Na Slovensku chýbajú rozhodcovia. Vyžiť len z pískania je takmer nemožné

David Allen Turpin
Zdroj: TV Markíza

Rozhodca by mal byť v dobrej kondícii, a zároveň aj šikovným manažérom.

Nepochybne patria k najdôležitejším mužom každého zápasu, no napriek tomu je ich na Slovensku málo. Futbaloví rozhodcovia na našich trávnikoch jednoducho chýbajú. Mali by to zmeniť školy mladých rozhodcov.

Futbaloví predáci sa zhodujú v jednom: Do funkcie rozhodcu sa dnes hrnie málokto.

„Je to funkcia, ktorá sa stretáva v spoločnosti s nedocenením a možno aj to finančné ohodnotenie by mohlo byť na vyššej úrovni," myslí si Peter Havran, predseda komisie rozhodcov v Leviciach.

„Keď to porovnáme so zahraničím, ako Škótsko, Anglicko, Španielsko, alebo Francúzsko či Taliansko, tak tam sú všetci rozhodcovia 1. a 2. ligy profesionáli," dodal Havran.

Na Slovensku by však väčšina rozhodcov mala problém vyžiť len z pískania. Ich mesačné odmeny sa v amatérskych súťažiach u nás pohybujú od 200 do 350 eur. No i tak sa musia správať ako profesionáli.

Na to, aby bolo pískajúcich mužov, ale aj žien, na trávnikoch dosť, sú tu školy mladých rozhodcov. Prihlásiť sa môže každý kto dovŕšil 16 rokov a od osemnástich rokov môže súťažne pískať zápasy.

V škole mladých rozhodcov nejde o žiadne klasické vyučovanie, ako by sa mohlo zdať. Budúci rozhodcovia musia absolvovať jednoduchý vstupný test z pravidiel futbalu a potom sa už vyučuje priamo na trávniku.

Rozhodca by mal byť v dobrej kondícii, a zároveň aj šikovným manažérom. Riadi totiž nielen 22 hráčov na ihrisku, ale aj realizačné tímy a pri dôležitejších zápasoch aj všetkých divákov. Na Slovenskuje momentálne viac než 2350 licencovaných rozhodcov. Školy, kde pripravujú nových, podporuje aj Slovenský futbalový zväz.LEVICE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti