SFZ je opäť terčom kritiky. Dôvodom je pravidlo, ktoré podľa mnohých robí z hráčov vazalov

SFZ je opäť terčom kritiky. Dôvodom je pravidlo, ktoré podľa mnohých robí z hráčov vazalov
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Slovenský futbalový zväz čelí ďalšej kritike. Po štyroch rokoch od zavedenia pravidla o dočasnej registrácii silnejú hlasy jeho odporcov. Tí tvrdia, že hráč sa z tohto dôvodu stáva vazalom, ktorý musí celú sezónu zostať v tom istom klube.

Amatérsky futbal na Slovensku čoraz viac zápasí s tým, že počet tímov, naprieč všetkými vekovými kategóriami, v mnohých regiónoch klesá.

Veľmi častým dôvodom je aj fakt, že jednotlivé kluby nemajú dostatok hráčov. Tým pár verným a odhodlaným hrávať tento najmasovejší šport na Slovensku tak nezostáva nič iné, než odísť inam.

Slovenský futbalový zväz (SFZ) pred sezónou 2019/2020 zaviedol do Registračného prestupového poriadku (RaPP) inštitút dočasnej registrácie.

Jeho podstata spočíva v tom, že hráč, ktorého materský klub nemá v danej sezóne prihlásené príslušné družstvo vekovej kategórie, má právo odísť inam.

Jednou z možností je okrem klasického prestupu či prestupu s obmedzením (niekdajšie hosťovanie) aj tzv. dočasná registrácia, ktorá je platná do 30. júna nasledujúceho roka, teda v tomto prípade ide o rok 2024. Po tomto termíne je hráč opäť vo svojom materskom klube.

Prečítajte si tiež:

Kritika silnie

Hoci mnohí túto možnosť vítajú, čoraz viac sa ozývajú kritické hlasy. Tento inštitút nie je podľa nich domyslený, keďže nejde predčasne zrušiť po pol roku, ako je to možné v prípade prestupu s obmedzením.

Daný hráč teda musí odohrať v novom klube kompletnú sezónu, bez možnosti zmeny klubovej príslušnosti počas zimy.

„Nerozumieme, prečo SFZ stále nepristúpil k úprave dočasnej registrácie,“ povedal pre TVNOVINY.sk jeden z funkcionárov klubu zo západného Slovenska, ktorý si neželá byť menovaný. Prízvukuje, že jeho názor zdieľajú aj viacerí jeho kolegovia, ale tiež hráči.

„Prečo diskriminujeme hráča len preto, že jeho materský klub nemá prihlásené družstvo? Takto je v novom klube vazalom a nemôže z neho odísť. Čakať až do júna je veľmi dlhý čas,“ dodal.

Ako možné riešenie vidí to, aby matrikári mali možnosť predčasne ukončiť aj dočasnú registráciu.

„Ak s tým súhlasí hráč aj klub, v ktorom je na dočasnej registrácii, schválenie matrikárom je už najmenej a netreba na to ani vyjadrenie materského klubu. To nie je potrebné ani pri zadávaní žiadosti o dočasnú registráciu,“ predostrel.

V našej ankete v rámci futbalového prostredia sa 87 percent hlasujúcich vyjadrilo, že je za úpravu tohto inštitútu, a síce aby hráči mohli zmeniť klub aj počas zimy a nie až v júni.

Prečítajte si tiež:

Nad zmenou neuvažujú

Zdá sa však, že zväz má na to iný názor.

„V záujme zachovania rovnakých pravidiel, rovnakého postavenia všetkých dotknutých subjektov a predvídateľnosti postupov počas celého trvania súťažného ročníka, nastavuje SFZ rámec svojich predpisov a pravidiel tak, aby platnosť a účinnosť nadobudli vždy pred začatím súťažného ročníka a takéto nastavenie zotrvalo až do jeho ukončenia (t. j. od 1. júla daného roka do 30 júna nasledujúceho roka,“ uviedol hovorca SFZ Juraj Čurný.

Ako priblížil, z tohto dôvodu sa zväz usiluje nevstupovať do pravidiel a predpisov v priebehu súťažného ročníka, čo platí aj v prípade dočasnej registrácie. Nad jej zmenou preto zväz aktuálne neuvažuje.

„Uvedené samozrejme nevylučuje prípadne zmeny v blízkej budúcnosti, ale tie môžu byť platné a účinné zásadne až k začiatku nasledujúceho súťažného ročníka,“ uzavrel Čurný.

Pozrite si reportáž magazínu Reflex o futbalových fanúšikoch:

Ešte ste nezahlasovali v ankete Gól mesiaca september v Niké lige? Pozrite si päticu nominovaných na našej stránke a vyhrajte ceny v hodnote až 100 eur.

HLASUJ A VYHRAJ

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.