Šport

Olympionici si prevzali šeky. Pozrite sa, koľko zarobili

Žampa a Kuzminová.jpg

Olympijský výbor dal športovú bodku za ZOH v Soči.

Slovenský olympijský výbor urobil v piatok večer športovú bodku za účinkovaním výpravy spod Tatier na zimných olympijských hrách v Soči. Na Večere olympionikov si najúspešnejší reprezentanti so zástupcami realizačných tímov prevzali symbolické šeky na odmeny za popredné umiestnenia. Celkovo na účty športovcov a členov ich realizačných tímov poputuje 130 230 eur. Polovicu z tejto sumy vyplatia z marketingových zdrojov Slovenského olympijského výboru a druhú z prostriedkov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Symbolické šeky v budove Radošinského naivného divadla v Bratislave odovzdávali predstavitelia Slovenského olympijského výboru na čele s prezidentom Františkom Chmelárom, zástupcovia niektorých marketingových partnerov SOV a Slovenského olympijského tímu Soči, ako aj Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na čele s ministrom Dušanom Čaplovičom.

O ceny sa podelili piati športovci

Slovenskí olympionici získali v Soči päť umiestnení v prvej šestke, čiže ako sa zvykne hovoriť - bodovaných umiestnení. Podelili sa o ne piati športovci z dvoch odvetví, pričom štyri popredné výsledky sa zrodili v individuálnych súťažiach a jeden v tímovej.


Najvyššie stojí zlato biatlonistky Anastasie Kuzminovej v pretekoch na 7,5 km, ktorým ako prvá žena v biatlonovej histórii obhájila olympijský triumf. Pridala k nemu ešte 6. miesto v stíhacích pretekoch na 10 km a spoločne s Janou Gerekovou, Pavlom Hurajtom a Matejom Kazárom sa podieľala aj na piatom mieste slovenskej miešanej štafety. O ďalšie dve popredné umiestenia sa zaslúžil zjazdár Adam Žampa, piaty v superkombinácii a šiesty v slalome.

"Dnešným dňom sme ZOH uzavreli de facto, ale oficiálne sa tak stane až v závere apríla na valnom zhromaždení, keď prednesie hodnotiacu správu šéfka výpravy Janka Gantnerová. Zo ZOH 2014 sme si odniesli poučenie, že sa musíme vrátiť k programom, ktoré zabezpečia dlhodobé sledovanie konkrétnych športovcov počas celého olympijského cyklu, nielen pred začiatkom podujatia," povedal prezident SOV František Chmelár. 

Najlepšia Nasťa

Najvyššie odmeny získala Anastasia Kuzminová, ktorá si prevzala dva symbolické šeky - za olympijské víťazstvo v pretekoch na 7,5 km na sumu 45-tisíc eur a za šieste miesto v stíhacích pretekoch na 10 km na sumu 8-tisíc eur. Členom jej realizačného tímu prislúcha za tieto úspechy odmena vo výške 14 850, resp. 2640 eur. Slovenská olympijská víťazka participovala aj na piatom mieste miešanej štafety v zložení Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt a Matej Kazár, ktorá si spoločne vyslúžia prémiu vo výške 32 500 eur. Realizačnému tímu biatlonového kvarteta prislúcha odmena vo výške 3300 eur. 

Zjazdár Adam Žampa si za piate miesto v superkombinácii prevzal symbolický šek na 10-tisíc eur a za šieste miesto v slalome na 8-tisíc eur. Jeho realizačnému tímu prislúcha odmena vo výške 3300, resp. 2640 eur.

Štyria úspešní sočskí olympionici - Adam Žampa, Jana Gereková, Pavol Hurajt, Matej Kazár - si na večere olympionikov prevzali z rúk Františka Chmelára aj Medailu SOV za účinkovanie na ZOH v Soči, v prípade trojice biatlonistov s prihliadnutím aj na ich už tretiu olympijskú účasť. Kondičný tréner Anastasie Kuzminovej Daniel Kuzmin bol za výrazný podiel na jej medailových úspechoch na ZOH 2010 vo Vancouvri aj na ZOH 2014 v Soči ocenený Bronzovým odznakom SOV. 

Rebríček športovcov podľa zárobku zo ZOH

1. Anastasia Kuzminová 61 125 eur
2. Adam Žampa 18 000 eur
3.-5. Jana Gereková 8 125 eur
3.-5. Pavol Hurajt 8 125 eur
3.-5. Matej Kazár 8 125 eur

Cenu Pavla Demitru za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii Slovenskej republiky v spojení s vynikajúcimi výkonmi si prevzal rekordér v počte odohraných medzištátnych zápasov vo futbalovom tíme SR Miroslav Karhan.

Rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Alica Porubská, krasokorčuliar Marco Klepoch, bežec na lyžiach Ján Koristek, zjazdári Andreas Žampa a Matej Falat, rýchlostná kanoistka Patrícia Skovajsová, atléti Patrik Spevák a Tomáš Veszelka, šermiar Ján Cipár a bedmintonistka Martina Repiská získali grant v rámci projektu Nadácie Slovenského olympijského výboru (SOV).

Podporiť športovcov mohol každý nákupom produktov marketingových partnerov SOV v jednom z obchodných reťazcov. Suma, ktorú partneri mladým olympijským nádejam napokon venovali, sa vyšplhala na 29 500 eur.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.