Prekonal rekord legendy NHL, teraz hľadá talenty pre Boston. Ponuka od Bruins ho hneď oslovila

Na snímke Milan Jurčina
Na snímke Milan Jurčina Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Bývalý slovenský hokejový obranca Milan Jurčina bol počas hráčskej kariéry známy svojou zodpovednosťou v defenzíve, pracovitosťou a profesionálnym prístupom. Rodák z Liptovského Mikuláša pri hokeji ostal a pôsobí v štruktúrach klubu, ktorý ho v roku 2001 draftoval do NHL. Stal sa európskym skautom Bostonu Bruins.

Zodpovedný zadák má za sebou bohatú a úspešnú hráčsku kariéru, ktorú ukončil minulý rok po pôsobení v Sparte Praha. Hoci zvažoval koniec už po ročníku 2021/2022, ten prišiel pomerne nečakane po dvanástich stretnutiach nasledujúcej sezóny.

„V tom čase sa tímu nedarilo. Veľa sa hovorilo o výmene trénerov a nikto nevedel, čo sa bude diať. Už sezónu predtým som bol nalomený a pohrával som sa s myšlienkou, že už ďalej nebudem hrať. Nakoniec ma presvedčili, aby som potiahol ešte jednu sezónu. Chceli, aby som bol mentorom pre mladších chlapcov v kabíne, a tak som na to pristúpil. Následne však prišlo k tomu, že sa v kabíne nikto necítil pohodlne, a tak som si povedal, že stačilo a rozhodol som sa skončiť,“ začal rozprávanie pre TVNOVINY.sk Milan Jurčina.

Prečítajte si tiež:

Rodák z Liptovského Mikuláša hneď po konci aktívnej kariéry hovoril, že chce pri hokeji ostať, čo aj splnil. Stal sa európskym skautom Bostonu Bruins. Prvé náznaky toho, že by sa ním mohol stať sa objavili už počas predposlednej sezóny v drese Sparty Praha.

„Zástupcovia Bostonu Bruins ma oslovili už počas môjho posledného play off v pozícii hráča. Prišiel za mnou P. J. Axelsson, ktorý je hlavným koordinátorom európskych skautov. Na stretnutí sme sa porozprávali o tejto možnosti. Spýtal som sa ho, čo všetko táto pozícia obnáša. Hneď ma to oslovilo, ale vtedy som stále nevedel, aká bude situácia a prioritou bolo ostať ešte pri aktívnej kariére, keďže Sparta mala o mňa stále záujem. Skauting bol pre mňa zadnými vrátkami,“ priblížil.

Prečítajte si tiež:

Zameriava sa aj na slovenské talenty

Náplňou práce bývalého slovenského reprezentanta je hľadanie a sledovanie mladých talentov v Európe, konkrétne na Slovensku, v Česku, vo Švajčiarsku a v Nemecku.

„Musím si mapovať tento svoj región. Sledujem chlapcov, ktorí sú v draftovom ročníku, (hráči narodení v roku 2006 poz. red.). Chodím priamo na zápasy v juniorskej, ale aj seniorskej kategórii a následne posielam reporty do Bostonu,“ priblížil náplň svojej práce.

Samozrejmosťou je aj sledovanie slovenských mladíkov, ktorí sú adeptmi na nadchádzajúci draft. Mená konkrétnych hráčov však prezradiť nechcel.

„Boli sme aj na Hlinka Gretzky Cupe, (prestížny turnaj hráčov do 18 rokov poz. red.) kde sme si zmapovali všetky tímy a všetkých hráčov. Niektorí, ktorí nás zaujali už predtým sa do výberov na tento turnaj nedostali, ale chodíme sa pozerať aj na nich. Jednoducho, je to široké spektrum hráčov, ktorých sledujeme,“ uviedol Jurčina.

Tesne po oznámení konca v drese pražskej Sparty sa objavili fámy o tom, že skúsený obranca má namierené do Izraela, čo sa však ukázalo ako výmysel.

„Nebolo na tom vôbec nič pravdivé, neviem kto túto informáciu zverejnil, ale bol to úplný nezmysel. Sedel som v hľadisku na majstrovstvách sveta do 18 rokov spoločne s generálnym manažérom, ktorý mi to ukázal. Bol to úplný blud. Trochu som sa bál, aby mi to v Bostone nepokazilo reputáciu, pretože rokovania boli rozbehnuté dobrým smerom,“ vrátil sa k tejto neslávnej udalosti.

Prečítajte si tiež:

Vrátil sa do klubu, ktorý ho draftoval

Mnohých by mohlo napadnúť, že s angažmánom Milana Jurčinu v Bostone má niečo spoločné aj Zdeno Chára, ktorý je klubovou ikonou. Robustný Lipták však hovorí, že spolupráca sa zrodila úplne inak.

„Boston ma draftoval a generálnym manažérom je v súčasnosti Don Sweeney, s ktorým som v mojom prvom roku hrával v obrane. Je tam aj P.J. Axelsson, s ktorým sme takisto boli spoluhráči. Dostalo sa k nim, že by som chcel pomaly končiť s kariérou, a tak ma oslovili s touto ponukou a odpoveď som vedel hneď.“

V zámorskej NHL pôsobil v štyroch kluboch. Obliekal dresy Bostonu, Washingtonu, Columbusu a New Yorku Islanders.

„V každom klube to bolo v niečom špeciálne. V Bostone to boli moje začiatky. Všade som chodil s otvorenými očami a pozeral som sa, čo všetko sa okolo mňa deje. Snažil som sa, aby som sa toho naučil čo najviac,“ priblížil.

Prečítajte si tiež:

Prekonal rekord legendy

V Bostone sa vo svojich začiatkoch stretol aj s legendárnym obrancom Rayom Bourqueom, ktorého rekord dokonca prekonal.

„Chodil s nami na ľad ako mentor. Ukazoval nám veci, rozprával sa s nami a pomáhal nám. Dokonca sa mi vtedy podarilo zlomiť jeho rekord. Za tri zápasy som dal päť gólov. Doteraz neviem ako sa mi to podarilo a čo to bola za náhoda. Vždy, keď sme sa stretli, stále mi to pripomenul. Bol to veľký hráč a poradil mi vo veľmi veľa veciach,“ spomenul si na skúsenosti s legendou svetového hokeja.

Po hokejovej stránke považuje za najlepšie pôsobenie vo Washingtone Capitals.

„Strávil som tam štyri roky a mali sme tam výborné mužstvo. V jednej sezóne sme vyhrali základnú časť NHL. Na mesiac ma vymenili do Columbusu, ale potom som sa vrátil ku Capitals na play off,“ popísal špecifické obdobie.

V hlavnom meste USA pôsobil v rokoch 2006-2010, kedy sa do tímu pripojil aj mladý Alexander Ovečkin. Slovák si dobre pamätá na začiatky ruskej superstar v NHL.

„Bol ako odtrhnutý z reťaze, mal energie na rozdávanie. Neviem, odkiaľ ju bral. Jednoducho, je výnimočný hokejista. V jeho veku je ťažké udržiavať si výkonnosť, keď sa pozrieme na hru, ktorú teraz podvádza, tak je to neuveriteľné.“ 

Prečítajte si tiež:

Vancouver ostal v pamäti

Milan Jurčina je účastníkom troch svetových šampionátov a trikrát sa predstavil aj na olympiáde. Vancouver 2010 mu utkvel v pamäti najviac.

„Bol to turnaj, na ktorý mám najkrajšie spomienky, ale zároveň by som naň aj najradšej zabudol. Partia, ktorá sa tam zišla a výkony, ktoré sme ako mužstvo podávali boli veľmi pekné. Na to, čo sa dialo v kabíne po zápase proti Fínsku sa jednoducho nedá zabudnúť,“ vrátil sa k nešťastnému zápasu o olympijský bronz.

Na poslednom drafte NHL si splnil sen aj Samuel Honzek. Pozrite si reportáž .

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti