Športovcami roka v kanoistike sa stali Slafkovský a Dukátová

Po prvý raz ocenili najlepších vodných slalomárov a rýchlostných kanoistov spoločne.

Vodní slalomári Alexander Slafkovský a Jana Dukátová sú najlepší športovci Slovenskej kanoistiky za rok 2017. Výsledky ankety v stredu slávnostne vyhlásili počas galavečera v priestoroch bratislavského hotela Gate One.

Po prvý raz ocenili najlepších vodných slalomárov a rýchlostných kanoistov spoločne, keďže od januára 3017 fungujú bývalý Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode a Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky pod spoločnou vlajkou.

Slafkovský, ktorý triumfoval aj v kategórii Kanoista roka, sa stal vlani v slovinskom Tacene majstrom Európy v C1. Na MS vo francúzskom Pau získal striebro a bol členom zlatej hliadky 3xC1. V celkovom poradí Svetového pohára obsadil tretie miesto a rok zakončil ako svetová jednotka rebríčka ICF.

"Obe ocenenia si veľmi vážim. Ide mi teraz karta, dúfam, že nová sezóna bude rovnako úspešná. V C1 sa roky ťaháme s Matejom Beńušom a Michalom Martikánom, teraz k nim pribudla "mladá puška" Marko Mirgorocký. Verím, že budeme naďalej reprezentovať slovenskú kanoistiku na veľmi dobrej úrovni," uviedol Slafkovský.

Dukátová si odniesla ocenenie aj v kategórii Kanoistka roka. Na svetovom šampionáte vybojovala strieborný kov, v celkovom poradí SP obsadila tretiu priečku a rok zakončila ako svetová pätka.

Dukátová začiatkom januára oznámila, že bude matkou. Spolu so svojím dlhoročným priateľom, trénerom a manažérom Róbertom Orokockým očakávajú v júni narodenie prvého potomka.

"Plánovali sme to už po OH 2016 v Riu. V živote sú dôležité veci, ktoré človek nechce zmeškať. Verím, že po materskej prestávke sa ešte vrátim k športu. Chcela by som ešte raz štartovať na olympiáde, OH 2020 v Tokiu sú veľká výzva."

Kajakárom roka medzi slalomármi je majster sveta do 23 rokov Jakub Grígar, kanoistkou roka Soňa Stanovská, najlepšími deblistami sú bratranci Ladislav a Peter Škantárovci.

Medzi rýchlostnými kanoistami sa z ocenenia Kajakár roka tešil Peter Gelle. Zverenec trénera Radovana Šimočka zažiaril na MS v Račiciach, kde s Adamom Botekom získal striebro v K2 na 1000 m. V K1 bol na päťstovke ôsmy.

"Ocenenie v takej silnej konkurencii, aká je na Slovensku v K1, si veľmi cením," povedal Gelle. Kajakárkou roka je Ivana Mládková, ktorá skončila na MS siedma vo finále na 200 m a ôsma na 500 m trati. Medzi singlkanoistami na hladkej vode ocenili Mateja Rusnáka a Luciu Valovú. Titul Talent roka patrí Csabovi Zalkovi, ktorý na vrcholných juniorských podujatiach získal tri medaily - bronz na MS v Pitešti a striebro i bronz na ME v Belehrade.

HLAVNÉ KATEGÓRIE

ŠPORTOVEC ROKA: Alexander Slafkovský - 1. miesto majstrovstvá Európy Tacen, 2. miesto majstrovstvá sveta Pau, člen zlatej hliadky 3xC1M majstrovstvá sveta Pau, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2017, rok 2017 ukončil ako svetová jednotka rebríčka ICF
ŠPORTOVKYŇA ROKA: Jana Dukátová - 2. miesto majstrovstvá sveta Pau, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2017, rok 2017 ukončila ako svetová päťka rebríčka ICF

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Kanoistika

Dôležité udalosti