Šport

Mohol si toto dovoliť? Phelps plával motýlikom, ostatní kraulom

phelpsFOTOweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

"Voľný spôsob" pochopil doslova.

Hviezdny americký plavec Michael Phelps v piatok v rámci svojho návratu do súťažného diania na pretekoch Arena Grand Prix v arizonskej Mese nepostúpil do finále na 50 m voľný spôsob.


Dohmatol v rozplavbe siedmy za 24,06 s, pričom doslovne využil pravidlá tejto disciplíny a namiesto kraulových záberov cielene išiel motýlikom. Skončil celkovo na 42. priečke, nepostúpil do ďalších bojov. Do sobotňajšej časti pretekov sa už nezapojí, v máji podstúpi vysokohorskú prípravu v Colorade. 

Phelps veril, že by sa mohol dostať napriek svojmu štýlu aspoň do C-finále, aby si motýlik ešte viac vylepšil pri svojom pokuse o návrat.

"Mám dobrý základ. Chcel som to len skúsiť, nie som vyslovene šprintér, mojou špecializáciou sú dlhšie trate. Som preto zvyknutý na iné dýchanie pri záberoch, ale toto bola dobrá škola. Aspoň som niečo nové zistil a viem, ako telo reaguje v plnej záťaži," priznal Phelps.

Američan vo štvrtok v Mese súťažil po 20-mesačnej pauze a vo finále na 100 m motýlik ho zdolal veľký rival - krajan Ryan Lochte. Víťaz dohmatol za 51,93 s, čo je druhý najlepší čas tento rok. Phelps, ktorý plával na prvom mítingu od olympijských hier 2012 v Londýne, bol druhý v čase 52,13. Návrat 22-násobného olympijského medailistu sledovali vypredané tribúny a množstvo televíznych štábov. V hľadisku ho podporovala jeho matka Debbie.

MESA/SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti