Farkašová je jednou z hlavných hviezd paralympiády, ako prvá získala štyri zlaté medaily

Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu už štvrté zlato.
Zdroj: Profimedia.sk

V rovnakej disciplíne mužov vybojovali Jakub Krako s Branislavom Brozmanom striebro.

Slovenská reprezentantka v lyžovaní Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu už štvrté zlato. V Čongsone v stredu triumfovali v obrovskom slalome zrakovo postihnutých žien. V rovnakej disciplíne mužov vybojovali Jakub Krako s Branislavom Brozmanom striebro. Slovensko si pripísalo v Pjongčangu spolu už deväť cenných kovov (6-2-1).

Farkašová tak má celkovo na konte už deväť zlatých medailí zo ZPH, v Pjongčangu predtým zvíťazila aj v zjazde, super-G a v superkombinácii. V obrovskom slalome mala už po prvom kole výrazný takmer štvorsekundový náskok pred konkurenciou, aj v druhom predviedla najrýchlejšiu jazdu a napokon zvíťazila suverénne o 5,34 s pred Britkou Mennou Fitzpatrickovou. 

Bronz vybojovala Austrálčanka Melissa Perrineová. Vo víkendovom slalome sa Farkašová pokúsi splniť svoj cieľ - získať na týchto hrách päť najcennejších kovov. Z Vancouveru 2010 si Farkašová odniesla tri zlaté medaily, zo Soči 2014 dve.

"Veľmi sa tešíme, že sme prekonali naše doterajšie maximum, máme štvrtú zlatú z jednej paralympiády. Je to príjemné a radosť sa s každou zlatou medailou kumuluje. Cieľ máme nastavený na päť zlatých a sme radi, že pribúdajú. Pred prvým kolom som bola sklesnutá, ale snažila som sa nabudiť a po náskoku, ktorý sme získali som sa ukľudnila a už som sa cítila v pohode a bez stresov. Pracovali sme naozaj veľmi tvrdo a je skvelé, že sa ako Slovensko v zjazdovom lyžovaní držime v špičke nielen vďaka našim výsledkom, ale aj vďaka výsledkom chlapcov," povedala v cieli Farkašová.

V obrovskom slalome zrakovo znevýhodnených mužov získal striebro Jakub Krako. S navádzačom Branislavom Brozmanom boli po prvom kole na tretej priečke, v druhom si pozíciu ešte vylepšili.

Tesne za pódiom na štvrtom mieste skončil Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom, cenný kov mu ušiel iba o šestnásť stotín sekundy. Piaty skončil Marek Kubačka s Máriou Zaťovičovou. Suverénnym víťazom sa stal Talian Giacomo Bertagnolli s viac ako päťsekundovým náskokom na Kraka.

Tesne pod stupňami pre víťazov zostal medzi telesne znevýhodnenými Martin France. Po Turíne 2006 a Soči 2014 tak opäť obsadil nepopulárnu štvrtú pozíciu, triumfoval Theo Gmur zo Švajčiarska. Medzi telesne znevýhodnenými stojacimi ženami skončila Petra Smaržová piata, vyhrala Francúzka Marie Bochetová.

Slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku (skip Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Peter Zaťko, Imrich Lyócsa) prehrali vo svojom prvom stredajšom dueli s lídrom tabuľky Čínou hladko 2:9, keď sa zápas skončil už po siedmom ende. Slováci si tak pripísali piatu prehru, na konte majú aj tri víťazstvá (Fínsko, Švédsko, Veľká Británia). Večer miestneho času ich ešte čakal súboj s obhajcami zlata Kanaďanmi.

Výsledky
lyžovanie - obrovský slalom
zrakovo znevýhodnené ženy: 1. Henrieta FARAKAŠOVÁ, n. Natália Šubrtová (SR) 2:23,00 min, 2. Menna Fitzpatricková, n. Jennifer Kehoeová (V. Brit.) +5,34, 3. Melissa Perrineová, n. Christian Geiger (Austr.) +5,81
zrakovo znevýhodnení muži: 1. Giacomo Bertagnolli, n. Fabrizio Casal (Tal.) 2:10,51 min, 2. Jakub KRAKO, n. Branislav Brozman (SR) +5,08 3. Mac Marcoux, n. Jack Leitch (Kan.) +7,00, 4. Miroslav HARAUS, n. Maroš Hudík (SR) +7,16, 5. Marek KUBAČKA, n. Mária Zaťovičová (SR) +8,42
telesne znevýhodnení - stojaci: 1. Theo Gmur (Švaj.) 2:12,47 min,... 4. Martin FRANCE (SR) +2,33
telesne znevýhodnené - stojace: 1. Marie Bochetová (Fr.) 2:22,92 min,... 5. Petra SMARŽOVÁ (SR) +8,14

curling
Slovensko - Čína 2:9

PJONGČANG/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Henrieta Farkašová

Dôležité udalosti