Ďalší cyklistický talent: Prekonal Sagana v rebríčku, na Okolo Slovenska stíhal profíkom (rozhovor)

Lukáš Kubiš získava dres pre najlepšieho Slováka na Okolo Slovenska 2023
Lukáš Kubiš získava dres pre najlepšieho Slováka na Okolo Slovenska 2023 Zdroj: TASR

Reprezentoval Slovensko na olympiáde, teraz ho jazdiac v životnej forme povedie na európskom šampionáte. Lukáš Kubiš na Okolo Slovenska v najťažších etapách zdatne konkuroval aj profíkom, ktorí už stáli na štarte Tour de France, a momentálne kraľuje poradiu Slovákov vo svetovom rebríčku, kde preskočil aj Sagana či Svrčeka. Príbeh lídra banskobystrickej Dukly tak ukazuje, že sa to dá aj bez odchodu do zahraničia.

Stále iba 23-ročný mladík má za sebou jedny z najúspešnejších pretekov v kariére. Na našom národnom etapáku porazil aj majstra republiky Štočeka, získal dres najlepšieho Slováka a zblízka si mohol vychutnať absolútnu dominanciu hviezdneho Quick-Stepu, ktorý na Slovensku vyhral všetky etapy i celkové poradie.

„Neprekvapilo ma to. Už pred pretekmi som si hovoril, že prišli s takmer silnejšou zostavou, než v akej boli na Vuelte, no a tak to aj vyzeralo," začína exkluzívne pre TVNOVINY.sk Kubiš, ktorý v tieni úspechov belgickej zostavy sám ukazoval azda životnú formu.

Vrcholy sezóny

„Príprava k Okolo Slovenska i víkendovému európskemu šampionátu, ktorý je mojím vrcholom sezóny, bola naozaj dôkladná. Najskôr som mesiac poctivo trénovali základný objem a intenzity u nás, následne som pretekal na dvoch menších etapákoch v Bulharsku, no a posledný týždeň sme už len doma dolaďovali detaily," približuje, ako vyzerali týždne pred pretekmi a následne zvýrazňuje aj dôkladné naštudovanie dojazdu druhej etapy v Poprade, kde to v šprinte vyšlo na kvalitné siedme miesto.

Prečítajte si tiež:

Pozornosť fanúšikov však Kubiš upútal najmä v kráľovskej tretej etape do Martina, kde preliezol Beliansky kopec v elitnej skupine s mnohými pretekármi World Tour. Pri dojazde do cieľa mu následne ušiel finálny útok silnej štvorice aj s lídrom Cavagnom, no za nimi si Lukáš vyšprintoval skvelé piate miesto, keď bol najrýchlejší zo zvyšku najsilnejšej partie.

„Radím tento výsledok medzi najlepšie v kariére. Keď si rozmeníme na drobné aj výkon, tak na Belianskom kopci som išiel životné čísla," pochvaľuje si pretekár Dukly formu pred majstrovstvami Európy, na ktoré nastúpi so zaujímavými ambíciami.

„Uvidíme. Bude určite záležať aj na šťastí v daný deň, keďže sú to jednorazové preteky, no v príprave sme spravili maximum a forma je výborná. Snívam o výsledku do Top 20," smelo prezrádza pretekár, ktorý si úspešnú kariéru buduje netradične zatiaľ výlučne na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

Začiatky

Lukáš Kubiš v mladosti skúšal rôzne športy vrátane futbalu alebo bežeckého lyžovania. Keď mal však šestnásť rokov, nasledoval príklad svojho najstaršieho brata Andreja, ktorý sa vrhol na cyklistiku.

„Začínal som na horákoch u nás v Detvianskej Hute, kde na to máme skvelé prostredie. Neskôr som chcel jazdiť Slovenský pohár, tak som išiel do klubu Železiarne Podbrezová. Tu mi aj môj vtedajší tréner Peter Medveď dal môj prvý cestný bicykel, ktorý síce najskôr rok stál v garáži a ani som naň nepozrel, no napokon som presedlal a dnes ma paradoxne živí práve cesta," smeje sa Lukáš, ktorý však na terén nezanevrel.

„Horáky ma vždy bavili viac a doteraz si zvyknem odskočiť do terénu, ak to pretekový program dovolí. Na ceste musíte trénovať celé hodiny, kľučkovať pomedzi autá a sledovať si čísla. V teréne je to taký pokoj pre dušu a zároveň sa to dá pekne využiť na tréningy techniky, sily a intenzity."

Prečítajte si tiež:

Existuje aj slovenská cesta

Napriek veľmi neskorému príchodu na cestu sa Lukášovi podarilo okamžite zaradiť medzi našich najlepších juniorov, keď svoju silu a výkon ukazoval najmä v časovkách, no čo nevidieť sa vyjazdil a prišli prvé solídne výsledky aj v pretekoch.

Nádejní slovenskí juniori to v posledných rokoch často skúšajú cez zahraničie, ako sme to videli aj v prípadoch premožiteľa Sagana na majstrovstvách republiky Matúša Štočeka, či v dnešnej dobe už za Quick-Step jazdiaceho Martina Svrčeka. Lukáš sa však vydal domácou cestou.

„V junioroch som bol približne tretí až štvrtý najlepší na Slovensku. Mladí chalani predo mnou ako Matúš Štoček a Adam Foltán si vychytali najzaujímavejšie miesta v zahraničí, no a z mojich možností mi finančne aj športovo dávala najväčší zmysel práve Dukla. Napokon sa mi to oplatilo, dostal som tu skvelý priestor a starostlivosť. Pekne som sa mohol v domácom prostredí rozvíjať," spomína Kubiš.

Prečítajte si tiež:

Produktívna karanténa

Po prechode k mužom, už v drese nášho najlepšieho cyklistického tímu Dukly Banskej Bystrice, naďalej pokračoval Lukášov výkonnostný rast. V roku 2019 ešte jazdil s rešpektom a v roli pomocníka, no keď v roku 2020 sezónu preseklo vypuknutie pandémie Covidu-19, po pol roku z karantény vyšiel ako vymenený.

„Bolo to zvláštne obdobie pre všetkých. Zrazu sa zrušili všetky preteky a nebolo vôbec jasné, kedy sa veci opäť rozbehnú. Ja som ale veril a naďalej som si trénoval svoje. Istý čas sa mi ľudia aj smiali, keď sa ani nemohlo chodiť medzi okresmi a ja som trénoval šprinty za motorkou, akoby som mal za chvíľu odlietať na nejaké medzinárodné preteky. V lete sa ale všetko spustilo, no a zrazu som mal na mnoho ľudí náskok, bol som dobre pripravený a naozaj som mal výborné výsledky."

A skutočne. Po letnom reštarte pretekania sa vtedy stále iba 20-ročný rodák z Detvianskej Huty začal pravidelne presadzovať na zahraničných UCI podujatiach a na majstrovstvách republiky dokonca vyzval World Tour profíkov Juraja Sagana a Erika Bašku na súboj o slovenský titul. Nepochodil, no získal bronz medzi mužmi a suverénne sólové víťazstvo v kategórii U23.

Prečítajte si tiež:

Do novej sezóny tak už vstúpil ako neohrozený líder Dukly a veru nesklamal. Pravidelne zbieral výsledky na pretekoch prvej i druhej kategórie, vrátane štvrtého miesta v šprintérskom dojazde etapy Okolo Slovenska či skvelého piateho miesta v etape na Tour de l'Avenir, ťažkých desaťdňových pretekoch, ktoré sú akousi Tour de France pre kategóriu U23.

Dokopy nazbieral skvelých 222 UCI bodov a dokonca si vydobyl nomináciu na Olympijské hry do Tokia, kde reprezentoval Slovensko medzi svetovou elitou v pretekoch i časovke. Ako sám priznáva, bolo to splnenie jedného z jeho životných snov, ktoré si mohol odškrtnúť už vo veľmi mladom veku, iba päť rokov po tom, ako s cyklistikou začal.

Lukáš Kubiš na olympiáde v Tokiu
Lukáš Kubiš na olympiáde v Tokiu Zdroj: Profimedia.sk

Sezónu zakončil suverénnym víťazstvom v celkovom poradí na pretekoch Grand Prix Chantal Biya v Kamerune, pri jednej z mnohých a často fanúšikmi kritizovaných výprav. Lukáš však na tieto exotické misie nedá dopustiť.

„Oplatí sa to po všetkých stránkach. Za prvé odtiaľ vieme priniesť veľa UCI bodov, ktoré potom pomôžu so ziskom miesteniek pre Slovensko na najväčšie podujatia, vrátane majstrovstiev sveta alebo olympiády. Za druhé, organizátori nás tam pozývajú, čiže Duklu cestovanie a ubytovanie nestojí ani cent," jasne odkazuje kritikom.

Po daždi vždy vyjde slnko

V sezóne 2022 sa od konzistentného Kubiša čakal ďalší výkonnostný progres, no ten sa napokon nekonal, aspoň nie výsledkovo. Po prvej polovici sezóny, v ktorej forma pekne stúpala smerom k dôležitému augustu a septembru, prišla séria problémov, ktoré v konečnom dôsledku pochovali celý dôležitý rok.

„Pred Avenirom som dostal covid, na najťažšie preteky sezóny som išiel rovno z postele a výsledky tak aj vyzerali. Navyše ma to odpálilo aj na Okolo Slovenska, kde sa mi nohy ani netočili dopredu ale skôr dozadu. Čerešnička na torte potom prišla, keď som odcestoval na majstrovstvá sveta do Austrálie. Ešte počas letu tam sa mi začala prejavovať infekcia a napokon som musel ísť v Austrálii rovno na operáciu," vyratúva pretekár Dukly.

Ako však sám hovorí, po daždi vždy vyjde slnko. V sezóne 2023 opäť našiel svoje dobré nohy, dokázal zvíťaziť na niekoľkých UCI pretekoch, nazbierať cez 250 UCI bodov a vo svetovom rebríčku predstihnúť všetkých ostatných Slovákov, vrátane Petra Sagana. Výborná forma potvrdená skvelými výsledkami v Bulharsku i na Okolo Slovenska tak jeho vysoké ambície pred európskym šampionátom oprávňuje.

Prečítajte si tiež:

A čo budúcnosť?

Výsledok na európskom šampionáte pomôže, no už tak musela konzistentná sezóna Lukáša Kubiša, podčiarknutá výkonom na Belianskom kopci, zaujať nejedného skauta v profi tímoch. Ponúka sa teda otázka, či ho vo vojenských farbách Dukly uvidíme aj v ďalšej sezóne.

„Rozhodneme sa až keď bude na stole konkrétna ponuka, inak nemá cenu špekulovať. Mojim kariérnym cieľom však je dostať sa do World Tour. Tak ako futbalisti snívajú, že si zahrajú Ligu majstrov, tak ja verím, že si raz zajazdím tam. Neprestanem v to veriť, až pokým sa tam nedostanem alebo neskončím s cyklistikou," netají Lukáš svoje ambície a taktiež pridáva odkaz pre všetkých juniorov, ktorým sa nedarí dostať do zahraničia.

„Aj keď zahraničie nevyjde, verím, že existuje cesta aj cez Slovensko. Z môjho príkladu vidieť, že sa dá posúvať aj u nás a že mi Dukla umožnila zlepšovať sa. Predovšetkým však platí, či tu alebo v zahraničí, že treba len makať, veriť si a nevzdávať sa," zakončuje víťaz dresu pre najlepšieho Slováka na Okolo Slovenska 2023.

Pozrite si, čo robí po ukončení aktívnej kariéry Juraj Sagan.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.