Brankári mali byť našou slabinou. Jeden z nich napokon medzi tromi najlepšími gólmanmi turnaja

Brankári mali byť našou slabinou. Jeden z nich napokon medzi tromi najlepšími gólmanmi turnaja
Sprava brankár Stanislav Škorvánek (Slovensko) a Thomas Olsen (Nórsko) v zápase na MS 2023. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Český hokejista Dominik Kubalík je líder kanadského bodovania po skončení bojov v základných skupinách na MS v Tampere a Rige. V siedmich dueloch nazbieral 12 bodov za osem gólov a štyri asistencie. Zo Slovákov, ktorí už na šampionáte nepokračujú, bol najproduktívnejší kapitán Marek Hrivík - figuruje na 25. priečke so šiestimi bodmi (2+4). Brankár Stanislav Škorvánek je tretí v hodnotení brankárov.

Za Kubalíkom zaostávajú o dva body americký útočník T.J. Tynan (USA) (1+9) a švédsky obranca Henrik Tömmernes (0+10). Ďalších päť hráčov má na konte deväť bodov. Kubalík je zároveň s ôsmimi zásahmi najlepší strelec doterajšieho priebehu turnaja, šesť gólov si pripísal Američan Cutter Gauthier.

Zo slovenského tímu zaznamenal Richard Pánik ako jediný tri góly, čo stačí priebežne na 17. miesto. Švéd Tömmernes je líder v asistenciách a aj najproduktívnejší zadák, o jeden bod pred kanadským reprezentantom MacKenziem Weegarom (3+6).


Škorvánek je tretí medzi brankármi, v štyroch odchytaných zápasoch mal úspešnosť zákrokov 95,37 percenta s jedným čistým kontom proti Slovinsku. Lepšiu bilanciu mali iba Švajčiar Leonardo Genoni (96,61) a Čech Karel Vejmelka (95,56). Na ôsmom mieste figuruje Samuel Hlavaj, v troch dueloch dosiahol 93,2-percentnú úspešnosť. Slovenskej dvojici patrí spoločne tretia priečka v tímovej úspešnosti brankárov za Švédskom a USA - z 214 striel vykryli 199, čo znamená úspešnosť 92,99 percenta.

​Obranca Šimon Nemec sa dostal medzi desiatku najvyťažovanejších hráčov šampionátu. S priemerným časom na ľade 21:33 min na zápas mu po skupinovej fáze patrí ôsma pozícia. Jeho kolega z národného tímu Matúš Sukeľ je na 19. priečke (priemerná minutáž 19:44). Najviac času na ľade dostal dánsky obranca Jesper Jensen Aabo s priemerom 25:12 min pred dvojicou nórskych zadákov Johannesom Johannesenom a Emilom Lillebergom.

Prečítajte si tiež:

​Hrivík je na 17. priečke v úspešnosti na vhadzovaniach, vyhral ich 75 a prehral 54 - jeho percentuálna úspešnosť tak dosiahla hodnotu 58,14. Líder je Richard Tanner zo Švajčiarska s úspešnosťou 69,33 percenta.

Slováci boli v základnej časti na štvrtom mieste v úspešnosti hry v oslabení (90,48 percenta), keď v početnej nevýhode inkasovali iba dvakrát. So 100 trestnými minútami im za Francúzskom patrila druhá priečka medzi najvylučovanejšími tímami na šampionáte.

Medzi jednotlivcami nazbieral najviac trestných minút Libor Hudáček (33). V úspešnosti streľby i vo využití presiloviek patrila slovenskému tímu až 13. pozícia zo šestnástich účastníkov MS.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS v hokeji 2023

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.