Po sezóne, v ktorej si splnil sen, prišiel posilniť reprezentáciu na MS. Do nového ročníka vstúpi s jasným cieľom

Po sezóne, v ktorej si splnil sen, prišiel posilniť reprezentáciu na MS. Do nového ročníka vstúpi s jasným cieľom
Miloš Kelemen v drese Arizony Coyotes. Zdroj: Profimedia.sk

Miloš Kelemen má za sebou premiérovú sezónu za morom, v ktorej si splnil sen, keď v 14 zápasoch si vyskúšal NHL v drese Arizony. Po konci klubovej sezóny sa pripojil k reprezentácii na majstrovstvách sveta. V tíme videl aj paralelu s olympiádou v Pekingu.

Výrazne dal o sebe vedieť pred dvomi rokmi, keď nemalou mierou prispel k titulu HKM Zvolen. Po skvelej sezóne pod Pustým hradom si Miloš Kelemen vypýtal premiérovú pozvánku na majstrovstvá sveta. Svoj debut vtedy okorenil aj gólom. Odvtedy sa stal rodák z Lučenca pravidelným účastníkom vrcholných podujatí. Na minuloročnom šampionáte chýbal pre zranenie. Predtým sa však podpísal pod historický bronz z olympiády v Pekingu.

Skúsený kouč Craig Ramsay ho s radosťou privítal aj na nedávno skončenom šampionáte v Rige a Tampere, kam už prišiel aj so skúsenosťami z NHL, kde odohral v drese Arizony 14 stretnutí a zaznamenal aj premiérový gól v profilige.

Turnaj slovenským hokejistom nevyšiel podľa predstáv, keďže sa nášmu tímu nepodarilo postúpiť do štvrťfinále. Robustný útočník hovorí, že na šampionáte sa striedali lepšie výkony s nie príliš vydarenými.

„Majstrovstvá sveta sme neodohrali zle. V úvode sme mali dobré zápasy proti Česku aj Kanade. Veľká škoda zápasu s Kazachstanom, pretože ten duel to v podstate rozhodol. Určite sme mohli získať oveľa viac bodov. Mohli sme zdolať aj Kanadu, bodovať proti Čechom. Skôr to bol pre nás smolný turnaj, keďže sa nám nepodarilo postúpiť,“ hodnotil šampionát pre TVNOVINY.sk Miloš Kelemen.

Prečítajte si tiež:

Lotyšom prial úspech

Zápas s Kazachstanom sa Slovensku nevydaril, ale následné výhry nad Slovinskom a Nórskom nás držali v hre o postup do štvrťfinále do poslednej chvíle. Osud Slovákov mali v rukách Švajčiari a Lotyši. Na postup sme potrebovali, aby domáci tím v poslednom dueli základnej skupiny nebodoval. To sa nestalo, keďže Lotyšsko zápas zvládlo a v predĺžení zdolalo favorizovaných helvétov. Slovensku tak postup do vyraďovacej fázy tesne ušiel.

Naopak, hokejisti pobaltskej krajiny sa postarali o najväčšie prekvapenie turnaja, keď dokráčali až k historickým bronzovým medailám. Slovenský útočník potom Lotyšom fandil, aby to dotiahli čo najďalej.

„Keď sme vypadli, tak som už prial práve Lotyšom. Zo skupiny postúpili na náš úkor, ale postup si zaslúžili, čo potvrdili aj ziskom cenného kovu. Osobne som im fandil. Hrali naozaj dobrý hokej aj v našom vzájomnom zápase,“ vyzdvihol výkony domáceho tímu.

Prečítajte si tiež:

Podoba s olympiádou v Pekingu

Pre šikovného forvarda to bola druhá účasť na šampionáte a je aj držiteľom olympijského bronzu. Aj tento rok bola atmosféra v národnom tíme podobná.

„Od mojich predošlých vrcholových reprezentačných akcií sa to ani tento rok v ničom príliš nelíšilo. Opäť sa stretla výborná partia a užili sme si majstrovstvá sveta. Po dlhej sezóne, keď sme všetci vo svojich kluboch sme vždy radi, keď sa spolu stretneme v reprezentácii. Podľa mňa to všetko bolo porovnateľné s pekinskou olympiádou, ale v športe treba mať aj šťastie, ktoré nám teraz chýbalo,“ priblížil Kelemen.

Craig Ramsay je už stálicou pri slovenskom národnom tíme. Reprezentáciu prevzal v roku 2018 a výrazne pozdvihol náš hokej a priviedol Slovensko k spomínanej bronzovej medaile. Teraz je však opäť na stole otázka či bude vo funkcii pokračovať.

„Je to veľmi skúsený tréner. Je veľmi dobrý aj ako človek. Veľa  sa s hráčmi rozpráva a komunikuje. Pozná svojich hráčov nielen z hokejového hľadiska, takže by som bol určite rád, keby zotrval pri reprezentácii,“ uviedol Kelemen.

Prečítajte si tiež:

Sezóna v zámorí nad očakávania

Počas uplynulej sezóny sa aj dvadsaťtri ročný hráč zaradil medzi Slovákov, ktorí okúsili NHL. Má za sebou prvú sezónu v zámorí, ktorú hodnotí kladne.

„Táto sezóna dopadla veľmi dobre. Odohral som pár zápasov v NHL. Pred začiatkom ročníka som ani nečakal, že by som ich odohral až toľko (14 zápasov v NHL poz. red.), takže to dopadlo aj nad moje očakávania. Myslím si, že druhý rok bude ešte lepší, pretože teraz už viem na čo sa mám pripraviť a akým štýlom sa tam hrá,“ pochvaľoval si.

Aj keď mal v NHL pomere málo priestoru na ľade, podarilo sa mu v najlepšej lige sveta aj strelecky presadiť. Gól v drese Arizony bol len jedným z momentov, na ktorý bude bývalý hráč Zvolena či Mladej Boleslavi rád spomínať.

„Tých skvelých okamihov bolo viac. Jedným z nich bude aj môj prvý zápas v NHL. Na ten budem dlho spomínať, samozrejme, že aj na ten prvý gól. V AHL sa mi podarilo dať hetrik, čo som dokázal prvýkrát v kariére na seniorskej úrovni,“ vypichol najlepšie momenty sezóny.

Zámorský hokej je o súbojoch a častej streľbe, keďže sa hrá na užšom klzisku ako v Európe.

„Hlavný rozdiel medzi zámorím a Európou je v tom, že je tam užšie klzisko. Viac sa dohrávajú súboje, často sa strieľa, keďže je tam menej priestoru a odvšadiaľ je možnosť dať gól. Pri bránení sa kladie veľký dôraz na stredné pásmo,“ popísal herný štýl v zámorí.

Prečítajte si tiež:

S trénerom má výborný vzťah

V AHL v drese Tucsonu Roadrunners zaznamenal priemer pol bodu na zápas (14+16 v 59 dueloch).

„Bolo to fajn, aj keď vždy to môže byť lepšie. Keď príde hráč do novej ligy, vždy je to otázne či mu to tam sadne. Ja môžem povedať, že všetko mi to sadlo. Náš tréner má s hráčmi veľmi dobré vzťahy, takže som spokojný,“ pochvaľuje si Kelemen.

Základnú časť dohral v NHL v drese Arizony Coyotes a následne sa presunul do Tucsonu, kde odohral play off. Po vypadnutí sa pripojil k reprezentácii. Jeho tím mal v úvodnom kole vyraďovacej fázy náročného súpera.

„Hrali sme proti jednému z najlepších tímov ligy. My sme mali aj trochu smolu, že sme sa po základnej časti umiestnili v tabuľke nízko. Mali sme kvalitný tím, ale nevyhli sme sa hluchým obdobiam. Potom sme zákonite dostali silného súpera. Potrápili sme ich, ale v sérii sme neuspeli. Myslím si, že sme nenaplnili potenciál, ktorý náš tím mal,“ zhodnotil vyraďovaciu fázu v AHL.

V týchto dňoch si ešte užíva zaslúžené voľno po dlhej sezóne. „S letnou prípravou začnem neskôr, teraz si ešte dávam pauzu. Tým, že do Ameriky pôjdem v septembri, tak na prípravu mám čas v júli a auguste. Začnem v polovici júna. Trénovať budem v Banskej Bystrici a vo Zvolene, tak ako som to mal aj minulé roky.“

Prečítajte si tiež:

Vie na čom musí pracovať a má jasný cieľ

Leto chce využiť naplno, aby sa zlepšil vo viacerých činnostiach. Cieľom do nového ročníka je stabilnejšie sa presadiť v NHL.

„Chcem sa zlepšiť vo viacerých aspektoch, aby som sa dokázal v NHL výraznejšie presadiť. Teraz si idem hlavne oddýchnuť, keďže sezóna bola dlhá a náročná a potom sa naplno pustím do prípravy,“ priblížil svoje plány na leto.

Pred odchodom dostal v Arizone od trénerov aj spätnú väzbu, kde sa dozvedel, v čom sa musí zlepšiť.

„Povedali mi, aby som popracoval na rýchlosti reakcií či na detailoch v hre na malom priestore, keďže v NHL je to všetko naozaj rýchle, takže viem na čom musím pracovať,“ zakončil Miloš Kelemen.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti