Stíhacie preteky biatlonistov ovládol Fourcade, Otčenáš lepší z dvojice Slovákov

Francúz ako prvý v histórii ZOH obhájil titul zo stíhačky.

Zlato v stíhacích pretekoch biatlonistov na 12,5 km vybojoval na ZOH v Pjongčangu Francúz Martin Fourcade. Striebrom si ozdobil záverečný finiš prekvapujúco Švéd Sebastian Samuelsson (+12,0) a s bronzom sa musel uspokojiť Nemec Benedikt Doll (+15,1). Z dvoch Slovákov na štarte sa viac darilo 27. Martinovi Otčenášovi (+3:30,8), 31. skončil Matej Kazár (+3:50,7).

Nemecký biatlon sa sústredil na Arnda Peiffera a ak by uspel, tak ako pred ním Dahlmeierová, pribudla by pre túto biatlonovú veľmoc unikátne už štvrtá zlatá medaila. Vyniknúť naplno však mohol aj Čech Krčmář, veľké prekvapenie zo šprintu, a aj Talian Windisch, či Rakúšan Eberhard, ktorí strácali na štarte len nepatrne.

Veľký útok sprevádzal hneď od samého začiatku obhajcu zlata Francúza M. Fourcada, len 8. v šprinte so stratou 22 sekúnd. Zo slovenského dua bol bližšie k top dvadsiatke Matej Kazár (+55), 22. v šprinte, Martin Otčenáš musel likvidovať prenesenú stratu zo šprintu z 52. postavenia na štarte +2:01 min.

V úvodnej streľbe ležmo zo Slovákov minul jeden terč, ten druhý, len Kazár (celková streľba 1-2-1-1), Otčenáš (0-0-3-0) si zasa výrazne polepšil. Na čele sa dosť veľa zmenilo, M. Fourcada zabrzdil tretí nevybielený terč a opäť klesol, Krčmář netrafil až tri terče, Windisch dva, a tempo udávala dvojica lídrov Peiffer s Eberhardom.

Po druhej streľbe ležmo sa osamostatnil na prvom mieste neustále strelecky perfektný Peiffer, 9,2 sekundy pred krajanom Lesserom. Kazárove ďalšie dva trestné okruhy, ktoré nazbieral na treťom a piatom terči, znamenali, že klesol už na 41. priečku, no bezchybný Otčenáš sa posunul na 32. miesto.

V druhej polovici pretekov sa zoradili na čele až siedmi a každý jeden sa mohol vyšvihnúť na prvé miesto. Ako jediný zvládol všetkých päť výstrelov M. Fourcade, Peiffer prvýkrát minul hneď ten prvý výstrel, ďalší si taktiež minimálne raz odkrúžili trest a Francúz mal odrazu náskok 20,3 s pred Peifferom a 24,7 pred T. Boem. Otčenáš sa úplne zabrzdil pri prvom, druhom a treťom výstrele a zopakoval sa tak jav zo šprintu, v ktorom doplatil na streľbu stojmo. Kazárov štandard s jedným trestným okruhom na druhom terči spôsobil, že sa zaradil na 35. miesto, Otčenáš na 38.

Záverečná streľba stojmo 29-ročného M. Fourcada potvrdila na zlatom piedestále a dovolil si pri svojom treťom zlate na ZOH v kariére aj svoje povestné gesto nadvlády. Jeho cestu za tretím olympijským zlatom už nikto nemohol ohroziť a ako prvý v histórii ZOH obhájil titul zo stíhačky.

Za striebrom sa pobral v najvýhodnejšej pozícii síce Nemec Doll, no v cieľovej rovinke ho predstihol prekvapujúco Švéd Samuelsson. Zo Slovákov zabral naplno Otčenáš, mrzieť ho tak mohla len jedna nevydarená strelecká položka s tromi chybami. Kazár opäť raz netrafil štvrtý terč a už si výraznejšie v poradí, na rozdiel od Otčenáša, nepolepšil.

Výsledky
stíhacie preteky na 12,5 km:
1. Martin Fourcade (Fr.) 32:51,7 (1 tr. okr.)
2. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +12,0 (1)
3. Benedikt Doll (Nem.) 15,1 (1)
4. Tarjei Boe (Nór.) 1:02,6 (3)
5. Simon Schempp 1:02,7 (3)
6. Benjamin Weger (Švajč.) 1:03,1 (2)
7. Simon Desthieux (Fr.) 1:03,7 (3)
8. Arnd Peiffer (Nem.) 1:14,1 (3)
9. Erlend Bjöntegaard (Nór.) 1:26,3 (4)
10. Lukas Hofer (Tal.) 1:32,7 (3),
...27. Martin OTČENÁŠ 3:30,8 (3),
...31. Matej KAZÁR (obaja SR) 3:50,7 (5)

PJONGČANG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme ZOH 2018

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.