Od Ganczarczyka po Škrtela: Slovensko postúpilo na MS len raz

Autentické zábery.

Tréner reprezentácie Ján Kozák aj šéf SFZ Ján Kováčik zhodnotili kvalifikáciu na MS v Rusku.

Slovenská futbalová reprezentácia sa doposiaľ na finálovom turnaji MS predstavila iba raz pod vedením trénera Vladimíra Weissa v JAR v roku 2010. Túto štatistiku nezmenil ani boj o MS 2018 v Rusku. Slovensko síce skončilo v F-skupine na druhom mieste za víťazným Anglickom v ďalšej konkurencii Škótska, Slovinska, Litvy a Malty, ale ako najhoršie mužstvo z druhých miest mu účasť v baráži ušla o jediný bod.

Slováci v kvalifikácii MS súťažili šiestykrát, postúpiť sa im podarilo len raz. Zverenci trénera Jána Kozáka premárnili šancu na druhú účasť na veľkom turnaji v rade, keď sa pred rokom na EURO vo Francúzsku prebojovali do osemfinále. V skupine zaknihovali šesť výhier a štyri prehry so skóre 17:10. O baráž ich pripravil fakt, že prehrali dvakrát s Angličanmi, raz so Slovinskom a Škótskom a práve body z týchto duelov im v tabuľke druhých chýbali. Tréner Kozák mal pri prepočtoch pravdu, keď po záverečnom zápase s Maltou (3:0) avizoval, že práve jeden bod bude SR chýbať na európske play off.

"V tejto kvalifikácii po druhom zápase so Slovinskom, resp. od zápasu so Škótskom doma sme sa jednoznačne chceli presadiť svojim spôsobom hry. Nezávisle od toho, či sme hrali doma alebo vonku. Prišla séria piatich víťazstiev. Ale aký je ten futbal? V prvej kvalifikácii (predchádzajúcej na ME-pozn.) sme vyhrali prvé dva zápasy na Ukrajine a so Španielskom, kde súper bol lepší a dominoval. V tejto kvalifikácii sme vyhrali šesť zápasov, kde sme boli v každom dominantní. Ale v zápasoch, kde to bolo vyrovnané alebo trochu mal navrch súper, sme prehrali. A ten jeden bod nám bude chýbať," uviedol 63-ročný kouč na tlačovke hneď po nedeľňajšom záverečnom súboji "F-ka".

Teoretická šanca na baráž žila ešte dva dni, no výhry Srbov, Chorvátov, Írov aj Grékov ju definitívne zahasili. "Mali sme veľmi zlý úvod do kvalifikácie, prehrali sme s Anglickom i v Slovinsku. Po úspešných majstrovstvách Európy vznikli rôzne kauzy, ktoré sa riešili viac ako futbal. To bola tiež príčina toho, že koncentrácia hráčov na zápas nebola taká, aká by mala byť. Hoci zo seba vydali všetky sily, hlava bola nastavená aj iným smerom. Futbal je o detailoch, my sme tie zápasy nezvládli. To bol prvý zlý krok. Potom prišla séria veľmi dobrých výkonov aj výsledkov. Vyhrali sme päť zápasov za sebou, čo bolo veľmi dobré. Dostali sme sa do situácie, že sme mali skupinu pod kontrolou. Až prišli ďalšie dva dôležité zápasy, žiaľ, oba vonku, v ťažkom prostredí, u kvalitných súperov. Už sa počítalo, každý bol maximálne koncentrovaný na svoj výkon, každý bod bol dôležitý. Hrali sme v cudzom prostredí, hoci bola snaha enormná a výkony boli v poriadku, obe stretnutia sme prehrali. Nakoniec sme ešte v pohode zdolali Maltu, ale to už nám nestačilo," citoval Kozáka špecializovaný portál profutbal.sk

Kvalifikáciu o budúcoročný šampionát zhodnotil aj prezident SFZ Ján Kováčik: "Hodnotím ju ako úspešnú, pretože sme skončili na druhom mieste. Chýbal nám jeden bod na postup do baráže. Mohli sme ho získať doma s Anglickom, v Slovinsku, v Anglicku i v Škótsku. Žiaľ, v tejto kvalifikácii sme nemali šťastie, nebolo nám dopriate. Bez šťastia sa vo futbale dá postúpiť a byť úspešný len ťažko. Hráči však v každom zápase nechali na ihrisku srdce, dušu, čoho výsledkom je, že ľudia opäť veria a znovu začali chodiť na futbal. Takmer osemnásťtisíc fanúšikov prišlo do Trnavy na zápas proti Malte. To, že na 'dvadsaťjednotku' prišlo do Kielc 11.700 Slovákov je niečo nevídané. Niečo podobné tu v minulosti nikdy nebolo. Ja sa teším, že ľudia chlapcom veria, že veria futbalu. Futbal si to zaslúži."

Slovenskú reprezentáciu najbližšie v novembrovom asociačnom termíne čakajú dva prípravné zápasy. V prvom 10. novembra vonku by mohli hrať v Albánsku alebo na Ukrajine, resp. v druhom doma s USA alebo Nórskom. V roku 2018 budú Slováci od septembra do novembra hrať v novej Lige národov v trojčlennej skupine B-divízie šesť stretnutí. Žreb Ligy národov je na programe 24. januára 2018 v Lausanne. Žreb kvalifikácie EURO 2020 sa uskutoční v decembri 2018 v Dubline.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti