Vyžrebovali dvojice európskej baráže o postup na MS 2018

balaj1.jpg
Zdroj: reprofoto: YouTube/ FIFA TV

Októbrový rebríček FIFA rozhodol, že pri žrebe bolo nasadené kvarteto Švajčiarsko (11. v renkingu FIFA), Taliansko (15.), Chorvátsko (18.) a Dánsko (19.).

Futbalisti Talianska sa v európskej baráži o postup na finálový turnaj majstrovstiev sveta 2018 v Rusku stretnú so Švédskom. Prvý zápas odohrajú na pôde súpera. Rozhodol o tom utorňajší žreb v sídle Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Zürichu.

Ďalšími dvojicami v play off sú Severné Írsko - Švajčiarsko, Chorvátsko - Grécko a Dánsko - Írsko. Prvý tím odohrá prvý zápas doma, odvetu u súpera. Do play off sa o jediný bod nedostali Slováci, ktorí v tabuľke druhých mužstiev deviatich kvalifikačných skupín skončili na poslednom mieste.

Októbrový rebríček FIFA rozhodol, že pri žrebe bolo nasadené kvarteto Švajčiarsko (11. v renkingu FIFA), Taliansko (15.), Chorvátsko (18.) a Dánsko (19.), nenasadenými výbermi boli Severní Íri (23.), Švédi (25.), Íri (26.) a Gréci (47.).

https://www.youtube.com/watch?v=uXBXGIjLptA


Zdroj: YouTube/ FIFA TV

Švajčiari v kvalifikačnej B-skupine prehrali jediný zápas, ten posledný v Portugalsku. Hoci mali na konte 9 výhier, úradujúci majstri Európy ich poslali do baráže, keďže mali lepšie skóre. Ešte nikdy sa nestalo, aby na MS chýbalo mužstvo, ktoré v európskej kvalifikácii nazbieralo 27 bodov, na MS 2006 s takouto bilanciou cez baráž postúpili Česi. Severní Íri sú 34. európskou krajinou, ktorá o MS zabojuje v play off. Na MS hrali trikrát (1958, 1982, 1986).

Taliani sú jediným majstrom sveta, ktorý ešte nemá účasť v Rusku istú, keďže o rok na mundiale nebudú chýbať Uruguaj, Brazília, Argentína, Nemecko, Anglicko a Francúzsko. V baráži o MS bojovali raz, v roku 1997 v nej vyradili Rusov. Švédsko je 11-násobný účastník MS.

Íri v baráži MS a EURO budú hrať už ôsmykrát. Doposiaľ trikrát uspeli. Celkovo na MS hrali v rokoch 1990, 1994 a 2002. Dáni sú štvornásobný účastník MS (1986, 1998, 2002, 2010) a v baráži o ME hrali dvakrát, raz uspeli (na EURO 2000) a raz nie (EURO 2016).

Gréci sa môžu stať prvou reprezentáciou, ktorá si účasť na MS cez baráž vybojuje tretíkrát za sebou, keď takto uspelo v boji o MS 2010 aj 2014. Proti nim bude ale štatistika, pretože Chorváti baráž o MS a ME hrali už štyrikrát a vždy cez ňu prešli (o MS 1998 a 2014, resp. EURO 2004 a 2012).

Prvé barážové zápasy sa uskutočnia 9.-11. novembra, odvety sú na programe o 12.-14. novembra.

žreb a termíny európskej baráže MS 2018:

zápasy:

štvrtok 9. novembra:

20.45 h Severné Írsko - Švajčiarsko

20.45 h Chorvátsko - Grécko

piatok 10. novembra:

20.45 h Švédsko - Taliansko

sobota 11. novembra:

20.45 h Dánsko - Írsko


odvety:

nedeľa 12. novembra:

18.00 h Švajčiarsko - Severné Írsko

20.45 h Grécko - Chorvátsko

pondelok 13. novembra:

20.45 h Taliansko - Švédsko

utorok 14. novembra:

20.45 h Írsko - Dánsko

Zdroj: Twitter/ FIFA World CUp

reakcie na žreb:

Janne Andersson, tréner Švédska: "Budú to dva ťažké zápasy, ale tak to budú mať aj ostatní. Mám radosť, že už poznáme súpera a môžeme začať pracovať. O Talianoch som príliš nerozmýšľal a nemíňal som energiu ani rozmýšľaním o ďalších súperoch. Majú svoju futbalovú minulosť a množstvo skúseností. My ale pôjdeme za postupom."


Micheal O'Neill, tréner Severného Írska: "Bolo to zaujímavé, keď nás vytiahli ako prvých. Vedeli sme, že hocikoho nám vyžrebujú, bude to ťažký súper. A Švajčiarsko má za sebou skvelú kvalifikáciu, deväť víťazstiev a jedna prehra. Za štyri roky sme v Belfaste prehrali len s Nemeckom, takže by sme tam radi Švajčiarom pripravili veľmi ťažký večer."


Martin O'Neill, tréner Írska: "Poznám Dánov a ich trénera Age Hareideho. Spolu sme hrávali, takže to bude zaujímavá konfrontácia. Dôležité je, že sme po víťazstve nad Walesom momentálne hore, vyhrali sme dva naše uplynulé zápasy a dostali sme sa do tejto pozície. Iba sa obávam najbližších týždňov, aby naši hráči zostali zdraví a nemali zranenia."


Michael Skibbe, tréner Grécka: "Chorváti majú výborné mužstvo. Sú dobrí v ofenzíve, ale my máme zasa dobrú defenzívu. Zvyčajne je dobré, keď hráte odvetu na domácom ihrisku. Mohlo by nám to dať malú výhodu."


Vladimir Petkovic, tréner Švajčiarska: "Šance sú samozrejme 50:50. Pre nás je určite pozitívne, že prvý zápas odohráme vonku."


ZURICH/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti