Má len štrnásť, Kanada v ňom vidí Crosbyho. Získa tento mladík hráčsku výnimku?

Ľadová aréna Kangnung.
Zdroj: Reprofoto: YouTube/Global News

Doteraz ju dostalo len päť nadaných hokejistov, medzi nimi aj Connor McDavid.

Dostávať komplimenty o podobnosti so Sidneym Crosbym či Nathanom MacKinnonom, to sa nepodarí hocikomu. Jedným z tých, ktorým sa takejto pocty dočkalo, je Matthew Savoie. Čerstvý 14-ročný tínedžer (nar. 1. januára 2004) už teraz ohromuje nadpriemernou dávkou talentu. Píše portál cbc.ca.

Lenže na to, aby mohol rozvíjať svoje nadanie, by sa musel posunúť vo svojej kariére vyššie. Jednou z alternatív je účinkovanie v jednej z kanadských juniorských súťaží Western Hockey League (WHL). 

Má to však jeden háčik. Kvôli nízkemu veku sa vstupného CHL draftu bude môcť zúčastniť až v máji 2019. Rodičia tohto výnimočného chlapca tak zvažujú žiadosť o udelenie takzvanej hráčskej výnimky. Tá by ich synovi umožnila odohrať celú sezónu 2019/2020, čo by znamenalo, že by v lige nastupoval už ako 15-ročný.

Nadanie Savoia


Zdroj: YouTube/Erik Ohlsson

"Myslíme na jeho rozvoj. Nie je jednoduché odísť v pätnástich z domu, lenže ak mu to pomôže v jeho rozvoji, musíme to brať do úvahy," tvrdí otec Scott.

Niekdajší generálny riaditeľ Reginy Pats Brent Parker vyzdvihuje kvality Savoia. "Korčuľuje podobne ako Sidney. Je rovnako súťaživý typ, tvrdo bojuje o puk a má skvelú prácu s hokejkou. Pamätám si MacKinnona z jeho juniorských čias. Savoie nie je takým skvelým korčuliarom ako on, ale určite patrí medzi nadpriemer."

Hráčska výnimka sa neujde hocikomu, doteraz ju dostala len pätica hráčov. Postupne nimi boli John Tavares, Aaron Ekblad, Connor McDavid, Sean Day a Joe Veleno.

V aktuálnej sezóne nazbieral Savoie v 19 dueloch za tím Northern Alberta v juniorskej súťaži CSSBHL 61 bodov (20+41), za čo mu patrí v bodovaní celej súťaže druhá priečka.

MONTREAL/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.