Škandál vo Fortuna lige: Brankárovi ponúkli úplatok, aby zabezpečil, že Trnava neprehrá

Spartak Trnava získal premiérový titul.
Zdroj: TASR

Spartak Trnava sa od obvinení, že mohol vyhrať titul vďaka korupcii, tvrdo dištancuje.

Najvyššou futbalovou súťažou zmieta škandál. Národná kriminálna agentúra vyšetruje korupciu vo Fortuna lige. Existujú svedectvá a dôkazy, že Spartak Trnava mohol vyhrať titul vďaka podplácaniu. Ako prvý o tom informoval portál topky.sk.

Podľa webu sa mala "známa firma" z futbalového prostredia pokúsiť podplatiť hráča piatimi tisícami eur. Podmienka bola, že Spartak Trnava neprehrá vzájomný duel s Ružomberkom. Televízii Markíza sa podarilo zistiť, že "známou firmou" mal byť Daniel Bartko a podplácaným hráčom brankár Ružomberka Matúš Macík. 

Téme sa venuje Michal Hečko:


Polícia mala sledovať podozrenia z korupcie vo FL už koncom minulého roka, vyšetrovateľ podal na základe získaných informácii návrh na začatie trestného stíhania. 

Bartko tvrdí, že sa stretli. Macík ho vraj zle pochopil

Bartko sa mal s Macíkom stretnúť na čerpacej stanici, kde mu ponúkol spomínaných päťtisíc eur.

Hráč to údajne odmietol a pokus o uplácanie oznámil vedeniu MFK Ružomberok i na polícii. Klub následne upovedomil Slovenský futbalový zväz.

Bartko pre TV Markíza potvrdil, že sa s Macíkom síce na čerpacej stanici stretol, ale iba preto, že ho lanáril do zahraničného klubu. Nemenovaný manažér ho podľa jeho slov poprosil, či by mu nevedel odporučiť nejakého mladého brankára.

Bartko tvrdí, že brankár Ružomberka ho asi zle pochopil, keď mu na záver rozhovoru povedal, že "dúfa, že Ružomberok nad Trnavou vyhrá, lebo ma natipovanú jednotku".

Duel v Ružomberku sa skončil 0:0, o dve kolá neskôr Trnava oslavovala titul, keď zdolala doma Dunajskú Stredu 2:0. V tomto stretnutí padli do 12. minúty tri červené karty, dve na strane hostí a Trnava premenila penaltu.

Daniel Bartko bol v minulosti majiteľom seneckého klubu a "preslávil sa" ako najstarší hráč, ktorý nastúpil na zápas v najvyššej súťaži. Nastúpil iba na jediný zápas a pripísal si tri minúty v nadstavenom čase. Keď vybehol na trávnik v zápase 1. FC Košice - Senec v 8. kole ročníka 1999/2000, mal 43 rokov sedem mesiacov a trinásť dní.

Spartak Trnava sa od obvinení tvrdo dištancuje

Spartak Trnava sa od obvinení, že mohol vyhrať titul v sezóne 2017/2018 vďaka korupcii, tvrdo dištancuje. Na oficiálnej klubovej stránke vydal nasledujúce stanovisko: klubovom portály

"V prvom rade chceme zdôrazniť, že akékoľvek spájania s možnou korupciou a spomínaným údajným prípadom tvrdo odmietame a odsudzujeme. Spartak Trnava získal v sezóne 2017/2018 titul absolútne čestne a korektne. Bez akýchkoľvek možných vedľajších vplyvov. Nikto z klubu FC Spartak Trnava či jeho blízkeho prostredia nemal nikdy nič spoločné s akoukoľvek formou ovplyvňovania výsledkov a zápasov. Klub takéto obviňovania tvrdo odmieta a dištancuje sa od nich. Nie je nám známe, že by takýto možný prípad polícia, resp. NAKA vyšetrovala a ani nás to nezaujíma. V čase, keď si po 45 rokoch užívame zisk majstrovského titulu, to vnímame ako vykonštruovaný škandál. Môže ísť o zbabelé útoky. V neposlednom rade pokus o hru možných ďalších osôb z futbalového prostredia, do ktorej sa nenecháme zatiahnuť. Klub urobí všetky právne kroky voči tým osobám, ktoré o Spartaku Trnava šíria takéto nepravdy."


Ku kauze sa vyjadrili SFZ, ÚLK aj polícia

Stanovisko Slovenského futbalového zväzu:

„V záujme Slovenského futbalového zväzu je, aby sa medializované informácie o možnej manipulácii stretnutí v 1. lige, ktoré sa objavili dňa 4. júna vo viacerých médiách vyšetrili. Keďže momentálne prebieha vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní a Slovenský futbalový zväz nedisponuje oficiálnymi informáciami z vyšetrovania, nemôže sa k celej záležitosti v tejto chvíli vyjadriť, " uviedol SFZ na oficiálnej stránke.


Oficiálne stanovisko Únie ligových klubov:

"V zmysle už publikovaného vyjadrenia Slovenského futbalového zväzu je aj záujmom Únie ligových klubov, aby sa medializované informácie o možnej manipulácii stretnutí v najvyššej futbalovej súťaži mužov, ktoré sa objavili dňa 4. júna vo viacerých médiách, vyšetrili. Keďže momentálne prebieha vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní a Únia ligových klubov nedisponuje oficiálnymi informáciami z vyšetrovania, nemôže sa k celej záležitosti v tejto chvíli vyjadriť. V záujme zachovania dobrého mena najvyššej futbalovej súťaže mužov prezident ÚLK okamžite iniciuje stretnutie s oddelením integrity futbalu v rámci SFZ, keďže naším spoločným záujmom je, aby predmetné informácie boli riadne vyšetrené. Zároveň prehlasujeme, že poskytneme maximálnu súčinnosť všetkým orgánom SFZ, príp. NAKA, pri objasňovaní medializovaných informácií."

Stanovisko Prezídia Policajného zboru:

"S poukazom na § 6 ods. 4 Trestného poriadku nie je možné poskytnúť informácie, pretože poskytnutie informácií by porušilo alebo ohrozilo záujmy uvedené v ods. 2 citovaného ustanovenia Trestného poriadku."

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti