Koľko bodov zaručí Slovensku postup na EURO? Môže aj šesť, ale nemusí ani deväť (+ postupová matematika)

Koľko bodov zaručí Slovensku postup na EURO? Môže aj šesť, ale nemusí ani deväť (+ postupová matematika)
Bude mať pekne rozpísaná rozprávka šťastný koniec? Zdroj: TASR

Šesť zápasov a 13 bodov z 18 možných. Slovensko má kvalifikáciu na majstrovstvá Európy rozohranú veľmi dobre. Pre mnohých až prekvapujúco. No ešte udivujúcejším je jeho, zdá sa, úhlavný nepriateľ v boji o postup.

Pri účasti Portugalska, Bosny a Islandu sa po bezgólovej remíze s Luxemburskom, ktorou zverenci Francesca Calzonu zahájili bitku o kontinentálny šampionát, šance na druhú postupovú priečku už-už hádzali do koša. Bod z úvodného duelu napokon môže byť nad zlato. Čo sa ešte musí stať, aby sme mali istý postup na EURO?

Malé „nevýhody“

Do konca kvalifikácie zostávajú štyri duely, v hre je teda celkovo dvanásť bodov. Len pripomíname, že do Nemecka získavajú miestenku prvé dva tímy z každej skupiny. Pri zhodnom počte bodov rozhodujú vzájomné zápasy, nie skóre (!) Dobrou správou je, že Slovensko má (zatiaľ) všetko vo vlastných rukách.

Tentoraz budeme realisti a teda rátať s možnosťou, že Portugalsko si v skupine J prvenstvo postráži. Bavíme sa teda o postupe z druhého miesta, na ktorom momentálne sídli Slovensko. S trojbodovým náskokom pred tretím Luxemburskom.

Prečítajte si tiež:

TABUĽKA SKUPINY J:

1. Portugalsko 18
2. SLOVENSKO 13
3. Luxembursko 10
4. Bosna a Hercegovina 6
5. Island 6
6. Lichtenštajnsko 0

Škrtom cez rozpočet môže byť fakt, že Luxemburčanov už nečaká súboj s Portugalskom (papierovo najsilnejším tímom skupiny), zatiaľ čo Slovensko si, naopak, „vyčerpalo“ obe stretnutia s Lichtenštajnskom (papierovo najslabším tímom skupiny).

Naša reprezentácia tiež odohrá tri zápasy vonku, vrátane toho s Luxemburskom.

Osem bodov? Istota. Deväť? Takmer

Keď Calzonov výber akokoľvek získa osem bodov, nemusia ho trápiť výsledky nikoho iného, postupuje. Deväť bodov takisto znamená istotu, no musíme zdolať Luxembursko.

Výnimkou by teda mohla byť situácia, v ktorej by sme 9 bodov nazbierali za víťazstvá s Portugalskom, Bosnou, Islandom a v Luxembursku prehrali.

Ak by za týchto okolností Luxemburčania bodovali naplno aj v troch zvyšných stretnutiach, v tabuľke by nás vďaka lepšej bilancii zo vzájomných zápasov predbehli.

Prečítajte si tiež:

Sedem bodov: Môže - nemusí

Za istých podmienok môže byť postačujúci aj sedembodový zisk.

Ak s Luxemburskom vyhráme a ďalšie štyri body pridáme v súbojoch proti Bosne a Islandu, výsledok s Portugalskom nás vôbec nemusí zaujímať.

Ak by sa v Luxemburgu body delili a zvyšných šesť by sme nazbierali za výhry s kýmkoľvek, Luxemburčania musia zakopnúť ešte raz, teda s niekým minimálne remizovať.

No ak by sme z duelu s čiernym koňom „našej skupiny“ nevyťažili nič, Luxembursko musí minimálne jeden zápas prehrať. My poraziť Island i Bosnu a z Portugalska doviesť aspoň bod.

Šesť bodov? Možno najľahšia cesta

Priblížme si aj situáciu, keby Slovensko v odvetách získalo „len“ šesť bodov, teda malo dokopy 19.

Ak by sme ich vyťažili zo zápasov s Luxemburskom a kýmkoľvek, postačia na druhé miesto a teda istý postup na šampionát. To je, ak sa odvoláme na fakt, že stačí bodovať v najmenšom počte zápasov, pričom netreba brať ohľad na nikoho iného, povedzme „najľahšia“ cesta.

Prečítajte si tiež:

No ak by sme proti Luxembursku nebodovali a šesť bodov získali za výhry napríklad s Portugalskom a Islandom, musí Luxembursko z troch zvyšných zápasov získať nanajvýš päť bodov. Inými slovami - maximálne raz zvíťaziť.

Päť bodov? Už trošku riskujeme

Povedzme, že Slovensko zo zvyšných štyroch kvalifikačných duelov získa päť bodov. To znamená, že boduje v troch z nich. 

V takomto prípade nás za určitých podmienok môžu predbehnúť aj Island a Bosna a Hercegovina. Museli by však zvyšok kvalifikácie dohrať bez zaváhania - teda získať všetkých 12 bodov.

Ak by Slovensko pri zisku piatich bodov neuhralo ani jeden v dueli s Luxemburčanmi, teda s Islandom a Bosnou ukopalo minimálne remízu, Luxembursko by stále muselo získať ďalších 5 bodov, aby nás v tabuľke preskočilo.

Prečítajte si tiež:

Ak by sme proti Luxembursku uhrali remízu a body si rozdelili aj s jedným z dvojice Island – Bosna a zdolali Portugalsko, môžu nás predbehnúť dve mužstvá. Pri plnom bodovom zisku jeden z dvojice Island – Bosna (ten, s ktorým by sme nebodovali) alebo Luxembursko - opäť, ak by získalo ďalších 5 bodov, ako spomíname v predošlom odseku.

Pre mužstvo okolo kapitána Škriniara teda platí, že pri zisku piatich bodov je najideálnejší scenár vyhrať s Luxemburskom a uhrať remízu s Islandom i v Bosne.

Samozrejme, futbal nie je matematika a na postup by slovenskej reprezentácii mohol stačiť aj menší bodový zisk. No to už by zverenci Francesca Calzonu museli poriadne orodovať za výsledky svojich konkurentov.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti