VIDEO: Saganova púť v pelotóne sa skončila. Toto je top 10 momentov jeho cestnej kariéry

Peter Sagan vyhráva majstrovstvá sveta v Richmonde 2015
Peter Sagan vyhráva majstrovstvá sveta v Richmonde 2015 Zdroj: Profimedia.sk

A je to tu. Cestná kariéra Petra Sagana sa skončila, aspoň na profesionálnej úrovni. Zakončil ju na víkendovej francúzskej klasike Tour de Vendée, kde sa ešte naposledy zapojil do hromadného šprintu a prišiel si pre deviate miesto.

Po štrnástich rokoch, kedy si mohli Slováci vychutnávať jeho výkony na najväčších podujatiach sveta, sa slovenský talizman presunie do terénu. Bude sa tak môcť naplno sústrediť na svoj MTB projekt, keď sa pokúsi dostať v tejto disciplíne na budúcoročné letné olympijské hry do Paríža.

Je z čoho vyberať

Je tak čas sa obzrieť za jeho najväčšími „majsterštykmi“ na najväčších cestných podujatiach, ktorými preslávil Slovensko viac ako ktokoľvek iný v 21. storočí. A veru je z čoho vyberať. Veď Peter dosiahol počas svojej vyše dekádu trvajúcej kariéry status jedného z najlepších a najuniverzálnejších pretekárov histórie.

TVNOVINY.sk zostavili subjektívny rebríček desiatich najväčších momentov, ktoré si určite ponesie v srdci každý jeden slovenský fanúšik cyklistiky.

Prečítajte si tiež:

10. Zavŕšenie trojkoruny

Peter Sagan v kariére potešil svojich fanúšikov v mnohým ťažkých kopcovitých etapách, no jeho famózny triumf v 10. etape Giro d'Italia 2020 bol predsa len špeciálnejší ako tie iné.

Po polročnej prestávke spôsobenej vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19 sa trápil, no na záver sezóny v októbri na preloženom Gire našiel svoje najlepšie nohy. I tak sa však počas prvých deviatich etáp nevedel víťazne presadiť, Arnaud Démare či Diego Ulissi mu triumfy ukradli doslova na páske.

V 10. etape sa tak Peter v ťažkej prepršanej kopcovitej etape dostal do úniku, v ktorom utrhol súperov jedného po druhom a do cieľa dorazil po dlhom sólovom boji s minimálnym náskokom pred dotierajúcou skupinou hlavných favoritov.

Išlo o jeho posledné skutočne epické víťazstvo a taktiež vďaka nemu dokončil cyklistickú trojkorunu, keď po etapách na Vuelte a Tour vyhral i jednu na talianskom Gire, teda zvíťazil na všetkých troch Grand Tours.

9. Predsa v ňom driemal vrchár

Počas prvých rokov Petrovej kariéry sa špekulovalo o tom, že ak by chcel, mohol by schudnúť a stať sa vrchárom. Potom by mohol zabojovať aj o celkové poradie na Tour de France. Samozrejme, bolo to sci-fi želanie fyziologicky neznalých fanúšikov, ale predsa nám raz Peter doprial akúsi ochutnávku.

Po nevydarenej jarnej klasikárskej kampani v roku 2015 všetkých svojich fanúšikov prekvapil na Okolo Kalifornie. Objavil sa tu vo svojej najlepšej forme. Vyhral dve etapy vrátane časovky, no a pred horskou etapou na strašidelne ťažkú horu Mt. Baldy mal v poradí pekný náskok pred vrchármi.

I tak mu však bookmakeri veľké šance nedávali, stúpanie malo byť pre pretekára jeho postavy jednoducho priťažké. Sagan ale zmietol všetky papierové predpoklady zo stola, šokoval limitovaním strát na víťazného Alaphilippa a v poslednej šprintérskej etape vybojoval dostatok bonusových sekúnd, aby sa dostal späť do vedenia a vyhral ťažké etapové preteky.

8. Zázračné dieťa na scéne

Peter Sagan sa stal profesionálom v roku 2010. Tím Liquigas od začiatku vedel, aký talent získal a hneď v marci tak Slováka zapísal na štart najprestížnejších týždňových pretekov sveta Paríž-Nice. Je však rozdiel byť údajne veľkým talentom a napokon to aj skutočne dokázať v pretekoch. A Peter s dokazovaním veru nečakal.

Na pretekoch bez rešpektu v kopcoch konkuroval etablovaným svetovým hviezdam. Vyhral dve etapy aj bodovaciu súťaž, v top 5 sa ukázal ešte trikrát, a oznámil svoj príchod na svetovú scénu so štýlom.

Ukázal aj svoju veľkú univerzálnosť, veď vo svojej prvej víťaznej etape v poslednom kopci utiekol s výbušnými vrchármi, deň predtým bol druhý v hromadnom špurte a v časovke skončil piaty.

7. Prepísanie histórie

Kariéra Petra je nezmazateľne spätá so zelenou farbou, ktorá označuje bodovací dres na Tour de France. A práve táto súťaž bola Petrovou špecialitou po dlhé roky. Prvýkrát ju vyhral hneď pri svojej prvej účasti v roku 2012 a v roku 2018 už dorovnal historický rekord Erika Zabela.

Finálne prepísanie histórie následne prišlo v záverečnom ročníku minulej dekády. Edícia 2019 bola poslednou skutočne vydarenou pre rodáka zo Žiliny. Okrem etapového triumfu tu ziskom siedmeho zeleného dresu stanovil aj nový historický rekord, ktorý zrejme vydrží ešte veľmi dlho.

Prečítajte si tiež:

6. Súboj titanov o dúhu

V roku 2016 zažil Sagan úplný vrchol svojej kariéry. Na čokoľvek siahol počas sezóny, to vyhral. Už aj tak snový ročník so zeleným dresom, tromi etapami na Tour, majstrovstvami Slovenska i Európy a monumentálnym víťazstvom, vyšperkoval ešte októbrovým svetovým titulom.

Prečítajte si tiež:

V katarskej púšti spolu s krajanmi Michaelom Kolářom a bratom Jurajom Saganom zachytili kľúčové delenie na bočnom vetre a na cieľovej rovinke po famóznej práci Kolářa sa v rozpálenej Dauhe Peter stretol s ďalšími dvomi exmajstrami sveta.

Žijúce legendy Marka Cavendisha a Toma Boonena ale porazil, odoprel im rozlúčkový dúhový dres a jeho ziskom zavŕšil svoj najlepší rok.

5. Sláva na velodróme

Peklo severu je najprestížnejšou jednodňovou klasikou v cyklistike, a preto sa od Petra ako od jedného z najlepších klasikárov dlhé roky očakávalo víťazstvo na monumente Paríž-Roubaix. Slovák tu však vždy mal smolu na defekty a slabý tím, preto nikdy tieto preteky nevyhral. Až do roku 2018.

V dúhovom drese dosiahol na jedno z najikonickejších víťazstiev svojej kariéry. Ďaleko pred cieľom sa zbavil ostatných favoritov, sólo jazdou preklenul medzeru až k uprchlíkom a napokon najsilnejšiemu z nich, Silvanovi Dillierovi, nedal šancu na velodróme v Roubaix.

4. Výmena kráľov, alebo nie?

Okrem Paríž-Roubaix Peter vyhral už len jednu monumentálnu klasiku, a tou bolo Okolo Flámska 2016. Bol to zároveň rok, keď sa s cyklistikou lúčil obávaný majster klasík Fabian Cancellara. Švajčiar v predchádzajúcich ročníkoch Sagana neraz porazil, no teraz pri jeho pokuse o rozlúčkové víťazstvo sa už Slovák nedal.

Peter Švajčiarovi ušiel v nenápadnom úseku ďaleko pred cieľom a Cancellara ho viac nevidel, hoci bol v ten deň v skvelej forme a Žilinčana stíhal ako na motorke. Sagan ale rekordéra tohto podujatia porazil.

Pre mnohých to symbolizovalo akúsi výmenu kráľov na tróne, pretože Sagan mal v ďalších rokoch týmto pretekom dominovať. To sa síce nestalo, no aspoň raz ich vyhral, a to v priamom súboji so samotným majstrom.

3. Saganománia

Spomedzi 12 etapových triumfov na Tour de France v podaní fenomenálneho Slováka vyčnieva ten z 1. júla 2012. Peter Sagan sa prvýkrát predstavil na Starej dáme, najprestížnejších cyklistických pretekoch sveta.

Výsledky sa síce už očakávali, ale to, že hneď v prvej etape opäť zdolá silného Cancellaru v žltom drese a vyhrá, to sa veru nečakalo.

Dôležitejší je ale dosah tohto počinu na Slovensko. Vari každý z nás si pamätá, kde sa nachádzal, keď sledoval ten legendárny šprint do kopca a drzé víťazné gesto mladého Slováka.

Sagan na Tour 2012 pridal ešte dve etapy a zelený dres, rozpútal na Slovensku Saganomániu a dotiahol k cyklistike desaťtisíce nových divákov.

2. Historický rekordér

Na Petra Sagana sa po tom, ako ukončí kariéru, bude spomínať s mnohými prívlastkami. Ten najčastejší však bude trojnásobný majster sveta. Práve tri dúhové dresy v rade sú tým najväčším, čo Slovák v cyklistike dosiahol a ako prvý v histórii to zvládol trikrát po sebe.

Tretí titul sa mu podaril v septembri 2017 v nórskom Bergene. Svetový šampionát vtedy odjazdil anonymným dojmom. Keď ale pelotón v závere pohltil všetky nádejné úniky, na páske v šprinte tam opäť bol.

Suverénnym spôsobom zničil dúhový sen domácemu Alexandrovi Kristoffovi, dosiahol rekordný tretí titul svetového šampióna a na ďalších 365 dní si uzurpoval dúhu.

1. Richmond.

Pri vyslovení názvu tohto amerického mesta každému Slovákovi napadne iba jeden obrázok. Peter Sagan v národnom drese s úsmevom a zadosťučinením prechádza sólo cieľovou páskou a vyhráva svoje prvé majstrovstvá sveta. A za páskou mu gratuluje takmer celý pelotón vrátane šampióna šampiónov, Toma Boonena.

Peter hviezdil v svetovom pelotóne od začiatku sezóny 2010, no na jeseň 2015, po takmer šiestich rokoch tuhého skúšania, stále nemal za opaskom ani jedno z deviatich najväčších cyklistických víťazstiev.

Až prišiel Richmond, zdrvujúci nástup v poslednom stúpaní, pri ktorom odpáral aj rivala Grega Van Avermaeta a sladké víťazstvo.

Bol to práve tento deň, ktorý zo Sagana viditeľne sňal akýsi tlak. V dúhovom drese následne v roku 2016 zaznamenal svoj najlepší rok.

Ďalšie dve sezóny ešte podával najlepšie výkony v kariére a definitívne začal zbierať veľké triumfy. Vďaka nim sa mohol právoplatne zapísať do histórie ako jeden z najlepších cyklistov všetkých čias.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Cyklistika

Súvisiace témy

Dôležité udalosti