Nenápadní bojovníci: Francúzi ťažili zo "špinavej" roboty Girouda a Kanteho

Francúzski hráči pózujú s víťaznou trofejou po víťazstve nad Chorvátskom.
Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Francúzi hrali a vyhrávali ako tím. Veľké hviezdy sa podriadili spoločnému cieľu.

Rozbiehali sa pomaly, ale od začiatku vyraďovacej fázy chytili rytmus a na konci sa radovali z výtúženej trofeje. Francúzi sa zaslúžene stali majstrami sveta.

Na ceste za titulom postupne vyradili Argentínu, Uruguaj, Belgicko a Chorvátsko. Francúzi mali aj šťastie, no to k futbalu patrí. Za všetko hovorí fakt, že "les Bleus" na turnaji prehrávali iba deväť minút v osemfinále s Argentínou.

Tvrdá práca Girouda a Kanteho priniesla ovocie

Francúzi hrali a vyhrávali ako tím. Veľké hviezdy sa podriadili spoločnému cieľu. Tréner Didier Deschamps sa mohol spoľahnúť na skvelého brankára a kapitána Huga Llorisa, pevnú defenzívu pod vedením Raphaëla Varaneho a Samuela Umtitiho.

Nesklamali ani krajní obrancovia Lucas Hernandez s Benjaminom Pavardom, ktorých nominovanie bolo zo začiatku pre mnohých prekvapením. Šancu v základnej zostave dostali aj vďaka zraneniam Mendyho a Sidibeho.

V strede poľa vynikali Paul Pogba a neúnavný "všadebol" a špecialista na čiernu robotu N'Golo Kante. Hráča, ktorý ešte vylepšil herný štýl, ktorým sa prezentoval legendárny Claude Makele, najlepšie vystihuje známy vtip: Dve tretiny zemského povrchu pokrýva voda, zvyšok N'Golo Kante.

Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Vo finále toho síce veľa nepredviedol, no to bolo spôsobené najmä taktikou Chorvátska. "Vatreni" vedeli, že cez Kanteho sa prechádza veľmi ťažko, hrali preto viac po krajoch.

Ofenzívna sila v podobe štvorgólových Antoineho Griezmanna a Kyliana Mbappého hovorila sama za seba.

Len 19-ročný Mbappé sa stal po legendárnom Pelém iba druhým tínedžerom, ktorý skóroval vo finále. Dokázal spolu s Griezmannom ťažiť zo "špinavej" práce Girouda, ktorý síce na turnaji nedal gól, ale bol pre ofenzívu dôležitý. Útočník Chelsea vyhrával osobné súboje, sklepával vysoké lopty a pripravoval šance pre ostatných.

"Boli sme zomknutí a jednotní, som hrdý na toto mužstvo. Všetci milujeme Francúzsko. Máme síce každý iný pôvod, ale napriek tomu tvoríme jeden celok," povedal po finále Griezmann.

Deschamps definitívne medzi legendami

Francúzsky futbal priviedol na futbalový Olymp po dvadsiatich rokoch rovnaký muž. Didier Deschamps to v roku 1998 v domácom prostredí dokázal ako hráč a kapitán, na práve skončených 21. MS v Rusku ako tréner.

Deschamps tak napodobnil Brazílčana Maria Zagala (1958, 1962, resp. 1970) a Nemca Franza Beckenbauera (1974, resp. 1990).

Zdroj: TASR/AP

MOSKVA/kc, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme WC 2018

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.