Čakali na to vyše 100 rokov: Nenápadné futbalové mesto sa derie medzi slovenskú elitu

Zaplnená hlavná tribúna na štadióne počas prípravného zápasu s Trabzonsporom.
Zdroj: TASR

To, či sa mu to podarí sa nerozhodne len na ihrisku, ale aj za rokovacím stolom.

Deň, ktorý sa de facto do svetových dejín zapísal ako dôvod na začatie 1. svetovej vojny, je medzníkom aj pre jedno slovenské mestečko. Zatiaľ, čo v Sarajeve atentátnik Gavrilo Princip popravil následníka rakúsko-uhorského trónu aj s jeho ženou, uzrel svetlo sveta novozaložený Sereďský športový klub.

Ten si odvtedy prešiel lepšími i menej úspešnými sezónami, avšak ročník 2017/2018 sa môže do kroniky terajšieho ŠKF vryť najhlbšie. Takmer 16-tisícové mesto v galantskom okrese vedie dve kolá pred koncom tabuľku druhej ligy o štyri body a už dnes má istú aspoň baráž o fortunaligovú príslušnosť.

V lete 2014 klub oslavoval storočnicu, ktorú okorenil postupom do druhej najvyššej súťaže. Stačili iba tri sezóny na to, aby klub až do záveru sezóny atakoval priamy postup medzi elitu. V predošlom ročníku 2016/2017 tím viedol Mariána Süttő, známy z pôsobenia v Nitre. Asistenta mu robila jedna z najväčších legiend slovenského futbalu Ľubomír Moravčík. Hoci mužstvo doviedli k šiestej priečke druholigovej tabuľky, v tíme skončili.

Zdroj: TASR

Pred aktuálnym ročníkom sa trénerského kormidla ujali Marián Šarmír, ktorý prišiel z juniorky Trnavy a Michal Gašparík starší. Druhý menovaný bol dlhoročným hráčom trnavského Spartaka, v jeho drese odohral v československej lige 260 duelov a strelil 53 gólov. Známym je aj jeho syn Michal, taktiež exhráč Trnavy, ale aj Dunajskej Stredy či Teplíc.

Seredčania si pred začiatkom sezóny stanovili jasné ciele: „Vzhľadom na kvalitný káder si dávame za cieľ skončiť do tretieho miesta. Samozrejme, chceme čo najviac zapĺňať štadión," vyjadril sa pre mynitra.sme.sk tréner Šarmír. Do povedomia sa klub dostal v júli, keď si na domácom trávniku zmeral sily s tureckým Trabzonsporom (3:3), v ktorého drese sa predstavili aj slovenskí reprezentanti Ján Ďurica, Juraj Kucka a Matúš Bero.

Zdroj: TASR

Tím počas leta vystužilo jedno veľmi známe meno. Dvojmetrový stopér Ľubomír Michalík je jedným z malého počtu Slovákov, ktorí si zahrali v anglickej lige. Čoskoro 35-ročný hráč si určite do konca života zapamätá dátum 28. apríl 2007, keď v drese Boltonu na Stamford Bridge prekonal gólmana domácej Chelsea Petra Čecha, čím pre svoj tím zabezpečil remízu 2:2.

Skúsený bek si okrem Boltonu zahral aj v Leedse United, skúsil aj pôsobenie v Kazachstane, u nás si obliekal dres Senca či Dunajskej Stredy. „Pracujeme síce v skromných podmienkach, ale všetko, čo máme sľúbené, aj vždy dostaneme. Mňa zlákal jeden z majiteľov, poznáme sa, chcel ma v tíme, ale páčilo sa mi, že mi na rovinu povedal, že sa musí najprv opýtať trénera, či ma potrebuje. Majitelia do futbalových vecí nezasahujú, posledné slovo má tréner," ozrejmil pre Pravdu svoj príchod do klubu rodák z Čadce.

Zdroj: TASR/AP

Sereď má aktuálne najlepšiu ofenzívu v celej súťaži (66 gólov), Michalík k tomu prispel dvomi zásahmi. Najväčší gólový podiel má na líderskej pozícii Adam Morong, 24-ročný odchovanec klubu je so 16 zásahmi tretím najlepším strelcom druhej ligy.

Pozoruhodná je najmä jarná časť sezóny, v posledných jedenástich zápasoch osemkrát vyhrali a trikrát remizovali, to všetko s impozantným skóre 25:1. Zaujímavosťou je, že gólman Matúš Ružinský neinkasoval gól celých 900 minút. Triumfom 5:0 si doma poradili so Skalicou, najväčším konkurentom v boji o postup.

Zostrih duelu so Skalicou

Zdroj: TASR

Prvý muž seredského futbalu však nijako nechcel situáciu konkretizovať. „10. mája dáme písomné stanovisko, či prejavíme záujem o najvyššiu súťaž. Vzhľadom na to, že nás ešte čakajú rokovania so sponzormi, nechcem zatiaľ nič konkrétnejšie hovoriť," povedal pre tvnoviny.sk prezident klubu Stareček.

Účastník Fortuna ligy musí spĺňať viacero podmienok. "Prvou a zásadnou je absolvovanie mimoriadneho použitia klubového licenčného systému," uviedol výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák. V praxi to znamená, že sa v klube preverujú infraštruktúrne, športové, personálno-administratívne, právne a finančné kritériá.

Čo z toho nespĺňa samotná Sereď zatiaľ podľa Mertinyáka nie je možné presne povedať, keďže ešte nie sú verejne dostupné podklady, ktoré by mala dostať Licenčná rada SFZ. "Problém je však s infrašturktúrou, teda klub aktuálne nemá štadión spĺňajúci podmienky pre štart v najvyššej súťaži," uviedol Mertinyák s tým, že problém vidí aj v právnej forme. "Jediná prípustná je akciová spoločnosť" doplnil.

Klub, ktorý budúci rok čaká 115. výročie jeho založenia, si môže dať krásny darček k oslavám v podobe účinkovania vo Fortuna lige. To, či sa mu to podarí sa nerozhodne len na ihrisku, ale aj za rokovacím stolom.

SEREĎ/Robert Ďurkáč

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti