Obdivuje Gáboríka, dal michigana Kanade, túži ísť v šľapajach Nemca. Nitra brúsi ďalší veľký drahokam

Obdivuje Gáboríka, dal michigana Kanade, túži ísť v šľapajach Nemca. Nitra brúsi ďalší veľký drahokam
Tomáš Pobežal s pukom. Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Hoci sa tímu nedarí, on aktuálne prežíva chvíle radosti. Mládežnícky reprezentant Tomáš Pobežal v nedeľu (17. 9.) vo svojej nováčikovskej sezóne totiž strelil v drese Nitry svoj premiérový gól v najvyššej slovenskej súťaži.

Dal si tak ideálny darček k pondelkovým sedemnástym narodeninám.

„Veľmi ma teší, že sa mi podarilo skórovať už v druhom zápase, ale na druhej strane som smutný, že sme v zápase prehrali,“ okomentoval na úvod pre TVNOVINY.sk domácu prehru 2:6 s Novými Zámkami.

Je tradíciou, že prvý gól nie je len tak. Aj mladučký strelec si to dobre uvedomuje.

„Ešte mi nikto nič nepovedal, ale rátam s tým, že zadarmo to nebude,“ povedal Pobežal, ktorý má stanovené ciele do ročníka 2023/2024. „Chcem hrať čo najviac v mužskom hokeji. Budem robiť všetko pre to, aby sa mi to podarilo. Potom to už, verím, bude všetko do seba zapadať.“

Pobežal už má skúsenosti s mužským hokejom, veď v predošlom ročníku nastupoval v reprezentácii do 18 rokov v I. lige, kde mal takmer bod na zápas.

Napriek tomu ho rozdiel medzi oboma súťažami zaskočil.

„Je to už naozaj veľký skok, minimálne pre nás mladých. Najvyššia súťaž je o čosi rýchlejšia a hrá sa v nej viac s rozumom. A všetko je tiež profesionálnejšie,“ vymenoval.

Prečítajte si tiež:

Dal košom bližším tímom

Tínedžer však zápasil aj s úsmevnými situáciami. Skúsený spoluhráč Branislav Mezei je totiž od neho starší o 26 rokov.

„Minulý rok, keď som prišiel do Nitry, som mal z neho obrovský rešpekt, doslova som sa ho až hanbil. Postupom času som si však už na chalanov zvykol,“ povedal rodák z Púchova.

V jeho prípade je pomerne zaujímavé, že vzhľadom na polohu mesta nedal prednosť Žiline, Dubnici či Trenčínu.

„Vždy sa mi Nitra páčila najviac, najmä pre výsledky s mládežou. Príkladom sú hráči ako Šimon Nemec, Adam Sýkora či Juraj Pekarčík. To veľmi zavážilo v mojom rozhodnutí,“ skonštatoval.

Rovnako tak boli pre neho plusom aj slová vedenia klubu, v ktorom minulé leto podpísal zmluvu na tri roky.

„Mám prísľub, že v tejto sezóne budem dostávať šancu v prvom tíme, pričom o rok by to mal byť ešte väčší priestor. Potom ma už čaká NHL draft,“ načrtol budúcnosť Pobežal.

Ako jedna z alternatív sa javí aj kanadská juniorka, kde si v ontárijskej lige vybral Kitchener. On je však proti.

„Zatiaľ vôbec nad touto možnosťou neuvažujem, ani keby sa mi náhodou v Nitre nedarilo,“ prízvukuje veľká nádej, ktorá sa cez leto zviditeľnila naprieč hokejovým svetom.

Prečítajte si tiež:

Spätý s hokejom

V dueli na prestížnom Hlinka Gretzky Cupe sa totiž proti Kanade prezentoval tzv. michiganom. „Skúšam to občas spraviť aj na tréningoch. Niekedy to vyjde, inokedy nie. Ale potešilo ma, že to proti Kanade vyšlo,“ hovorí.

A možno to má Tomáš skrátka v krvi, veď s hokejom je spätý prakticky odmalička.

„Otec ma naň prihlásil ešte ako malého chlapca, keďže starší brat aj bratranci hrávali hokej. Uchvátilo ma to. Začalo sa mi dariť natoľko, že postupne som začal nastupovať vo vyšších kategóriách,“ loví v pamäti center.

Predsa len sa mu však páčilo aj na ďalšej pozícii. „Bavilo ma aj stáť v bránke, ale tiež sa mi veľmi páčili buly a dávať góly. Vhadzovania niekedy cvičíme s kolegami z útoku aj na tréningoch, ako center v nich musím byť dobrý,“ hovorí rázne talent, ktorý na sebe vyzdvihuje strelu švihom.

Prečítajte si tiež:

Slovenské vzory

Nečudo, že toto považuje za svoj veľký benefit. Vynikal tým aj jeho veľký vzor.

„Marián Gáborík je mojim veľkým vzorom, bol to skvelý kanonier. Páči sa mi však aj Marián Hossa, vynikajúci obojsmerný útočník. A, samozrejme, nesmiem zabudnúť na fenomenálneho Connora McDavida,“ vymenúva svoje vzory Pobežal.

Ten má šancu zahrať si proti najlepšiemu hráčovi súčasnosti, ale tak skoro to ešte nebude. Vzhľadom na to, že sa narodil 18. septembra 2006, je oprávnený pre výber nováčikov až v roku 2025.

Ako na záver priznal, tak ďaleko zatiaľ nemyslí. „Chcem sa sústrediť na súčasnú sezónu, aby som hral čo najviac medzi mužmi. Na draft začnem pomýšľať asi až o rok,“ uzavrel Pobežal.

Sledovali ho dlhšie

Generálny manažér Nitry Tomáš Chrenko povedal, že Tomáša mali v merku už dlhšie.

„Oslovili sme ho ešte ako ôsmaka, že keď pôjde na strednú školu, budeme mať o neho záujem. Tým, že doma v Púchove mohol hrať extraligu dorastu, nebolo absolútne treba sa ponáhľať s prestupom. Potom sme si už len potvrdili s jeho otcom a s agentom Marcelom Sakáčom jeho prestup k nám,“ vysvetlil.

Pozrite si reportáž o tohtoročných draftovaných Slovákoch:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.