ZOH 2018 sú za nami, o týchto momentoch sa bude hovoriť ešte veľmi dlho

Nórska bežecká legenda Marit Bjorgenová jasá po zisku celkovo ôsmeho zlata.
Zdroj: TASR/AP

Nechýba samozrejme ani príbeh Češky Ester Ledeckej.

Zaujímavosti z otváracieho ceremoniálu

Ruskí reprezentanti v dôsledku dopingového škandálu nastúpili pod hlavičkou tímu "Olympijskí športovci z Ruska" a namiesto národnej vlajky korzovali s olympijskou vlajkou, ktorú niesla dobrovoľníčka.

Rovnako ako v Riu 2006, kde súťažil v taekwonde, upútal pozornosť Pita Taufatofua z Tongy. Ten napriek mínusovým teplotám niesol vlajku bez vrchnej časti oblečenia, obutý iba v "žabkách".

Zdroj: TASR/AP

Na záver ceremoniálu sa pod jednotnou vlajkou symbolicky predstavili športovci z usporiadateľskej Kórejskej republiky a KĽDR. Obe krajiny sú dlhodobo vo vážnom vojnovom stave. V Pjongčangu štartovalo spoločné kórejské družstvo hokejistiek.

Triumf tínedžerov v snoubordingu

Ako prvý sa o zlato pre Spojené štáty postaral v disciplíne slopestyle 17-ročný Redmond Gerard, ktorý si prvenstvo vybojoval skvelým výkonom až v záverečnej z troch finálových jázd. Gerard je prvým olympionikom narodeným v novom miléniu, ktorý získal zlato na ZOH.

Následne sa podľa očakávania radovala z najcennejšieho kovu rovnako stará Chloe Kimová. Tá opanovala preteky na U-rampe a dostala sa do histórie ZOH, keďže sa stala najmladšou ženskou víťazkou tejto disciplíny.

V poradí ôsma účasť na ZOH

Na štart pretekov skokanov sa na strednom mostíku postavil legendárny Japonec Noriaki Kasai. Vo veku 45 rokov obsadil 21. miesto a ako prvý v histórii pretekal na ôsmych zimných olympijských hrách.

Zdroj: TASR/AP

Premiéru zažil ešte v roku 1992 v Albertville, o dva roky neskôr v Lillehameri získal striebro v tímovej súťaži na veľkom mostíku, pred štyrmi rokmi v Soči pridal v rovnakej súťaži bronz a individuálne striebro. Stal sa tak najstarším skokanským medailistom na ZOH.

Senzačne bez medaily

Až na piatej priečke skončil dvojnásobný obhajca olympijského titulu v sánkovaní, Nemec Felix Loch. Nezopakoval tak husársky kúsok legendárneho krajana Georga Hackla, ktorý triumfoval na ZOH 1992 v Albertville, ZOH 1994 v Lillehammeri a ZOH 1998 v Nagane.

Gólový rekord

O zápis do olympijskej histórie sa postarala Američanka Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová. Tá dokázala v 32. minúte ženského hokejového zápasu proti výberu ruských olympioničiek streliť dva za sebou nasledujúce góly v rozpätí 6 sekúnd a takýto kúsok sa ešte žiadnej hráčke pod piatimi olympijskými kruhmi nepodaril.

Dva góly Lamoureuxovej-Davidsonovej

Zdroj: TASR/AP

Najstarší šampión alpského lyžovania

Lyžiar Aksel Lund Svindal získal zlatú medailu v zjazde, čím sa stal najstarším olympijským šampiónom v alpskom lyžovaní.

Cenný kov po troch desaťročiach

Alpská lyžiarka Tina Weiratherová si v super-G žien vybojovala bronzový kov, vďaka čomu sa pre Lichtenštajnsko postarala o prvú olympijskú medailu od Calgary 1988, v poradí jubilejnú desiatu. Zaujímavosťou je, že krajina ležiaca medzi Švajčiarskom a Rakúskom je jedinou na svete, ktorá má síce kov zo ZOH, ale ani jeden z letnej olympiády.

Už aj Británia s lyžiarskou medailou

Britská akrobatická lyžiarka Isabela Atkinová získala v disciplíne slopestyle bronz. Vďaka tomuto úspechu sa zapísala do olympijskej histórie Veľkej Británie. Stala sa totiž prvou lyžiarkou, ktorá vybojovala pre túto krajinu olympijskú medailu.

Rekord v podaní nórskej legendy

Ziskom zlata v pretekoch na 30 km voľnou technikou sa v histórii ZOH osamostatnila nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová. S ôsmimi zlatými medailami sa stala najúspešnejšou ženou v histórii zimných olympijských hier. Pre 37-ročnú veteránku je to dvojitý míľnik, keďže ide o jej už 15. olympijský kov (bilancia 8-4-3), čím o jednu medailu predčila svojho krajana biatlonistu Oleho Einara Björndalena.

Zdroj: TASR/AP

Shiffrinovej partnera vylúčili z tímu

Lyžiar Mathieu Faivre sa po negatívnom komentáre po obrovskom slalome na adresu francúzskeho olympijského tímu musel zo ZOH porúčať.
"Nechcite vedieť, čo si myslím o našom tíme," povedal Faivre, partner americkej lyžiarskej hviezdy Mikaely Shiffrinovej. Hoci sa neskôr ospravedlnil, vedenie výpravy ho napokon poslalo domov.

Medaila v dvoch športoch

Holanďanka Jorien ter Morsová sa stala prvým športovcom v histórii ZOH, ktorý získal medailu na tej istej olympiáde v dvoch rozličných športoch.

Najskôr sa radovala zo zlata v rýchlokorčuľovaní v pretekoch na 1000 metrov, následne si zbierku obohatila bronzovou pozíciou v štafete na 3000 metrov v šorttreku.

Súrodenci s cenným kovom

Americká dvojica Maia a Alex Shibutanioví si v súťaži tanečných párov v krasokorčuľovaní pripísala na svoje konto bronz.

Zdroj: TASR/AP

Sú tak len druhou súrodeneckou dvojicou s cenným kovom zo ZOH. V roku 1992 v Albertville sa to podarilo Isabelle a Paulovi Duchesnayovým z Francúzska.

Prvýkrát bez semifinále

V curlingu sa o senzáciu postaral ženský výber Kanady, reprezentantky krajiny "javorového listu" budú chýbať medzi štyrmi najlepšími prvýkrát od olympiády v Nagane 1998, kde mal curling na ZOH premiéru.

Vonnová bez zlata, ale s historickým zápisom

Legendárna alpská lyžiarka Lindsey Vonnová získala v zjazde žien bronzovú medailu. Vďaka nemu sa stala najstaršou medailistkou olympijského alpského lyžovanía. Američanka otvorene hovorila o zlatej túžbe, napokon sa však ďalšieho cenného kovu nedočkala.

Vopred odpísaná víťazka

Česká lyžiarka Ester Ledecká šokujúco získala zlatú medailu v super-G. Hoci väčšinu svojej jazdy mala náskok, po dojazde nemohla uveriť, že sa jej to podarilo. Svoje senzačné zlato podľa očakávania doplnila aj druhým najcennejším kovom v paralelnom obrovskom slalome snoubordistiek. Stala sa tak prvou ženou v histórii ZOH, ktorá vyhrala v dvoch rozličných športoch v rámci jednej olympiády.

Zdroj: AP Photo/Lee Jin-man

Prvé zlato z behu na lyžiach

Bežkyne na lyžiach Kikkan Randallová a Jessica Digginsová z USA získali zlaté medaily v tímovom šprinte voľnou technikou, čím pre USA vybojovali historické zlato z behu na lyžiach na ZOH. Američania získali doteraz cenný kov iba raz. Bill Koch bol strieborný v Innsbrucku 1976.

Úspešná obhajoba po 66 rokoch

Japonský krasokorčuliar Juzuru Hanju obhájil vo voľnej jazde zlatú olympijskú medailu zo Soči. Stal sa tak prvým krasokorčuliarom od roku 1952, ktorý obhájil olympijské zlato. Vtedy sa to podarilo Američanovi Dickovi Buttonovi (1948, 1952). Jeho medaila má historický význam, keďže je v poradí jubilejnou 1000. zlatou v dejinách ZOH. Vôbec tú prvú na ZOH 1924 vo švajčiarskom Chamonix získal rýchlokorčuliar Charles Jewtraw z USA, ktorý 26. januára 1924 vyhral preteky na 500 m.

26-ročné čakanie na medailu

Španielsko sa po dlhých 26 rokoch dočkalo medaily zo ZOH. Postaral sa o ňu Regino Hernández, ktorý získal bronz v snoubordkrose. „Je to niečo úžasné, splnil sa mi sen. Dúfam, že sa teraz ľudia v Španielsku dozvedia viac o tomto športe," povedal Hernández.

Pred jazdou uzavrel nezvyčajnú stávku so svojím servismanom. Dohodli sa, že keď získa medailu, obaja si dajú vytetovať podobizeň toho druhého.

Zdroj: TASR/AP

Taliansko so zlatým zápisom

Alpská lyžiarka Sofia Goggiová získala pre svoju krajinu prvé ženské zlato v olympijskom zjazde v dejinách.

"Stále si neuvedomujem, že som prvá. Veľmi som sa na zjazd sústredila. Bola som ako samuraj. Zvyčajne bývam dosť chaotická, ale teraz som sa sústredila od rána na každý malý detail. Verila som si a potom sa stalo, čo sa stalo," uviedla šťastná Talianka.

Najlepšie umiestnenie histórie

O šokujúcu medailu v mužskom hokejovom turnaji sa postarali reprezentanti Nemecka, ktorí si po prehre 3:4 po predĺžení vo finále s ruskými olympionikmi pripísali do zbierky strieborný kov. Zverenci trénera Marca Sturma prepísali históriu svojej krajiny, veď ich krajania dosiahli pod piatimi kruhmi len na dve bronzové priečky, v Lake Placid 1932 a v Innsbrucku 1976.

Historický triumf v alpskej kombinácii

Švajčiarka Michelle Gisinová získala zlatú medailu v alpskej kombinácii, čím sa zapísala do histórie tejto krajiny, keďže v tejto disciplíne Helvéti doteraz víťaza nemali.

Najstarší slalomový víťaz

Švédsky lyžiar André Myhrer sa ziskom zlata v slalome zapísal do dejín ako najstarší víťaz tejto disciplíny vo veku 35 rokov a 42 dní.

Zdroj: TASR/AP

"Neuveriteľné, nemôžem to pochopiť. Na štarte som bol trochu nervózny, ale povedal som si, že sa uvoľním a užijem si túto chvíľu," povedal šťastný víťaz.

Najúspešnejšia olympiáda v histórii

Vďaka dvom cenným kovom na ZOH 2018 sa stala táto olympiáda historicky najúspešnejšou v histórii Nového Zélandu. Zaslúžili sa to o dvaja snoubordoví tínedžeri, 16-ročná Zoi Sadowská-Synottová v disciplíne big air a rovnako starý Nico Porteous na U-rampe. Obaja získali bronzovú medailu.

Premiérové zlato zo ZOH

Maďarskí šorttrekári vybojovali v štafete na 5000 m historicky prvý najcennejší kov zo ZOH pre našich južných susedov. Zaslúžilo sa o to kvarteto Csaba Burján, Viktor Knoch, Sándor Liou Šao-lin a Šao-ang Liou. Maďari navyše získali prvú medailu zo ZOH od Lake Placid 1980.

Nadvláda ruských tínedžeriek

Krasokorčuliarsku súťaž sólistiek ovládli dve mladé reprezentantky olympionikov z Ruska. Zlato ukoristila len 15-ročná Alina Zagitovová. "Nemôžem uveriť, že som olympijskou šampiónkou," povedala Zagitovová, ktorá sa stala druhou najmladšou zlatou sólistkou na ZOH. Striebornú medailu si vybojovala o tri roky staršia Jevgenija Medvedevová.

Zdroj: TASR/AP

Prvým olympijským víťazom v súťaži tímov Švajčiari

Kvarteto Denise Fierabendová, Ramon Zenhäusern, Wendy Holdenerová a Daniel Yule vybojovalo pre Švajčiarsko zlato zo súťaže tímov v paralelnom slalome pri historickej premiére tejto súťaže na ZOH.

Nemecká nadvláda v štvorboboch

Prvýkrát v histórii ZOH sa stalo, že jedna krajina vyhrala všetky tri zlaté medaily v bobových súťažiach. Nemci triumfovali aj v mužských, resp. ženských dvojboboch a takisto vyhrali aj súťaž štvorbobov.

Rekordný počet medailí

Nórski športovci stanovili na ZOH 2018 v Pjongčangu nový rekord v počte získaných cenných kovov na jednej zimnej olympiáde. V Južnej Kórei vybojovali 39 medailí (14-14-11) a o dva kovy predčili doterajších lídrov Američanov z Vancouveru 2010.

PJONGČANG/Robert Ďurkáč

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme ZOH 2018

Dôležité udalosti