Počas sezóny dal zbohom Slovensku. Vďaka odvážnemu kroku patrí medzi naše najväčšie želiezka NHL draftu

Počas sezóny dal zbohom Slovensku. Vďaka odvážnemu kroku patrí medzi naše najväčšie želiezka NHL draftu
Martin Mišiak oslavuje titul šampióna v USHL. Zdroj: Youngstown Phantoms

Patrí medzi naše najväčšie želiezka v rámci tohtoročného NHL draftu. Netradične počas sezóny opustil Slovensko a presunul sa do zámoria, kde sa vypracoval na top nádeje. Martin Mišiak si dokonca vybojoval pozvánku na prestížnu udalosť, ktorej sa nezúčastní hocikto.

Rovnako ako Šimon Nemec, Filip Mešár či Adam Sýkora sa vydal cestou zotrvania na Slovensku a čakaniu na šancu v tunajšej lige.

Hoci tiež patrí k zástupcom silného ročníka 2004, tým, že sa narodil až 30. septembra, je na rozdiel od spomenutých oprávnený ísť až na tohtoročný NHL draft.

Martin Mišiak však počas ostatného ročníka zmenil prostredie, keď sa z Nových Zámkov presunul do zámorskej juniorskej USHL.

Prečítajte si tiež:

​​Kým medzi mužmi nazbieral v 29 dueloch desať bodov, za veľkou mlákou sa mu v drese Youngstown Phantoms darilo značne lepšie. Ba priam náramne.

Desiatimi bodmi v deviatich stretnutiach play off dopomohol tímu k majstrovskému titulu.

„Neuveriteľné pocity. Podarilo sa nám splniť to, čo si klub predsavzal na začiatku sezóny. Síce som do tímu prišiel o čosi neskôr, ale moja radosť nie je o nič menšia,“ povedal na začiatok pre TVNOVINY.sk Mišiak.

Priznáva, že si veľmi dobre uvedomuje, do akého rizika šiel.

„Meniť klub počas rozbehnutej sezóny nekončí vždy dobre. V mojom prípade sa to však ukázalo ako správne rozhodnutie, keďže sa mi každým zápasom darilo lepšie a lepšie. Krajší záver som preto ani nemohol mať.“

Prečítajte si tiež:

Jasné dôvody

Mnohí sa jeho odchodu zo Slovenska čudovali a špekulovalo sa, čo za tým je. Martin však akékoľvek pochybnosti rázne zmietol zo stola.

„Odišiel som najmä preto, lebo som sa chcel ešte viac ukázať skautom a NHL tímom. Aj európski skauti mi odporučili, aby som šiel do zámoria. Myslím, že mi to dosť pomohlo aj smerom k draftu. Po juniorskom šampionáte sme sa o tom rozprávali s agentom a zhodli sme sa, že som urobil dobre.“

Mišiak už pred odchodom do USA ovládal angličtinu pomerne dobre, avšak nejaké komplikácie predsa len nastali.

„Celkom mi trvalo zvyknúť si na užšie klzisko, taktiež rýchlosť a štýl hokeja sú značne odlišné.“

Jedným dychom tiež priblížil odlišnosti a podobnosti medzi slovenskou ligou a USHL.

„Naša liga je viac organizovanejšia, so systémom. USHL je trochu organizovaný chaos, ale vďaka tomu je rýchlejšia. Zákonite tak mám na všetko menej času, súperi sú pri mne omnoho skôr. Na druhej strane, viac si pri rovesníkoch verím. Možno trochu prekvapujúco však nevidím až taký rozdiel v tvrdosti.“

Prečítajte si tiež:

Aj on dostal pozvánku

Ako Martin spomenul, do Ameriky zamieril s cieľom byť viac na očiach klubom. To sa očividne naplnilo.

„Mal som už rozhovory s takmer všetkými klubmi NHL, chýba ich už len pár. Záujem je rovnaký ako počas pôsobenia na Slovenku, tak aj v USA. Rozdiel je len v tom, že teraz sa stretávam so zámorskými skautmi,“ zdôveril sa, no viac prezradiť nechcel.

„Kluby, od ktorých pociťujem najväčší záujem, si želali, aby som ich nemenoval, a tak to musím rešpektovať,“ hovorí s úsmevom.

Rodák z Banskej Bystrice sa tiež predstaví na prestížnom NHL Combine, kde sa predstaví zhruba sto najväčších nádejí nadchádzajúceho draftu.

„O pozvánke som sa dozvedel asi pred dvoma mesiacmi. Ani som veľmi nedúfal, takže rozhodne ma to prekvapilo, priam až zaskočilo.“

Aj z tohto dôvodu túži poriadne sa chopiť ponúknutej príležitosti.

„Chcem mať v testoch čo najlepšie výsledky. Hoci to tak možno neznie, ale veľmi dôležité je aj zaujať v rozhovoroch so zástupcami klubov. Musím byť sám sebou a hovoriť to, čo si myslím.“

Prečítajte si tiež:

Návrat v nedohľadne

Mišiak sa v preddraftových renkingoch poväčšine objavuje v treťom kole, kde sa umiestňuje v jeho začiatkoch alebo na chvoste.

„Na konkrétne umiestnenie až tak nemyslím. Určite budem rád za hocijaké miesto. Mojou jedinou túžbou je byť draftovaný,“ vyhlásil center.

Na záver naznačil jeho ďalšiu budúcnosť.

„Všetko síce môže zmeniť draft, ale nateraz sú len dve možnosti. Buď zostanem v USHL, alebo sa presuniem do OHL, kde ma minulý rok draftoval Saginaw. Nateraz nemám v pláne vracať sa na Slovensko,“ uzavrel.

Pozrite si reportáž k historickému NHL draftu 2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.