Sagan je očistený: UCI uznala, že "lakeť" na TdF bol nešťastný a neúmyselný

Peter Sagan sa dostal do kolízie s Markom Cavendishom.
Zdroj: reprofoto: YouTube/Le Tour de France

Slovenského cyklistu po kolízii z pretekov diskvalifikovali.

Pred vypočutím verdiktu na Medzinárodnom športovom súde (CAS) v Lausanne sa Medzinárodná cyklistická únia (UCI), slovenský cyklista Peter Sagan a jeho tím BORA - hansgrohe dohodli na ukončení tohto sporu.

Jeho predmetom bolo diskutabilné vylúčenie slovenského fenoména z tohtoročnej Tour de France, kde mal vo štvrtej etape spôsobiť pád konkurenta Marka Cavendisha. BORA podala voči tomu rozhodnutiu odvolanie na CAS ešte počas pretekov. Tím žiadal, aby bola diskvalifikácia dočasne suspendovaná, no CAS túto žiadosť zamietla. Obe strany však dostali možnosť poskytnúť dôkazy na decembrovom stretnutí na arbirtráži v Lausanne.

Do procesu sa tak dostali aj výpovede svedkov či videá, ktoré komisári počas pretekov nemali k dispozícii. Na základe týchto dôkazov sa všetky strany - UCI, Peter Sagan i Bora-hansgrohe - ešte pred vypočúvaním dohodli, že išlo o nesťastný a neúmyselný incident, no pretekoví komisári sa rozhodovali najlepšie ako vedeli s ohľadom na podmienky, ktoré v tom čase mali.

Strany tak nebudú pokračovať v arbitrážnom konaní a zamerajú sa na pozitívne kroky, ktoré sa v budúcnosti môžu prijať. Nový prezident UCI David Lappartient sa vyjadril: "Toto konanie ukázalo, aké dôležitá a náročná je práca komisárov UCI. Od budúcej sezóny chceme komisárom pomôcť špeciálnym video expertom."

"Minulosť je už zabudnutá. Je to všetko o zlepšovaní nášho športu. Vítam skutočnosť, že to, čo sa mi stalo v meste Vittel ukázalo, že práca komisárov je ťažká a že UCI uznala potrebu uľahčiť svoju prácu efektívnejším spôsobom. Som rád, že môj prípad povedie k pozitívnemu vývoju, pretože pre náš šport je dôležité robiť spravodlivé a zrozumiteľné rozhodnutia, aj keď občas emócie neukočírujeme, " vyjadril sa Peter Sagan.

"Vždy bolo našim cieľom dokázať, že Peter Sagan nezavinil pád Marka Cavendisha. To bolo naše stanovisko od prvého dňa," dodal tímový šéf Ralph Denk.

Nešťastný moment


Zdroj: YouTube/Guardian Sport

LAUSANNE/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti