Česká olympionička Koukalová prezradila bolestivé tajomstvo

Češka Gabriela Koukalová oslavuje svoj triumf.
Zdroj: TASR/AP

Spúšťačom problémov, bol podľa Koukalovej tréner juniorskej reprezentácie.

Česká bežkyňa na lyžiach Gabriela Koukalová po dlhých rokoch prezradila svoje bolestivé tajomstvo. Dvojnásobná strieborná medailistka zo ZOH v Soči verejne priznala, že bola 10 rokov anorektičkou.

Všetko sa začalo, keď mala 17 rokov a prvým človekom, ktorému sa s tým v roku 2015 zverila, bol jej manžel Petr Koukal. Píše o tom portál idnes.cz.

Spúšťačom problémov, bol podľa Koukalovej tréner juniorskej reprezentácie, ktorý ju nevyberavým spôsobom kritizoval za nadváhu: "On zrejme neodhadol, ako sa má správať k dospievajúcim dievčatám a neodhadol, čo spôsobí, keď mladej pretekárke povie, že je tučná ako prasa. Možno to ani nemyslel zle. Možno to bolo len z nedostatku znalostí psychológie," uviedla Koukalová v rozhovore pre spomínaný portál.

Anorexia je duševná choroba, ktorá spočíva v odmietaní potravy a skreslených predstavách o vlastnom tele.

Ako sa športovkyňa zdôverila, vyvrcholilo to tým, že jej tréner hodil jedlo do záchoda.

Koukalová sa odvtedy snažila chudnúť za každú cenu. Vracala aj osemkrát denne a vrcholom bolo, keď po vzore modeliek, konzumovala odličovacie tampóny. Vyskúšala všetky možné diéty.

„Bola som hrozná, veľmi sa za to hanbím," uviedla česká olympionička, ktorá napriek týmto problémom, veľmi úspešne reprezentovala svoju krajinu na ZOH či MS v behu na lyžiach.

„Pre obavy z nadváhy často vyvracala všetko, čo zjedla. V noci sa potom budila úplne vyčerpaná a zjedla všetko, čo našla," opísal ťažké časy manžel Petr, ktorý svoju polovičku v roku 2015 priviedol k odborníkovi na stravovanie. Ten zistil, že Koukalová nie je klasickou anorektičkou, ale skôr bulimičkou.

Koukalová sa pred sezónou 2015/2016 uzdravila a hneď sa to odrazilo aj na jej športovej kariére - vyhrala Svetový pohár a stala sa majsterkou sveta. Nedávno skončenú sezónu musela vynechať pre bolesti nôh a jej budúcnosť je neistá. O svojich problémoch sa rozhodla prehovoriť najmä preto, aby varovala mladých športovcov, ktorí by sa mohli stať obeťami vlastnej nevedomosti.

PRAHA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Beh na lyžiach

Dôležité udalosti