Pred rokom po ňom ani pes neštekol. Teraz je v NHL o mladého Slováka obrovská bitka

Pred rokom po ňom ani pes neštekol. Teraz je v NHL o mladého Slováka obrovská bitka
Adam Gajan. Zdroj: Profimedia.sk

Takto pred rokom ani len nebol v reprezentácii a na drafte po ňom ani pes neštekol. O dvanásť mesiacov neskôr však už má vo vrecku honor pre najlepšieho brankára juniorského šampionátu a pozvánku na prestížnu preddraftovú udalosť. Adam Gajan je naším veľkým želiezkom v ohni v súvislosti s blížiacim sa draftom.

Pred pár mesiacmi ho poznali azda len najzarytejší slovenskí priaznivci, po juniorskom šampionáte na prelome rokov sa meno Adama Gajana vo veľkom skloňuje aj v zámorí.

Práve tam strávil popradský rodák uplynulú sezónu, kde pendloval medzi juniorskou USHL a nižšou NAHL.

„Bola pomerne dobrá. Keby mi niekto v septembri povedal, že sa mi v nasledujúcich mesiacoch stanú takéto veci, tak by som mu neveril. Samozrejme, mohlo to byť aj lepšie, ale aj tak som spokojný,“ rozhovoril sa Gajan pre TVNOVINY.sk.

Ako priznal, tým že pred odchodom do USA toho v reprezentácii veľa neodchytal, nečakal, že rovno dostane šancu v USHL.

„Po začiatku v Chippewe v NAHL som odišiel do Green Bay na desať zápasov, aby si ma poistili na nasledujúci ročník. USHL je rýchlejšia, individuálna kvalita hráčov je na vyššej úrovni, hráči tiež akoby viac premýšľali nad svojimi krokmi,“ pomenoval rozdiely najlepší brankár MS 20.

Prečítajte si tiež:

Príhoda s číslami

Vzhľadom na svoje výkony nečudo, že postupne stúpal aj v preddraftových rebríčkoch.

„Kluby NHL ma začali oslovovať už na jeseň, aj keď ich záujem od januára narastal. Momentálne mám s nimi nejaký rozhovor takmer každý deň, takže je toho pomerne dosť. Potom sa mi aj ťažšie plánujú aktivity,“ hovorí s úsmevom.

Ten mu nezmizol z úst ani počas rozprávania jednej príhody.

„Asi tri mesiace po juniorskom šampionáte sa bol na tréningu aj na zápase párkrát na mňa pozrieť brankársky skaut Montrealu. Počas rozhovoru mi začal menovať čísla hráčov USA z MS20, že či viem, o koho ide a či je daný hráč ľavák alebo pravák. Prišlo mi to celkom komické.“

Podobných interview však tínedžer absolvoval nespočetne veľa. Pri enormnom počte záujemcov nečudo, že má diár takmer plný.

„Rozprával som sa už s viac ako 25 tímami, takže už ich zostalo len pár, ktoré ma doteraz nekontaktovali. Najväčší záujem pociťujem určite z Chicaga, potom z Nashvillu. Početné debaty však sú aj s Arizonou, s Los Angeles či s New Jersey,“ zdôveril sa.

Prečítajte si tiež:

Pravý záujem sa neoklame

Adam vzápätí zdôvodnil, prečo vyzdvihuje najmä „čiernych jastrabov“.

„Brankárski skauti majú s gólmanmi oveľa bližší vzťah, ako keď sa skaut zhovára s hráčom. Brankársky skaut Chicaga so mnou často komunikuje, bol sa na mňa asi desaťkrát pozrieť naživo, taktiež si ma bol pozrieť na vlastné oči aj klubový šéf skautingu.“

Spresnil, že ozajstný interes sa nedá oklamať.

„Veľa tímov mi povie, že ma majú vysoko v hodnoteniach, že by ma chceli draftovať, ale u niektorých cítite, že majú eminentný záujem. Zhovárajú sa totiž so mnou detailnejšie. Z Chicaga máme s agentom veľmi dobrý pocit,“ hovorí naša brankárska kométa.

Tá sa o pár dní takisto zúčastní prestížneho NHL Combine, ktorý je určený pre zhruba sto najväčších nádejí draftu.

„Nepociťujem žiadny stres. Možno príde až vo chvíli, keď budem sedieť v miestnosti s desiatimi ľuďmi v oblekoch. Myslím však, že mi osobné rozhovory môžu pomôcť, verím si v nich. Základom je byť sám sebou a na nič sa nehrať,“ hovorí odhodlane Gajan.

Ten si tiež verí aj v náročných fyzických testoch. „Cítim sa na to dobre pripravený. Myslím, že by som spomedzi brankárov mohol patriť k lepším“ priblížil Gajan, ktorý do USA letí v sobotu 3. júna z Viedne.

Prečítajte si tiež:

Pokračuje v USHL

Aj účinkovanie tam môže zamiešať poradím na samotnom drafte. On si však z umiestnenia ťažkú hlavu nerobí.

„Nemám stanové méty. Pred rokom o mňa záujem nebol a takmer nikto ani o mne nevedel. Je mi preto jedno, ktoré kolo to bude. Dôležité je aj tak až to, ako sa budem snažiť v nasledujúcich mesiacoch a rokoch,“ vysvetlil.

V súvislosti s Gajanom sa všeobecne informovalo, že od budúcej sezóny nastúpi na univerzitnú NCAA, kde si bude obliekať dresy tímu Minnesota-Duluth.

„Nie je to pravda. Mal by som pokračovať v USHL v drese Green Bay. Minnesota ma síce chcela už od tejto jesene, ale s agentom sme usúdili, že by mi ešte prospel jeden rok v USHL, kde by som mal chytávať väčšinu zápasov. Poradili mi to aj brankárski skauti klubov NHL. Následne chcem ísť do NCAA, ale čisto iba so zameraním na hokej, aby ma dokonale pripravil na profesionálnu dráhu,“ uzavrel.

Zaspomínajte si s nami na historický NHL draft 2022:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti