Giro zavŕšila epická časovka. Roglič napriek spadnutej reťazi pretlačil Thomasa a vyhrá celkovo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovinský cyklista Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d'Italia. Stačí mu na to prísť v nedeľu do cieľa 106. ročníka prestížneho podujatia v Ríme. Jazdec stajne Jumbo-Visma napriek tchnickým probémom triumfoval v sobotňajšej časovke z Tarvisia do Monte Lussari dlhej 18,6 km časom 44:23 min. Zdolal tak svojho najväčšieho súpera v boji o ružový dres Brita Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers). Ten na neho stráca v celkovom poradí 14 sekúnd. Tretí je Portugalčan Joao Almeida (UAE Team Emirates).

Thomas vstupoval do predposlednej 20. etapy s náskokom 29 sekúnd pre Rogličom. Prvých necelých 12 kilometrov bolo len v miernom sklone smerom hore, následne prišlo veľmi náročné stúpanie Monte Lussari (dĺžka 7,3 km; sklon 12,1 %).

Brit však na druhom medzičase (polovica etapy) strácal na svojho rivala už šestnásť sekúnd. Slovinec mal však potom veľkú smolu, keď mu spadla reťaz a zdalo sa, že stratil šancu na celkový triumf. Nakoniec však prišiel do cieľa na prvom mieste a čakal v cieli na výsledný čas Thomasa. Ten sa trápil a zaostal o 40 sekúnd, teda o štrnásť viac ako potreboval.

Prečítajte si tiež:

​​"Je to neskutočný pocit. Nie je to len o víťazstve, ale aj o ľuďoch, ktorí ma povzbudzovali. Na tento moment nikdy nezabudnem. Spadla mi reťaz, čo je však súčasť hry. Nahodil som ju a išiel som ďalej. Samozrejme, nechcete, aby sa vám to stalo, no dnes som išiel naozaj dobre. Ešte máme pred sebou jeden deň a musíme zostať koncentrovaní," povedal Slovinec do mikrofónu Giro d'Italia.

Roglič si tak vynahradil svoje zlyhanie na La Planche des Belles Filles z roku 2020 na Tour de France. Portugalčan Almeida napokon v celkovom poradí stratil 1:15 min. Domáci Damiano Caruso (Bahrain Victorious) si prišiel po štvrtú priečku a v Top 5 celkového poradia figuruje aj Francúz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

Výsledky 20. etapy (Tarvisio - Monte Lussari, 18,6 km):

1. Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma) 44:23 min
2. Geraint Thomas (V. Brit./Ineos Grenadiers) +40 s
3. Joao Almeida (Port./UAE Team Emirates) +42

Celkové poradie:

1. Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma) 82:40:36 h
2. Geraint Thomas (V. Brit./Ineos Grenadiers) +14s
3. Joao Almeida (Port./UAE Team Emirates) +1:15 min

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti