Na okruhoch F1 spoznal jazdcov či stretol celebrity. Slovenský fotograf bol aj svedkom nebezpečných nehôd

Na okruhoch F1 spoznal jazdcov či stretol celebrity. Slovenský fotograf bol aj svedkom nebezpečných nehôd
Martin Trenkler Zdroj: Instagram.com/martintrenklerf1

Slovenský fotograf Martin Trenkler je jediným Slovákom, ktorý sa pravidelne zúčastňuje pretekov Formuly 1. Najzaujímavejšie momenty z okruhov kráľovnej motoristického športu zachytáva objektívom už viac ako 20 rokov. V Európe nechýba takmer na žiadnych pretekoch.

Každý pravý fanúšik Formuly 1 sníva o tom, že sa dostane na preteky aj naživo a okúsi neopakovateľnú atmosféru. Podarí sa to len pár šťastným, aj to len sporadicky.

Pre Prešovčana je účasť na okruhoch bežným pracovným víkendom. Pohybuje sa v zákulisí a fotí hviezdy tohto športu, a tak zákonite má množstvo zážitkov, ktoré stoja za pozornosť.

Za tie roky, ktoré Martin Trenkler strávil vo svete F1, mal možnosť rozprávať sa aj s pilotmi. No hovorí, že to vôbec nie je bežná vec.

„Pokiaľ vyslovene nerobíte s nejakým tímom, tak príliš nemáte možnosť rozprávať sa s jazdcami. Samozrejme, že sa v zákulisí stretávame, chodíme okolo seba, ale nedá sa povedať, že by sme sa dávali do debaty,“ povedal.

Predsa sú aj piloti, s ktorými má slovenský fotograf aj bližšie vzťahy. Jedným z nich je Mark Webber.

„Istú dobu ma platil ako svojho fotografa, takže na neho mám veľmi milé spomienky, odkedy bol v roku 2002 aj na Slovensku. Vtedy sme sa celkom skamarátili. Dobrý vzťah som mal aj s Robertom Kubicom. Niekedy sa stretneme s pretekármi a občas medzi nami prebehne nejaká krátka debata. S väčšinou jazdcov, ktorých som zažil, som mal priestor prehodiť pár slov,“ priblížil pre TVNOVINY.sk Martin Trenkler.

Prečítajte si tiež:

Bol svedkom niekoľkých nehôd

Neraz sa stal svedkom nebezpečných situácií, ktoré však mali šťastný koniec. „Zažil som haváriu na Rely Walesu WRC v roku 2007, keď na mňa vyletelo auto, ktoré sa nekontrolovane kotúľalo a nakoniec dopadlo v dostatočnej vzdialenosti odo mňa na to, aby sa mi nič nestalo.“

„Najviac si pamätám nehodu, ktorá sa stala jazdcovi Ralphovi Firmanovi na tréningu VC Maďarska v roku 2003. Na konci dlhej rovinky stratil zadné krídlo a vyletel ako lietadlo smerom do bariér, neďaleko nás. Niektorí kolegovia vedľa mňa museli uskakovať, ale našťastie sa nikomu nič nestalo,“ spomínal na jednu z nehôd na okruhu.

Ďalšiu nepríjemnú nehodu zažil v roku 2011 na veľkej cene Monaka. „Pred nosom mi preletel monopost Rubensa Barrichella. Záver tejto nehody sa mi podarilo aj nafotiť, takže z toho mám nejaké pekné zábery,“ priblížil skúsenosť.

Stretáva svetové celebrity

Na podujatiach F1 sa pravidelne objavujú aj svetové hviezdy z rôznych oblastí šoubiznisu. Martin Trenkler sa stretol s viacerými osobnosťami svetového rangu.

„Chodia tam všetci. Stretol som napríklad Brada Pitta, Georgea Clooneyho, Jennifer Lopez a podobne. Mám fotku napríklad s Patrickom Dempseyim.“

Novú sezónu F1 odštartoval Bahrajn a práve tam bol aj Martin Trenkler. Hovorí, že pred štartom sa veľa očakávalo od Mercedesu, ktorý však sklamal.

„Bola to zatiaľ jediná veľká cena, na ktorej som tento rok bol. Teraz ma čaká asi deväť veľkých cien v Európe. Každý čakal, či sa Mercedes konečne zlepší a či dokáže konkurovať Red Bullu. Výsledkom je, že Red Bull je ešte silnejší ako pred rokom, a to do sezóny vstupovali s istou penalizáciou za podvádzanie, ktoré im minulý rok dokázali, kde išlo o prekročenie rozpočtového stropu,“ priblížil úvodné preteky sezóny.

Zároveň dodal, že Mercedes je absolútnym sklamaním, Ferrari je na tom rovnako ako minulý rok. Jediným, kto si podľa neho výrazne polepšil, je Fernando Alonso s tímom Aston Martin. 

Ženské nohy na pogumovanej trati Formuly 1.
Ženské nohy na pogumovanej trati Formuly 1. Zdroj: Martin Trenkler

Najlepšia fotka

Počas svojej kariéry urobil už nespočetné množstvo skvelých snímok, ale za jednu z najlepších považuje fotku, ktorá zožala úspech na medzinárodnom automobilovom festivale v Paríži v roku 2004 ako laureát na najkrajšiu motoristickú fotografiu roka.

„Vždy si spomeniem na fotku ženských nôh a pogumovanej trate F1, takže to je taká špecifická fotka. Nemôžem však povedať, že by som mal nejakú vyslovene obľúbenú fotografiu. Mám také portfólio obľúbených, ktoré si vždy rád pozriem a bavia ma hlavne pre tie spomienky, ktoré sú s nimi spojené,“ poznamenal.

Aj napriek nabitému kalendáru si nájde aj víkendy, ktoré má stále voľné, a preto sa rozhodol, že tento voľný čas vyplní takisto s fotoaparátom v ruke.

„Tento rok by som chcel počas víkendov, keď nebudem fotiť F1, stráviť fotografovaním svadieb a spoločenských akcií. Uvedomil som si, že voľných víkendov je stále dosť a F1 a svadby majú veľa spoločného – emócie, radosť a podobne,“ uviedol Martin Trenkler.

Dôležitá je logistika a plánovanie

Pred príchodom na veľkú cenu sa musí svedomito pripraviť a všetko si poriadne naplánovať.

„Veľa záleží od skúseností. Keď ich už máte, viete si ten víkend nejako rozvrhnúť. Všetko treba naplánovať. Počas tréningu idem na jednu časť trate, aby som stihol nafotiť nejaké miesto. Dôležité je, aby som nikde nebol zbytočne dlho. Je to dosť o logistike a plánovaní, ale vždy tam je aj istá dávka improvizácie. Dôležité je vedieť, čo treba odfotiť, pretože chodí tam aj veľa fotografov, ktorí na F1 nikdy neboli. Nevedia, kam majú ísť, kedy tam majú ísť a čo môžu očakávať,“ popísal svoju prácu.

V aktuálnej sezóne sa prvýkrát uskutoční aj Veľká cena v Las Vegas.

„Bude končiť netradične v sobotu o polnoci, aby potom mohli všetci ísť do kasín. V tomto to bude niečo špeciálne. Verím, že každý, kto v USA niečo znamená, tam bude. Mám známeho, ktorý žije v Las Vegas a hovorí mi, že beháva okolo toho okruhu, ktorý tam stále stavajú. Pre toto sú tam teraz obrovské dopravné zápchy. Američania sa chystajú na najväčšiu šou v histórii Formuly 1. Uvidíme, či to bude sklamanie, alebo to naozaj bude veľkolepé,“ zakončil Martin Trenkler.

Od vstupu nových majiteľov sa F1 zmenila

Formula 1 sa neustále vyvíja a napreduje, čo potvrdil aj známy fotograf, ktorý vidí zmeny a zažíva ich na vlastnej koži.

„F1 je živý organizmus, ktorý z roka na rok napreduje. Keď som v roku 2002 začínal, bolo to obdobie Michaela Schumachera. Zažil som jeho piaty, šiesty a siedmy titul majstra sveta. Vtedy to boli také malé autá. Je to veľký rozdiel oproti tomu, čo na okruhoch vidíme dnes. Autá sú podstatne väčšie a ťažšie,“ porovnal.

Ďalšia citeľná zmena nastala, keď na čele F1 vymenili Bernieho Ecclestona americkí majitelia zo spoločnosti Liberty Media. 

„Bernie bol tvrdý biznismen, ale srdcom bol pretekár. Americká spoločnosť to má ako ďalší biznis, ktorý potrebuje nafúknuť a predať. Všetko má však svoje pozitíva aj negatíva. Predtým bolo všetko veľmi prísne. Liberty Media to trochu sprofesionalizovala a priniesla nové publikum,“ priblížil.

„Aj na Slovensku počet fanúšikov F1 stále rastie. Stále tvrdím, že F1 od roku 2014 je Formula 1 „verzia 2“. Všetko, čo bolo dovtedy, bolo iné. F1 mala vlastnú tradíciu. Najvýraznejšou zmenou boli hlučné motory,“ doplnil.

Geniálny inžinier

V F1 sme svedkami dominancie Red Bullu, ktorý v súčasnosti valcuje konkurenciu. Predtým dlho víťazil Mercedes a ešte skôr to bolo Ferrari.

„Dominuje ten tím, v ktorom je Adrian Newey, ktorý je naozaj geniálny inžinier. Dokáže sa so svojim tímom najlepšie prispôsobiť pravidlám v rôznych etapách Formuly 1. Predtým pracoval vo Williamse, s ktorým vyhrával tituly, v McLaren a v posledných rokoch je to Red Bull,“ ponúkol svoj pohľad zo zákulisia F1.

Žiadny tím však nedokáže vyhrávať stále a po zmene pravidiel nastúpi nový tím, ktorý sa s inováciami vyrovná najlepšie.

„Pre fanúšikov to môže byť trochu nudné. Zažil som éru, keď dominoval Schumacher a tiež nás to príliš nebavilo, ale dnes na to spomíname ako na krásne a legendárne obdobie. Toto je druhá sezóna, ktorá patrí Red Bullu. V roku 2021 bojovali s Hamiltonom o titul do poslednej zákruty. Dominancia raz skončí.“

Exkluzívne zábery Martina Trenklera z viacerých veľkých cien F1 nájdete na našom webe TVNOVINY.sk počas celej sezóny.

Martin Trenkler - vizitka

Martin Trenkler, uznávaný slovenský fotograf Formuly 1, sa pohybuje v kolotoči najprestížnejšieho motoristického športu od roku 2002. Už ako chlapec bol do F1 zamilovaný. Pozitívny vzťah mal aj k fotografovaniu.


V pätnástich rokoch sa rozhodol, že fotografovať Formulu 1 je presne to, čo chce robiť. Výrazne k tomu prispeli aj webové stránky fotografov, ktorí uverejňovali svoje zábery na internete.


Dostať sa do F1 je mimoriadne náročné a vedel to aj Martin, ktorému sa však podarilo skontaktovať a skamarátiť sa s fotografmi, ktorí už v F1 pôsobili dlhšie. Okrem toho mu v jeho snahe akreditovať sa na preteky pomohla aj skutočnosť, že v roku 2000 bol spoluzakladateľom časopisu F1šport, ktorý vychádzal len pár rokov, ale mal výrazný vplyv na ďalšie smerovanie Martinovej kariéry.


V roku 2002 sa prvýkrát objavil na Veľkej cene Rakúska, kde sa mu podarilo akreditovať. Jeho mentormi sa stali známi fotografi a legendy F1. Najviac je vďačný Nemcovi Rainerovi Schlegelmilchovi, ktorý fotil F1 už v roku 1962 a ostal pri tom až do nedávna. Práve v jeho firme Martin Trenkler brigádoval a veľa sa od tejto legendy naučil. Okrem iného spolupracoval aj na knižných publikáciách, ktoré vydával práve Nemec. Na ceste za svojím snom Slovákovi pomohol aj francúzsky umelecký fotograf Paul-Henri Cahier.


Keďže je fotografom na voľnej nohe, náklady spojené s účasťou na pretekoch si hradí sám. Väčšinou zdieľa náklady s niektorým z kolegov. V takom prípade ho jeden víkend F1 vyjde na 1000 – 1500 eur. Náklady sa sále zvyšujú, keďže aj záujem o Formulu 1  stále rastie.

Pozrite si aj rozhovor s M. Trenklerom z aprílového Telerána:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Formula 1

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.