Kráľ Pelé bude mať na Slovensku sochu. Prídu ju pokrstiť legendy svetového futbalu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je to presne 29 rokov, čo legendárny Pelé svojou historickou návštevou jedinýkrát poctil Slovensko. Za jeho príchodom pod Tatry stál rodák z Nitry Joe Borbély, dlhoročný manažér, poradca, ale predovšetkým blízky priateľ kráľa futbalu. A pri príležitosti 30. výročia, ktoré bude na budúci rok, pustil do sveta opäť úžasnú novinku.

Pelému na Slovensku odhalia sochu, ktorá bude v Európe, spoločne s pamätnou tabuľou, jediná svojho druhu. Navyše, prídu ju pokrstiť legendy svetového futbalu.

„Pelého syn Edinho, bývalá hviezda slávneho FC Santos, jeho najlepší kamarát a majster sveta Edu, veľký záujem prejavili aj Ronaldinho, Zico či Neymar. Takže nám zostáva jediné – nájsť správny termín,“ prezradil pre TVNOVINY.sk iniciátor myšlienky Joe Borbély.

Miesto, kde bude socha stáť, oznámi začiatkom roka 2024.

„O možnosť umiestniť ju sa zatiaľ prihlásili dva subjekty. Taktiež dvaja sochári, ktorí by Pelého podobizeň radi stvárnili. Výber ale finálne uzavrieme až koncom februára, takže šancu majú stále i ďalší,“ priblížil Borbély.

„Keďže pôjde o mimoriadne prestížnu vec, aj čo sa medzinárodnej sféry týka, všetko musíme poriadne zvážiť. Socha bude garantom silnej reklamy a môže sa stať lákavou turistickou atrakciou pre návštevníkov z celého sveta,“ pokračoval.

Priateľstvo Pelého a Joea Borbélya (vpravo) bolo skutočne výnimočné. Zdroj: archív J. B.

Pelého historická návšteva 17. a 18. septembra 1994 spôsobila neopísateľný ošiaľ.

V Košiciach rozdával podpisy päťtisícovému davu. S úsmevom a slzami v očiach. Plánovaná 45-minútová autogramiáda sa pretiahla na štyri hodiny. Nemal s tým žiaden problém.

Pred exhibičným zápasom slovenských a brazílskych legiend kopol do hľadiska 12 podpísaných lôpt. Vypredaný štadión pri slávnostnom výkope v stoji neúnavne skandoval „Pelé, Pelé, Pelé!“

„Bola to eufória, ktorá napĺňala celú krajinu,“ nikdy nezabudne Borbély.

Viac o živote legendy i výnimočnom priateľstve prinesieme v pripravovanom rozhovore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.