Zemetrasenie v talianskom futbale: Po trénerovi reprezentácie skončil aj prezident

Richard Raši.
Zdroj: TASR/AP

Štvornásobní majstri sveta budú chýbať na mundiale prvýkrát od roku 1958.

Prezident Talianskej futbalovej federácie (FIGC) Carlo Tavecchio rezignoval. Čelný predstaviteľ odstúpil zo svojej funkcie necelý týždeň po tom, ako sa "squadra azzurra" nekvalifikovala na MS 2018 v Rusku.

Tavecchio oznámil svoju rezignáciu na zasadnutí FIGC v Ríme. Jedným z hlavných dôvodov bolo aj odmietnutie ponuky Carla Ancelottiho, ktorého chcel vidieť dnes už bývalý prezident vo funkcii trénera národného tímu po odvolaní Gian Piera Venturu. Informovala o tom agentúra DPA.

Taliansko neuspelo v baráži o účasť na budúcoročnom svetovom šampionáte, keď neprešlo cez Švédsko. Štvornásobní majstri sveta budú chýbať na mundiale prvýkrát od roku 1958.
"Rezignoval som z politických, nie športových dôvodov. Nepostúpili sme sa na MS a stala sa z toho tragédia," citovala agentúra AP Tavecchia. Ten pôvodne nemal v úmysle odstúpiť a kritiku smeroval na trénera Venturu.

"Celé je to jeho vina. Za všetko môže on. Prečo by som mal rezignovať? Už si nepamätáte, kto zariadil v talianskom futbale videorozhodcov? A kto dostal štyri talianske kluby do Ligy majstrov? Bol som to ja, Tavecchio," citovali ho ešte pred niekoľkými dňami talianske médiá. Teraz však už zmenil rétoriku: "Platím za Venturu, hoci ja som ho na post nevybral. Ako federácia sme nemali na neúspech žiadny vplyv. Je to len chyba trénera, ktorý si vybral všetkých jeho spolupracovníkov. A stačilo iba trochu premýšľať. Všetci švédski futbalisti sú silní a vysokí. A my celý zápas posielame do šestnástky centre? A prečo nehral Insigne? Rozhodnutia trénera boli zlé," hodnotil.

Tavecchio napokon stratil dôveru výkonného výboru federácie a na pondelňajšej tlačovej konferencii oznámil svoj odchod: "Rezignoval som okamžite. A požiadal som celý výbor, aby rezignoval tiež. No nikto to neurobil," dodal s tým, že podľa platných noriem povedie FIGC až do volieb nového prezidenta, ktoré musia prebehnúť do 90 dní.

Podľa všetkého ale Taliansky olympijský výbor (CONI), ktorý zastrešuje celý šport v krajine, do situácie zasiahne skôr a Tavecchia definitívne zbaví funkcie. Prezident CONI Giovanni Malago potvrdil, že požiada, aby federácia ustanovila nového dočasného lídra ako mimoriadne opatrenie.

Sedemdesiatštyriročný Tavecchio nastúpil na post prezidenta FIGC v roku 2014, keď dovtedajší prezident Giancarlo Abete a reprezentačný tréner Cesare Prandelli rezignovali na posty po vypadnutí v skupine na MS v Brazílii.

RÍM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti