Stratil Cavendish pretekársky inštinkt? Brit svojimi pádmi ohrozuje seba aj súperov

Mark Cavendish.
Zdroj: koláž: TVNOVINY.sk

Cavendish síce na úvod sezóny vyhral etapu na pretekoch Okolo Dubaja, ale odvtedy sa mu na galusky lepí smola.

Britskému cyklistovi Markovi Cavendishovi ide o život. Sezóna jarných klasík sa ešte ani poriadne nerozbehla a pretekár stajne Dimension Data má za sebou tri škaredé pády a početné zranenia.

Rodáka z ostrova Man už v minulosti viackrát kritizovali za jeho štýl jazdy, ktorý je mierne povedané „na hrane". Máloktorý pretekár počas kariéry absolvoval toľko pádov ako on, no teraz sa zdá, že už sa mu vyčerpalo šťastie. Ako keby stratil svoj pretekársky inštinkt a zmysel pre orientáciu v pelotóne. V praxi to znamená, že je nebezpečný pre seba aj svojich súperov.

Cavendish síce na úvod sezóny vyhral etapu na pretekoch Okolo Dubaja, ale odvtedy sa mu na galusky lepí smola. Na podujatí Abu Dhabi Tour skončil hneď v prvej etape, keď narazil do brzdiaceho sprievodného auta a výsledkom bol otras mozgu.

Kopec smoly si vybral aj po presune do Európy. Na etapových pretekoch Tirreno - Adriatico opäť skončil hneď v prvej etape, ktorou bola tímová časovka.

Po páde utrpel viaceré zranenia, pre ktoré neprišiel do cieľa v stanovenom časovom limite. Z pádu si odniesol prasknuté rebro, poranené kolená, boky, ruky a tržné rany na tvári.

https://www.youtube.com/watch?v=U9V7k-MketQ

Najnovšie Cavendish šokoval cyklistický svet počas uplynulého víkendu na najdlhšej klasike Miláno - San Remo.

Krátko pred cieľom narazil do bariéry v strede cesty, ktorá ohraničovala betónový ostrovček a predviedol hrôzu naháňajúce salto. Utrpel zlomeninu rebra, pomliaždeniny, odreniny a tiež si poranil členok.

Ak to bude takto pokračovať, je veľmi otázne, či sa britskému jazdcovi podarí splniť dva veľké ciele, ktoré si vytýčil: kariéru chce potiahnuť až do olympijských hier v Tokiu 2020 a rád by ešte prekonal Eddyho Merkcxa v počte etapových triumfov na Tour de France. Legendárny Belgičan má na konte 34 víťazstiev a Cavendish o štyri menej.

Zlé skúsenosti s britským pretekárom má aj náš Peter Sagan, ktorého nespravodlivo diskvalifikovali po vzájomnej kolízii v 4. Etape Tour de France 2017. Na rozhodnutie Jury pretekov vtedy mala veľký vplyv výpoveď britského jazdca a tlak zo strany stajne Dimension Data. Forenzná analýza však dokázala, že išlo o chybné rozhodnutie.


Dlhá história pádov Marka Cavendisha:

 

BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti