Šeď a nedostatok originality. Oblečenie pre olympionikov pôsobí tuctovo

Prezentácia oficiálneho oblečenia slovenskej výpravy na ZOH 2018 v Pjongčangu.
Zdroj: TASR

Ako málo odvážnu, ohodnotila kolekciu aj módna návrhárka.

Nuda, šeď a nedostatok originality. Oblečenie, v ktorom sa na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu predstavia slovenskí športovci, síce už tradične obsahuje čičmianske vzory, no čo sa týka farieb a strihov, mohlo to byť aj lepšie.

Dominuje šedá farba a slovenská trikolóra ustúpila do pozadia. Ak si odmyslíme čiapky a šály s čičmianskymi vzormi, kolekcia pôsobí fádne a človek má pocit, že ide o tuctové oblečenie z ľubovoľného výkladu obchodu so športovými potrebami.

Kolekciu pre olympionikov má na svedomí firma Dare2be, ktorá šije oblečenie pre slovenských olympionikov už od LOH 2012 v Londýne. Slovenský olympijský výbor (SOV) chcel, aby boli farby bližšie k slovenskej trikolóre. Dodávateľ to však neumožnil.

„Trochu ma mrzí, že náš partner Dare2b nám nebol schopný dodať kolekciu šitú na mieru. Určite by si to olympijské hry zaslúžili. Žiaľ, museli sme si vybrať z predajnej kolekcie, preto oblečenie vyzerá tak, ako vyzerá a nie je tam národných farieb až tak veľa," priznal v rozhovore pre denník sme.sk Boris Demeter, zo športového a metodického oddelenia SOV.

Ako málo odvážnu, ohodnotila kolekciu pre spomínaný denník aj módna návrhárka Jana Milatová. „Napriek tomu, že športové oblečenie musí byť v prvom rade funkčné, ocenila by som prepracovanejšiu a modernejšiu siluetu a hravejšie použitie vzoru. Celkovo sa kolekcia nevymyká nudnému bežnému športovému sortimentu," myslí si návrhárka.

Zmluva medzi SOV a spomínanou firmou sa už chýli ku koncu, vyprší po OH mládeže 2018 v argentínskej metropole Buenos Aires (6. - 18. októbra 2018). Demeter priznal, že SOV ju už neplánuje predĺžiť a hľadá nového partnera. Dodal tiež, že za oblečenie SOV nezaplatil ani cent a získal ho v rámci barterového obchodu.

Samotnému prezidentovi SOV Antonovi Siekelovi sa kolekcia páči: "Mohli by sme si dovoliť vyrobiť vlastnú kolekciu, ale bolo by to neadekvátne drahé. Myslím si, že sa nám podarilo vybrať naozaj vyváženú a peknú kolekciu."

Dodajme, že ZOH v Pjongčangu štartujú 9. februára 2018.


BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme ZOH 2018

Dôležité udalosti