Šport

Čierny víkend má 20 rokov

Ayrton Senna
Zdroj: SITA

Krvavá rakúska vlajka v kokpite Brazlíčana

Dňa 1. mája 1994 na okruhu pri talianskej Imole smrteľne havaroval Ayrton Senna, trojnásobný majster sveta pretekov Formula 1. Zhruba o 14.15 h stratil brazílsky pilot stajne Williams v siedmom kole Veľkej ceny San Marína v zákrute Tamburello kontrolu nad svojím monopostom a v plnej rýchlosti narazil do betónovej steny.

Zdroj: SITA

Aj keď mu bola okamžite poskytnutá prvá pomoc, o necelé štyri a pol hodiny neskôr v bolonskej nemocnici Maggiore zomrel. Pitva dokázala, že jazdca zabila časť závesu kolesa, ktorá rozdrvila jeho ochrannú prilbu. Podľa expertov nehodu spôsobila zlomená tyč riadenia a 34-ročný pretekár už v okamihu havárie nemohol s pomocou volantu svoje auto vôbec kontrolovať.

Sennova smrteľná nehoda dovŕšila "čierny víkend" na VC San Marína. Necelých 24 hodín predtým tragicky zahynul Roland Ratzenberger. Tridsaťjedenročný Rakúšan stratil na tréningu kontrolu nad svojím vozidlom Simtek-Ford a narazil do ochranného múra. Príčinou bol technický defekt na prednom spoileri.

Podujatie na okruhu v Imole sa začalo piatkovým tréningom, v ktorom mal zasa ťažkú nehodu jeho krajan Rubens Barrichello.

Ráno pred osudnou jazdou zvolili Sennu ostatní piloti za svojho hovorcu, ktorí chceli spoločne s rešpektovaným Ayrtonom prinútiť organizátorov k vyššej bezpečnosti a zabrániť ďalším haváriám. Brazílčan bol rozhodnutý, že sa na štart nepostaví a pretekať nebude. S organizátormi však "nepohol" a na preteky napokon aj tak nastúpil...

Nešťastná zákruta

V nedeľu 1. mája 1994 v siedmom kole pri nájazde do ľavotočivej zákruty Tamburello mu zlyhalo na jeho Williamse pravé predné koleso a v rýchlosti 314 km/h pokračoval rovno. V zlomku sekundy opustil dráhu, preletel úzkym trávnatým pásom aj tzv. únikovou zónou a v rýchlosti asi 220 km/h narazil do múru. 

Hoci ho lekári umelo udržiavali pri živote, nedávali mu žiadnu šancu na prežitie. Podľa oznámenia primárky nemocnice Senna stratil veľa krvi a upadol do hlbokého bezvedomia. Primárka stanovila ako príčinu smrti poranenie mozgu.

Pri odstraňovaní zdemolovaného monopostu vytiahli z kokpitu krvavú rakúsku vlajku, ktorú mal Senna pripravenú na uctenie Ratzenbergera.


Zosnulý lekár formuly 1 a významný neurochirurg profesor Sid Watkins bol v lekárskom vozidle a jedným z prvých, ktorí prišli na pomoc k postihnutému pilotovi. "Vyzeral pokojne. Zdvihol som mu očné viečka a na jeho zreničkách bolo zrejmé, že má rozsiahle zranenie mozgu. Vytiahli sme ho z kokpitu a položilo na zem," opisuje vo svojej knihe "Život na hrane".

"Keď sme to urobili, tak si povzdychol a hoci bývam totálne agnostický, cítil som, ako jeho duša odišla."

Až Brazílčanova smrť prinútila šéfov Formuly 1 pracovať na väčšej bezpečnosti jazdcov. Od tejto tragickej nehody sa už podobný smutný prípad v „efjednotke" nezopakoval.

"Boh dlho držal ochrannú ruku nad Formulou 1, no po tomto víkendu ju dal preč," významne konštatoval Niki Lauda, jedna z najväčších postáv F1.

IMOLA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.