Prezident Kiska otvoril Slovenský dom v Pjongčangu, Lajčák niesol pochodeň

Konzumácia čerstvého snehu je vraj neškodná.
Zdroj: TASR

Prezident SR je v dejisku hier do stredy 14. februára.

Slovenský dom v dejisku zimnej olympiády Pjongčang 2018 oficiálne otvoril svoje fungovanie slávnostným prestrihnutím pásky prezidentom SR Andrejom Kiskom. Stalo sa tak pred pravým poludním kórejského času (pred štvrtou hodinou rannou SEČ).

Slovenskej hlave štátu robili pri tradičnom akte spoločnosť šéf Slovenského olympijského výboru Anton Siekel, ambasádor slovenskej výpravy Pavol Hurajt i lotyšský prezident Raimonds Vejonis. Keďže zariadenie je situované v prímorskom meste Kangnung, nemohol chýbať jeho starosta a pripojili sa aj významní predstavitelia priemyslu a obchodu Kórejskej republiky.

Zdroj: TASR

Pred oficiálnym aktom vystúpili viacerí rečníci a konal sa aj pôsobivý kultúrny program v podaní vystúpenia "žiackych" predstaviteľov kórejského taekwonda. V podaní telesa slovenskej ľudovej hudby zazneli slovenská i juhokórejská hymna. Prezident Kiska vo svojom príhovore v anglickom jazyku pripomenul: "Olympijské hry sú veľký sviatok športu, počas ktorého majú ľudia k sebe bližšie. Som veľmi rád, že aj v dejisku týchto hier je ten kúsok Slovenska zastúpený Slovenským domom, ktorý sem prináša kus fantastickej kultúry, hudby a vôbec atmosféry. A tiež aj gastronómie a samozrejme borovičku."

Zdroj: TASR

Najvyšší slovenský ústavný činiteľ mal potom krátky neformálny rozhovor so svojím lotyšským kolegom. Debatovali predovšetkým o oblečení na večerný otvárací ceremoniál hier, pretože pred ním mali na programe slávnostnú recepciu. Po rokovaní sa pristavil pri médiách a zdôraznil: "Vždy je krásny moment vidieť časť Slovenska takto ďaleko od domova. Som veľmi rád a pyšný, že máme národný dom, nemajú ho niektoré väčšie krajiny. Môžeme reprezentovať nielen dobré jedlo, halušky, dobré víno či borovičku, ale najmä skutočné slovenské teplo a pohostinnosť. Všetci, ktorých som stretol, ocenili, že tu máme kúsok Slovenska."


Lajčák niesol pochodeň

Slovenskému ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavovi Lajčákovi sa ako predsedovi Valného zhromaždenia OSN dostalo pocty niesť pochodeň v deň otvorenia zimných olympijských hier. V Pjongčangu ju prebral od prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha a odovzdal ju mladej domácej športovkyni.

Lajčákov úsek meral približne 200 metrov: "Nejde o atletiku, ale o emóciu. Mal som si uvedomiť, že v tej chvíli som jediný človek na zemeguli, ktorý má česť niesť olympijský oheň. Je to úžasný zážitok, je okolo toho obrovský mediálny cirkus. Chvíľu som mal pocit, že sa fotografi navzájom potlčú. Je to naozaj veľmi silný zážitok. Som priateľ športu a olympijských hier, takže je to pre mňa veľké vyznamenanie," povedal Lajčák.

Program je nielen v Kórejskej republike nabitý, nechýbal v ňom piatkový otvárací ceremoniál: "Vo štvrtok som mal oficiálny program v Soule vrátane rokovaní a prednášok, zúčastnil som sa na prezidentskej večeri. Boli sme sa pozrieť na niektorých športoviskách, chcem sa ešte stretnúť s Anastasiou Kuzminovou, lebo ju mám veľmi rád."


PJONGČANG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme ZOH 2018

Dôležité udalosti