Po stretnutí s Weissom musel volať otcovi. Nenápadný Slovák teraz pomohol zostreliť Slovan (rozhovor)

Po stretnutí s Weissom musel volať otcovi. Nenápadný Slovák teraz pomohol zostreliť Slovan (rozhovor)
Július Szöke. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Mnohí slovenskí fanúšikovia verili, že bratislavský Slovan by sa v tejto sezóne mohol prebojovať do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA. Belasí po výhre 2:1 na Tehelnom poli však vo štvrtkovej odvete na pôde cyperského Limassolu totálne vybuchli.

Pod výhru súpera 6:2 sa postaral aj slovenský záložník Július Szöke, ktorý v 24. minúte zvyšoval na 2:0. Dvadsaťosemročný rodák z Hnúšte sa v exkluzívnom rozhovore pre TVNOVINY.sk rozrozprával nielen o konfrontácii so slovenským šampiónom, ale tiež o svojej zaujímavej kariére.

Zdolali ste Slovan a postúpili do skupinovej fázy Európskej ligy. Čo prežívate?

Po zápase som bol plný emócií, teraz som už trochu kľudnejší. Je to pre nás senzácia. Som na tím veľmi hrdý.

Celý rok sme dreli, aby sme ľuďom dokázali, že máme kvalitu. Po prvom dueli v Bratislave nám totiž veľmi neverili. Tento postup je zatiaľ mojim najväčším úspechom v kariére.

Limassol si prvýkrát zahrá skupinovú fázu. Aké boli oslavy?

Neboli ešte žiadne. V nedeľu totiž hráme ligový zápas, a tak sme sa po stretnutí rozišli ako vždy. Chvíľu sme boli s fanúšikmi na trávniku, ale nič viac.

Trochu ma to mrzí, pretože takýto úspech by si možno zaslúžil menšiu oslavu, ale musíme sa dať dokopy, keďže viacerí hráči majú mnoho šrámov.

Verili ste ešte v postup po prvom dueli v Bratislave, ktorý ste prehrali?

Ja som veril. Nepodali sme tam dobrý výkon a viem, akú kvalitu majú moji spoluhráči. Presvedčilo sa, že doma vieme zahrať podstatne lepšie.

Našťastie sme sa domov vrátili s prijateľnou prehrou, takže sme v odvete na súpera vybehli. Akonáhle sme dali prvý gól, boli sme na koni a presvedčení, že to zvládneme.

Prečítajte si tiež:

Nezabudnuteľný moment

Po zápase ste si splnili dávny sen, keďže ste získali dres Juraja Kucku. Čo vám povedal?

Pred koncom zápasu som sa ho na to pýtal, ale už vedel o mne. (smiech) Uviedol, že po zápase sa stretneme medzi šatňami. Dodržal slovo, a tak si to vážim.

Komunikovali ste aj s trénerom Vladimírom Weissom?

S ním som sa stretol deň predtým. Najskôr mali oni tréning a po nich my. Bola to pre mňa veľká časť. Pôsobil veľmi milo a klobúk dole pred ním. Je to veľký tréner a pre mňa nezabudnuteľný moment. Ihneď som musel volať otcovi a podeliť sa s ním o tento zážitok.

Okrem Slovana bude hrať skupinu Európskej konferenčnej ligy aj Trnava. Čo hovoríte na tento úspech?

Veľmi sa z toho teším. Vždy som fandil slovenským klubom. Dvíha sa tým meno slovenského futbalu a našich hráčov. Verím, že sa v skupinách nestratia. Ak by boli aspoň dva slovenské tímy v skupinách pravidelne, bolo by to super.

Ako vidíte šance oboch tímov v skupine?

Myslím si, že Slovan to zvládne a postúpi. Ak by som mal byť optimista, tak poviem, že s Lille si to rozdá o víťazstvo v skupine.

Trnava to bude mať ťažšie, ale nemenej zaujímavé. Nordsjaelland je výborné mužstvo, v Istanbule proti Fenerbahce bude radosť hrať pred tamojšou kulisou.

Pozrime sa na vás. Čo hovoríte na to, že vám žreb prisúdil Glasgow Rangers, Betis Sevilla a pražskú Spartu?

Priznám sa, že sme do poslednej chvíle nevedeli, či chceme mať zvučných súperov alebo niekoho prijateľného. Dostali sme tri veľmi silné kluby. V Glasgowe to bude ťažké, pred tamojšími fanúšikmi.

Nikdy som nehral proti španielskemu tímu, takže mám o motiváciu navyše. Betis som si aj želal. Sparta má takisto obrovskú kvalitu. Dúfam, že budeme dôstojným súperom v každom zápase. Kvalitu by sme na to mali mať.

Prečítajte si tiež:

Odvážny projekt

Kvalita v posledných rokoch vzrástla príchodom ambiciózneho ruského majiteľa Vladimira Fedorova. Prečo ste sa rozhodli prijať túto ponuku?

Oslovil ma projekt vedenia klubu a tiež to, že v tíme pôsobí tréner Aleksij Špilevski, s ktorým sme už spolupracovali v Kazachstane a v Bielorusku. Tamojší ľudia sa na projekt spočiatku pozerali pesimisticky, ale hneď prvý rok sa postúpilo z druhej ligy. Následne medzi elitou skončili štvrtí, a tak sa dostali do európskych predkôl.

Teraz, tretí rok, sa Aris stal cyperským majstrom. Určite výrazne pomohlo, že prišiel tréner Špilevski. Dostal voľnú ruku pri prestupoch, dotiahol nie veľké mená, ale to, čo potreboval. Všetko to sadlo nielen po hernej, ale tiež charakterovej stránke.

Limassol už získal majstrovský titul a prebojoval sa v Európe do skupinovej fázy. Aké sú ďalšie ciele?

Jednoznačne chceme obhájiť titul a dosahovať v Európe čo najlepšie výsledky. Taktiež sa chceme pobiť o národný pohár.

Limassol má spolu aj s blízkym okolím do 300-tisíc obyvateľov. Aký je život na tomto ostrove?

Život na Cypre je veľmi pekný, avšak je tu aj veľmi horúco. Ťažko sa tu trénuje, preto trénujeme po večeroch. Napriek tomu je to pre mňa zaujímavé pôsobisko.

Prečítajte si tiež:

Nebráni sa ničomu

Doteraz ste pôsobili výlučne na východe (Kazachstan, Bielorusko, Izrael, Cyprus). Čo vás k tomu viedlo?

Už odmlada som túžil hrať v zahraničí. Ako devätnásťročný som dostal možnosť odísť do Kazachstanu, kde pôsobil môj niekdajší tréner z Ružomberka Jozef Vukušič. Bol som tam dva roky.

Následne som zamieril do Bieloruska. Aj tam mali ambiciózny projekt, túžili ovládnuť tamojšiu súťaž. Prežil som tam krásne štyri roky, zdokonalil som sa v jazyku.

Potom sa naskytlo pôsobenie v Izraeli, kde som spoznal úplne odlišný život, či už v charaktere ľudí alebo v rámci náboženstva. Keď bol sviatok šabat, nemohli sme trénovať v piatok ani v sobotu, a tak sa tomu prispôsobovali aj tréningy.

Plánujete raz zamieriť aj západnejšie od Slovenska?

Nedávam si žiadne ciele. Kde ma nohy zavedú, tam pôjdem. Doteraz som bol všade spokojný. Je mi preto jedno, či to bude na západe, alebo aj na inom kontinente.

A čo v prípade, ak by vás oslovil trebárs Slovan?

Neviem, či by mal teraz o mňa záujem, ale uvidíme. Momentálne nie je veľmi mojou prioritou vrátiť sa na Slovensko.

Máte už na stole nejaké ponuky?

Ja nemám žiadne a ani nepredpokladám, že prídu. Podpísal som v Limassole novú zmluvu na tri roky, takže klub asi nemá záujem ma predávať. Taktiež si nemyslím, že by za mňa niekto zaplatil veľkú kopu peňazí. Nie som veľmi predajný artikel, mám už 28 rokov. (smiech)

Stále čakáte na premiérovú pozvánku do seniorskej reprezentácie. Nastal už čas, keď si ju zaslúžite?

Myslím si, že v súčasnosti sú tam lepší hráči ako ja. To, že som sa s klubom prebojoval do skupiny Európskej ligy, neznamená, že musím byť automaticky v reprezentácii.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.