +1 8

Zdroj: Profimedia.sk

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti