Froome je čistý, na Tour de France môže štartovať

Chris Froome ovládol horskú časovku
Zdroj: TASR/AP

Britský jazdec mal vlani vo vzorke dvojnásobne zvýšenú koncentráciu salbutamolu.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) očistila štvornásobného víťaza Tour de France Christophera Froomea od obvinenia z dopingu.

Britský jazdec mal vlani vo vzorke dvojnásobne zvýšenú koncentráciu salbutamolu, ktorý sa používa na liečbu astmy. Froome tak môže štartovať na TdF, ktorá sa začína v sobotu.

UCI vo svojom vyhlásení uviedla, že po dohode so Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) uzavrela kauzu, ktorá vypukla minulý rok na Vuelte.

Vo vzorke moču rodáka z Kene, ktorú odobrali 7. septembra 2017, objavili 2000 nanogramov salbutamolu. Maximálna povolená hranica je 1000 nanogramov.

Podľa vedenia jeho tímu Sky mal Froome počas záverečného týždňa Vuelty príznaky astmy, preto užil väčšie množstvo salbutamolu. UCI teraz rozhodla, že cyklistu nepotrestá, keďže podľa nej nejde o dopingový nález.

"WADA informovala UCI, že vzhľadom na špecifiká tohto prípadu bude akceptovať, že výsledky vzorky pána Froomea sa nedajú považovať za nepriaznivý analytický nález (AAF). UCI sa rozhodla uzavrieť konanie voči pánovi Froomeovi," uviedla únia vo svojom vyhlásení.

Froome mohol aj počas vyšetrovania súťažiť. Napriek tomu mu hrozilo, že príde o nadchádzajúci ročník Tour de France.

Organizátori najprestížnejších cyklistických etapových pretekov na svete ešte v sobotu informovali tím Sky, že nepovolia jeho lídrovi štart na podujatí.

Amaury Sports Organisation (ASO) sa odvolávala na pravidlá, podľa ktorých si vyhradzuje právo odmietnuť účastníkovu prihlášku, alebo účastníka vyradiť z pretekov v prípade, ak jeho účasť alebo účasť jeho tímu ohrozuje ich reputáciu, alebo reputáciu podujatia.

"Nikdy som nepochyboval, že túto kauzu zamietnu z jednoduchého dôvodu - vedel som, že som nikdy nič zlé neurobil," citovala Froomea agentúra AP.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti