Slovensko bude predbežne opäť organizovať kvalifikačný turnaj na OH. Definitíva však zatiaľ nepadla

Slovensko bude predbežne opäť organizovať kvalifikačný turnaj na OH. Definitíva však zatiaľ nepadla
Slovenskí hokejisti sa tešia z gólu Róberta Lantošiho (druhý vľavo) na 3:0 v zápase na MS 2023. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko by malo byť organizátor jedného z troch kvalifikačných turnajov, ktorých víťaz postúpi na ZOH 2026 do Milána a Cortiny d'Ampezzo. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) o tom v utorok informovala na svojej webstránke a vychádza z predpokladu, že Rusko sa zúčastní na ZOH v Taliansku.

V D-skupine by sa slovenskí hokejisti, ktorí figurujú na 9. priečke rebríčka IIHF, v tom prípade stretli od 29. augusta do 1. septembra 2024 v Bratislave aj s Bieloruskom, ktoré IIHF vylúčila pre podporu Ruska vo vojne na Ukrajine. Ďalšími súpermi budú Kazachstan a úspešný kvalifikant z 3. eliminačného kola. Turnaj E-skupiny bude hostiť Lotyšsko ako 10. tím rebríčka. Zápasy sa majú uskutočniť v Rige. F-skupinu privíta 11. krajina renkingu Dánko v Aalborgu.

Prečítajte si tiež:

Rusko a Bielorusko sú stále neisté

Ruské a bieloruské tímy sa predstavili naposledy na podujatí pod hlavičkou IIHF vo februári 2022, keď štartovali na zimných olympijských hrách v Pekingu. Obe krajiny sú vylúčené z podujatí IIHF predbežne do konca roka 2024 a o predĺžení na ďalší rok sa rozhodne budúci rok na jar. V prípade, že bude zákaz pokračovať, vytvorí sa nové zoskupenie.

Najbližší olympijský hokejový turnaj sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2022 v Pekingu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách. Taliansko má ako organizátor hier v roku 2026 isté miesto. Spolu s ním aj osmička tímov podľa rebríčka na konci uplynulého šampionátu v Tampere a Rige.

Slovenská reprezentácia absolvovala kvalifikáciu aj pred predchádzajúcimi ZOH v Čine. V závere augusta 2021 postúpila z bratislavskej vetvy a o polroka neskôr v Pekingu dobyla historický bronz.

Predpokladané dejiská turnajov záverečnej fázy kvalifikácie ZOH 2026 (od 29. augusta do 1. septembra 2024):
D-skupina (SR): Slovensko, Bielorusko, Kazachtan, kvalifikant č. 6
E-skupina (Riga): Lotyšsko, Francúzsko, Rakúsko, kvalifikant č. 5
F-skupina (Aalborg): Dánsko, Nórsko, Slovinsko, kvalifikant č.4

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.