Slovenka preplávala Lamanšský prieliv. Medúzy ju pŕhlili od štartu až po cieľ

Pre 43-ročnú matku dvoch detí to však zrejme nebola posledná vodná výzva. Najbližšie má v pláne preplávať Gibraltár.

Dlhé hodiny strávila v chladných vodách Atlantiku, aby si splnila detský sen. Košičanka Zuzana Jusková vôbec ako prvá Slovenka preplávala Lamanšský prieliv, ktorý oddeľuje Anglicko a Francúzsko. Vyše 36 kilometrov v otvorenom mori dokázala prekonať za 11 hodín a 16 minút.

Obklopená vodnou masou a s vedomím, že do cieľa ostávajú dlhé kilometre. Zuzana skočila do Atlantiku zo Schakespeareovej pláže v Anglicku . Ani velikán literatúry by jej príbeh nenapísal lepšie ako ona sama.

Preplávať vyše desiatky kilometrov v rozbúrenom mori, tak to chce odvahu, odhodlanie a samozrejme tréning. Zuzana sa pripravovala takmer dva roky.

„Príprava prebiehala od otužovania, cez kardiotréningy. V zime bazén a potom jar, leto, jeseň na otvorených vodách," spomína Zuzana.

Spoločnosť jej robila iba sprievodná loď s rozhodcami a dotieravé medúzy.

Lamanšský prieplav je dlhý 36 kilometrov. Pre lepšiu predstavivosť je to ako by ste Košické jazero preplávali na šírku zhruba 200-krát.

La Manche sa však nedá preplávať priamo, najkratšou cestou. Plavcov z optimálnej trasy neustále ťahajú preč vietor, vlny a silné morské prúdy.

Z lode jej mohli podať len nápoje či energetický gél pre športovcov. Ani na moment však neuvažovala o tom, že svoj boj s vlnami vzdá.

Pre 43-ročnú matku dvoch detí to však zrejme nebola posledná vodná výzva. Najbližšie má v pláne preplávať Gibraltár.

Viac v reportáži Dušana Tokarčíka


KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Lamanšský prieliv

Dôležité udalosti