Platy profi cyklistov: Pogačar berie milióny, Sagan stále v svetovej špičke. Čo však ich pomocníci?

Peter Sagan pózuje fanúšikovi pred štartom druhej etapy
Peter Sagan pózuje fanúšikovi pred štartom druhej etapy Zdroj: TASR/AP

Cestná cyklistika patrí medzi najtvrdšie a najťažšie športy sveta, najmä čo sa času venovanému tréningu a posilňovaniu týka. Nečudo, veď špičkové preteky trvajú často aj cez päť hodín a neraz cyklistov zavedú do najvyšších horských priesmykov v hocijakom počasí. Zaujímali ste sa však počas sledovania Tour de France o to, koľko pretekári z pelotónu zarábajú?

Odpoveď vás zrejme prekvapí, keďže ide o sumy neporovnateľné nielen s futbalom, ale aj inými športmi, ako hokejom či basketbalom. Najväčšie hviezdy si síce zarobia slušný balík, no ich pomocníci to už také rúžové nemajú.

V cyklistike nie sú výšky platov verejne dostupné, no zárobky aspoň tých najlepších z najlepších niekedy novinári vypátrajú. Napríklad taký Tadej Pogačar podľa viacerých zdrojov, ako je napríklad portál Cyclingdigest, zarába okolo šiestich miliónov ročne a je najlepšie plateným cyklistom súčasnosti.

Prečítajte si tiež:

Známe sú napríklad aj platy hviezd v tíme Ineos Grenadiers. Britský multidisciplínový zázrak Tom Pidcock si príde na štyri milióny za sezónu, bývalí víťazi Tour de France Geraint Thomas a Egan Bernal by mali zase poberať 3,5, respektíve 2,8 milióna ročne.

Medzi najlepšími by sa stále mali pohybovať aj dve z najväčších hviezd minulej dekády, štvornásobný víťaz Tour Chris Froome a slovenský trojnásobný majster sveta Peter Sagan.

Pri prestupe do ich terajších tímov v Izraeli či v TotalEnergies sa skloňovala ročná odmena 5,5 milióna eur. A hoci oba tímy odvtedy verejne popreli takto vysoké čiastky, je isté, že tieto sumy sa aj naďalej pohybujú vo výške niekoľkých miliónov.

Prečítajte si tiež:

To sú však tie úplne najväčšie mená jazdiace na dvoch kolesách. Tour de France a taktiež celý rad iných náročných pretekov musia počas roka odjazdiť aj ich pomocníci. Ich platy sú však už výrazne nižšie, v čom spočíva azda najväčšia krutosť cyklistiky.

Minimálny plat na World Tour úrovni, čo je niečo ako prvá liga cyklistických tímov na svete, 18 zoskupení, ktoré každoročne sledujeme na Tour de France, je podľa portálu BikeTips 54-tisíc eur ročne. Mnohí členovia pelotónu na Tour tak majú mesačný plat približne iba 5000 eur.

V ďalších úrovniach športu to následne ide logicky ešte nižšie. V druhej lige, na takzvanej Pro-úrovni, sa pohybujú tímy, ktoré môžeme vidieť aj na Tour, ale iba v prípade že dostanú divokú kartu, alebo vybojujú dostatok UCI bodov v predchádzajúcom ročníku. Sem patrí aj Saganov TotalEnergies.

Tu je minimálny plat okolo 39-tisíc eur ročne, teda nejeden Saganov kolega zarába iba niečo cez tri tisícky za mesiac.

Pre zaujímavosť, podľa portálov Roadtrips či Playersbio je Tour najsledovanejším športovým podujatím sveta a počas 21 etáp si ho pozrú až cez tri miliardy divákov.

Pozrite si čo robí Juraj Sagan po ukončení profikariéry. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Cyklistika

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.