Vlhová sa hotuje na "hetrik", Shiffrinová: "Je ako kladivo"

Vladimír Putin a Donald Trump vo Vietname počas rokovania APEC.
Zdroj: TASR/AP

Senzačne tak triumfovala hneď v prvom slalome sezóny.

Petra Vlhová vyhrala v sobotu úvodný slalom sezóny Svetového pohára. Vo fínskom Levi o rovnú desatinu zdolala superfavoritku, americkú šampiónku Mikaelu Shiffrinovú. Tretia skončila s výrazným odstupom 1,35 s Švajčiarka Wendy Holdenerová. Veronika Velez-Zuzulová neštartovala pre zranenie.

Vlhová slávila svoj tretí triumf kariéry v SP, zaregistrovala svoje 18. umiestnenie v prvej desiatke pretekov SP a po siedmy raz sa dostala na pódium. Okrem toho, že sa automaticky dostala na čelo priebežného poradia slalomu, po dvoch pretekoch je aj druhá v celkovom poradí SP, práve za svojou sobotňajšou rivalkou.   

Zdroj: TASR/AP

"Som veľmi šťastná, je to úžasné. Bolo naozaj ťažké zdolať Mikaelu Shiffrinovú. Je rýchla silná a o to viac to považujem za veľký deň," povedala v cieli do mikrofónu moderátorky Vlhová. Shiffrinovú zdolala druhýkrát po sebe v priamom súboji ako vôbec prvá pretekárka od čias, keď Američanka nastúpila na svoju fenomenálnu púť Svetovým pohárom, teda od decembra 2014.

Zdroj: TASR/AP

So sedmičkou sa vydala na trať Vlhová. Už na úvodnej zvlnenej "plošine" nasadila optimálny rytmus a na medzičase ju od Shiffrinovej delila stotinka. Podľa očakávania excelentne zvládla aj najťažší technický spád, lyže dlho v oblúkoch nedržala a išla dostatočne nad bránkami. Jej strata sa zvýšila iba o ďalšiu stotinku a nebyť drobného zaváhania v najnáročnejšej zatvorenej kombinácii bránok, mohla byť o nejakú desatinu pred súperkou, napokon za ňou zostala o dve desatiny. Po Vlhovej sa z prvej tridsiatky štartujúcich už žiadna  pretekárka nezmestila do poldruhasekundovej straty. Naopak väčšina lyžiarok mala manko cez dve a dokonca tri sekundy.

Zdroj: TASR/AP

Výslednica prvej jazdy predurčovala veľký duel oboch slalomárskych hviezd v 2. kole. Zo štvrtej pozície do neho najprv prehovorila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá sa katapultovala na čelo s najrýchlejším časom kola. Túto métu však napokon prekonala a finalizovala Vlhová, ktorá svoj náskok na medzičasoch kontinuálne zvyšovala. Jej jazda v hornej časti mala opäť parametre priam dokonalého výklzu a tempovania oblúkov a v dimenziálnej strmine išla do ataku aj za cenu drobných chybičiek. Korigovala ich excelentnou stabilitou i technikou a v cieli nasadila najvyššiu latku. Tú sa už nepodarilo prekonať ani Shiffrinovej, v strednej časti nabrala na Slovenku takmer 40-stotinovú stratu a ani jej povestný finiš nestačil.

"Druhé miesto je ok, pódium je pre mňa dobré. Druhé kolo bolo veľmi náročné. Vedela som, že Petra je ako kladivo, že sa môže ešte zlepšovať. Bol to skvelý súboj. V slalome som bola vždy na čele, vždy ma niekto naháňa. V Killingtone to budú pre mňa špeciálne preteky, veľmi sa na ne teším," konštatovala pre ORF Shiffrinová.     

Američanka bude mať príležitosť na revanš o dva týždne na domácej pôde. Druhý slalom sezóny je na programe v nedeľu 26. novembra v Killingtone, predtým v sobotu si obe lyžiarky zmerajú sily aj v obrovskom slalome.

Výsledky slalomu Svetového pohára v Levi

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:49,98 min.(55,87-54,11)
2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,10 s (55,66-54,42)
3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,35 (56,86-54,47)
4. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,17
5. Melanie Meillardová (Švaj.) +2,58
6. Lena Dürrová (Nem.) +2,78
7. Anna Swenn-Larssonová (Švéd.) +3,18
8. Stephanie Brunnerová (Rak.) +3,20
9. Ana Buciková (Slovin.) +3,26
10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +3,48.

Celkové poradie SP (po dvoch súťažiach):

1. Shiffrinová 125 b.
2. VLHOVÁ (SR) 115
3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) a Holdenerová po 100
5. Brunnerová 82
6. Tessa Worleyová (Fr.) 80.

Poradie v slalome po prvej súťaži:

1. VLHOVÁ 100
2. Shiffrinová 80
3. Holdenerová 60
4. Hansdotterová 50
5. Meillardová 45
6. Dürrová 40                       

LEVI/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Slalom

Dôležité udalosti