Nová verzia českej hymny vyvolala kritické ohlasy: "Znie ako stará s rozladenými nástrojmi"

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Asi najostrejšia kritika zaznela z úst bývalého skokana na lyžiach - v súčasnosti poslanca Českej snemovne - Jakuba Jandu.

Český olympijský výbor (COV) pripravil pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa novú verziu štátnej hymny. Modernizáciou piesne, ktorú najčastejšie počúvajú práve športovci, poverili hudobného skladateľa Miloša Boka. O hudbu k piesni Kde domov můj sa postaral Symfonický orchester mesta Prahy a naspieval ju Kuhnov zmiešaný zbor. Cieľom COV bolo, aby hymna bola „sebavedomejšia, vlasteneckejšia a dynamickejšia".

Či sa to aj podarilo, je otázne. Hymna sa však v Česku stala jednou z hlavných tém diskusií medzi radovými občanmi, ale aj aktívnymi či bývalými športovcami. Napríklad českým olympionikom, sa nová verzia páči.

Nová verzia českej hymny

Asi najostrejšia kritika zaznela z úst bývalého skokana na lyžiach - v súčasnosti poslanca Českej snemovne - Jakuba Jandu. Toho nová verzia hymny pobúrila až do tej miery, že napísal predsedovi COV Jiřímu Kejvalovi list .

„Úlohou a poslaním Českého olympijského výboru je starať sa o olympijskú myšlienku a dbať na rozvoj českého športu. Namiesto toho tu vidíme aktivity, ako je neaktuálne otváranie diskusií o štátnych symboloch. Ani nechcem pomyslieť na to, koľko to stálo peňazí. To sú financie, ktoré niekto zobral deťom," napísal Janda v liste.

Novú podobu hymny kritizoval aj spevák Janek Ledecký, otec Ester Ledeckej - českej hviezdy zo ZOH v Pjongčangu.

„Ten nový aranžmán pôsobí, ako keby o sebe orchester a zbor navzájom nevedeli a do toho si občas hystericky pridá nejaký sólista. Verím, že pôvodný zámer bol dobrý, ale ten výsledok sa naozaj nepodaril," uviedol spevák pre portál tn.cz .

Kritické ohlasy sa objavili aj na sociálnych sieťach:

PRAHA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hymna

Dôležité udalosti