Kreatívny elegán to dokázal, mal by vziať zahraničnú ponuku? Gašparík má dar, je talent, ale netlačme ho

Kreatívny elegán to dokázal, mal by vziať zahraničnú ponuku? Gašparík má dar, je talent, ale netlačme ho
Michal Gašparík. Zdroj: TASR/František Iván

Daniel dvihol hlavu do šestnástky, jeho center mal oči. Pár sekúnd predtým striedajúci Paur minul. „Bože môj, ďalšia zahodená tutovka!“ Bukata však, tak trochu štýlom sila je cesta, zaprotestoval. Trnava sa v 106. minúte ujala vedenia. Zvyšok predĺženia ustála. Pri podozrení na faul v šestnástke rozhodca po VAR-e našťastie rozpažil ruky. Balvany popadali. Hotovo.

Keby sme fanúšikovské nervy mali vyčísliť na stupnici od 1 do 10, tak sa ukazovateľ zastaví najskôr na štrnástke.

Kreatívny stratég ukrytý v tele intelektuálneho elegána to dokázal. "Som unavený, ale cítim obrovské šťastie, aj zadosťučinenie za mravčiu robotu,“ zneli prvé slová Michala Gašparíka po zápase, ktorý Spartak po piatich rokoch vystrelil do hlavnej časti pohárovej Európy. Zaslúžene, zaslúžene a ešte raz zaslúžene.

Prečítajte si tiež:

41-ročný šéf lavičky stihol za dva a pol roka na Štadióne Antona Malatinského viac než dosť. Tri bronzové medaily z domácej súťaže a dve zlaté zo Slovenského pohára vykrášlil prepisom histórie.

Účasť v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy totiž znamená, že Slovensko bude mať v Európe na jeseň dvoch zástupcov. Vôbec prvýkrát v ére samostatného štátu.

„Pre trénera nemôže byť lepšia vizitka, ako keď jeho mužstvo siahne na hranicu svojich limitov. U Miša ide o opakovaný jav, to je ten trénersky dar. Používa efektívne prostriedky, aby z mančaftu vytiahol maximálne percento výkonu,“ nešetril chválou v rozhovore pre Šport.sk expert Ladislav Borbély.

"Najlepší sa časom vždy prejavia. To je futbalová spravodlivosť. Nebudem menovať všetkých, ale aspoň jedného, čo vyskočil z priemeru. Michal Gašparík má výsledky na hranici schopností jeho mužstva. Môže byť po čase slovenskou jednotkou," pridáva pre denník Pravda Milan Lešický.

Prečítajte si tiež:

S kopiacimi sa chválami logicky rastú špekulácie. Prerástol Gašparík Trnavu? Je to stále vhodný klub pre jeho rozvoj? Mal by vziať prípadnú ponuku zo zahraničia?

„Dobré sa chváli samo, potľapkajme ho aj my po pleci, zaslúži si,“ hovoril ďalší odborník, okrem iného bývalý Gašparíkov kouč, Vladimír Goffa.

Jeho trénerské vstupy chvália mnohí, v zápasoch je prínos vidieť. Dokáže namotivovať mužstvo, zmysluplne rozpráva, ukazuje ako sa veci dajú, dobre strieda, futbal cíti.

„Ale netlačme ho už teraz silou mocou do zahraničia. Ešte nepôsobil ani v inom slovenskom klube, kde by potvrdil svoje napredovanie. Je to talent, ak bude mať šťastie, presadí sa. Výborní mladí tréneri, napríklad progresívni Guľa či Staňo, sa v zahraničí nepresadli. Ale ak dostane ponuku zo zahraničia, rozhodne by ju mal využiť,“ podelil sa o cennú, i pozoruhodnú, radu Goffa.

Gašparík je len ôsmym trénerom, ktorý so slovenským mužstvom v ére samostatnosti dokráčal do skupinovej fázy niektorej z európskych súťaží. A pri tom treba minimálne spozornieť.

Tréneri, ktorí slovenské mužstvá doviedli do Európy:

Karol Pecze – FC Košice 1997/98 (Liga majstrov).
Vladimír Weiss st. – Artmedia Petržalka 2005/06 (Liga majstrov), Slovan Bratislava 2011/12 (Európska liga), Slovan Bratislava 2021/22, 2022/23 a 2023/24 (Konferenčná liga).
Dušan Radolský – MŠK Žilina 2008/09 (Európska liga).
Pavel Hapal – MŠK Žilina 2010/11 (Liga majstrov).
Jozef Chovanec – Slovan Bratislava 2014/15 (Európska liga).
Radoslav Látal - Trnava 2018/19 (Európska liga).
Ján Kozák ml. - Slovan 2019/20 (Európska liga).
MICHAL GAŠPARÍK - Trnava 2023/24 (Konferenčná liga).

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.