Nela Lopušanová aspoň nateraz svet udivovať nebude. Pre pravidlo nemôže štartovať na MS

Nela Lopušanová aspoň nateraz svet udivovať nebude. Pre pravidlo nemôže štartovať na MS
Slovenská hokejová reprezentantka do 18 rokov Nela Lopušanová. Zdroj: IIHF

Slovenská ženská hokejová reprezentácia sa pripravuje na majstrovstvá sveta I. A divízie, ktoré sa uskutočnia v závere augusta v Číne. Na turnaji sa však nepredstaví najväčšia slovenská hviezda Nela Lopušanová.

Slovenky sa pod vedením fínskeho trénera Arta Sieppiho pokúsia vybojovať si postup do najvyššej kategórie MS. Turnaj sa mal pôvodne konať v apríli, ale Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) ho presunula až na leto, z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie.

„Všetky tímy budú mať rovnaké podmienky a bude to pre nich predstavovať výzvu. Turnaj prichádza na rad v netradičnom období, a tak uvidíme, ako jednotlivé hráčky a reprezentácie dokážu zúročiť svoje úsilie z letnej prípravy na turnaji,“ uviedol pre zväzovú stránku hlavný tréner reprezentácie.

Fínsky odborník vie, že jeho tím nečaká nič jednoduché, ale svojim hráčkam verí. „Bude to náročný turnaj. Musíme byť mentálne a fyzicky dobre pripravení. Očakávam náročné zápasy. V tejto sezóne sme hrali dvakrát s Rakúšankami, ktoré sme zdolali v oboch prípadoch o jeden gól. Rovnako sme dvakrát vo vyrovnaných súbojoch uspeli s Nórkami. Vysokú kvalitu majú aj Dánky, ktoré hrali pred rokom v najvyššej kategórii MS. Ja však dievčatám verím a viem, že aj ony majú dostatok sebadôvery,“ pokračoval skúsený tréner.

Prečítajte si tiež:

Výrazný progres

Sieppi sa stal koučom reprezentácie v októbri minulého roka a od svojho príchodu vidí v tíme výrazný pokrok.

„Hráčky urobili od októbra výrazný progres. Nemali problém stotožniť sa s našou filozofiou. Rýchlo pochopili, že môžu dosiahnuť vysoké méty, ak budú tvrdo pracovať. Cítil som z nich hrdosť na to, že môžu reprezentovať Slovensko a obliecť si národný dres. Máme za sebou dobrú sezónu, v rámci ktorej sme odohrali dva kvalitné turnaje a dvojzápas s Rakúskom. Potešilo ma, že hráčky ochotne prijímali nové informácie a chceli sa učiť. Navyše som mal radosť aj z toho, že ukázali vysokú technickú vyspelosť a cit pre hru. Naučil som sa, že Slovenky chcú hrať ofenzívny hokej. Vnímam to pozitívne, ale potrebujeme sa zlepšiť v tímovom bránení,“ zhodnotil Sieppi.

Prečítajte si tiež:

Lopušanová bude chýbať

Na turnaji v ďalekej Číne Slovensku nepomôže najväčšia hviezda slovenského ženského hokeja Nela Lopušanová. Stále má totiž len 15 rokov, čo znamená, že nedosahuje minimálny vekový limit, ktorý by jej umožňoval štart na seniorskom šampionáte.

„Bohužiaľ, je to tak, ale je stále mladá a máme k dispozícii aj ďalšie kvalitné hokejistky. Nela ukazuje výnimočný talent. Má skvelý ofenzívny inštinkt, potrebuje však ešte doladiť viacero aspektov hry. V tejto sezóne pomohla k propagácii slovenského ženského hokeja aj slovenského hokeja ako celku. Obsadila tretie miesto v hlasovaní o Hráčku roka podľa IIHF a môže byť hrdá na to, čo ukázala svetu. Na druhej strane, stále je skromná,“ doplnil Sieppi.

Slovenky odštartujú turnaj 20. augusta proti domácej Číne. Nasledovať budú duely proti Holandsku, Nórsku, Dánsku a Rakúsku.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti